| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

WAŻNE!

Lekarz orzecznik ZUS bada zdolność do pracy osoby ubezpieczonej w okresie wskazanym w zwolnieniu lekarskim, które jest przedmiotem kontroli.

Jeżeli pracownik wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS nie stawi się na to badanie i nie usprawiedliwi swojej nieobecności, to zwolnienie lekarskie traci ważność od dnia następnego po terminie badania.

PRZYKŁAD

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 26 sierpnia do 4 września 2009 r. Jest to kontynuacja wcześniejszych zwolnień lekarskich pracownika. Na wniosek pracodawcy ZUS wszczął postępowanie o zbadanie, czy zwolnienie lekarskie jest zasadne. ZUS wyznaczył termin badania na 31 sierpnia 2009 r. Pracownik nie stawił się w ZUS na badanie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. W tym przypadku zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 26 sierpnia do 4 września 2009 r. straciło ważność 1 września 2009 r. To oznacza, że pracownik miał obowiązek stawić się w pracy 1 września 2009 r., ponieważ od tego dnia jest uważany za zdolnego do pracy i nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

WAŻNE!

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o uznaniu pracownika za zdolnego do pracy zastępuje orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy na danym stanowisku.

Zwolnienie lekarskie traci ważność również w sytuacji, gdy pracownik stawi się na badanie wyznaczone przez lekarza orzecznika ZUS, a lekarz po przeprowadzonym badaniu i analizie dokumentacji medycznej uzna pracownika za zdolnego do pracy. W orzeczeniu lekarz orzecznik określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona na tym zwolnieniu, np. datę badania. W tym przypadku pracownik ma obowiązek stawić się do pracy od dnia wskazanego w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS.

PRZYKŁAD

Lekarz leczący wystawił pracownikowi zwolnienie na okres choroby od 31 sierpnia do 11 września 2009 r. Lekarz orzecznik 8 września 2009 r., po przeprowadzeniu badania pracownika, orzekł, że ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy i powinien wrócić do swoich obowiązków od 9 września 2009 r. Od tej daty zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego traci ważność, a pracownik ma obowiązek stawić się w pracy 9 września 2009 r.

Zaświadczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS w wyniku kontroli, określające wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy, jest wystawiane na formularzu ZUS ZLA/K. Pracownik otrzymuje zaświadczenie ZUS ZLA/K w dniu badania z informacją o konieczności doręczenia go pracodawcy.

Zaświadczenie ZUS ZLA/K jest równoznaczne z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku wydanym przez lekarza medycyny pracy. Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Podstawa prawna:

  • art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 7 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (DzU nr 65, poz. 74).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK