| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Wzrosła najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników czasowo wykonujących pracę za granicą

Wzrosła najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników czasowo wykonujących pracę za granicą

Kilkoro pracowników naszej firmy czasowo pracuje w Niemczech, ale nadal opłacamy za nich składki w Polsce. Jaka jest obecnie minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wysłanych do pracy za granicę? Jak rozliczyć składki od wynagrodzenia za grudzień 2007 r., które wypłaciliśmy w styczniu 2008 r.?

RADA

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych pracowników za grudzień 2007 r. nie może być niższa od kwoty 2843 zł. Jest to kwota prognozowanego wynagrodzenia w 2008 r., którą należy w tym przypadku uznać za najniższą podstawę wymiaru składek za styczeń br., mimo że wynagrodzenie zostało wypłacone za pracę w 2007 r., gdy kwota prognozowanego wynagrodzenia była niższa (wynosiło ono 2616 zł).

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników podlegających ubezpieczeniom w Polsce stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych niezależnie od tego, czy przysługuje on z tytułu wykonywania pracy w Polsce, czy za granicą. Do wszystkich pracowników ma również zastosowanie rozporządzenie z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, na mocy którego niektóre rodzaje przychodów są zwolnione ze składek (np. nagrody jubileuszowe, diety, ryczałty).

W przypadku pracowników, którzy zostali wysłani do pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej (czasowo zmieniono im w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy), mają zastosowanie dwie szczególne regulacje ustalania podstawy wymiaru składek:

• podstawę wymiaru składek ustala się odejmując od osiągniętego przychodu równowartość diet za każdy dzień pobytu za granicą - w wysokości przysługującej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju pracownikom sfery budżetowej (mimo że pracownikom tym nie przysługują diety za czas wykonywania pracy za granicą),

• miesięczna podstawa wymiaru składek po odjęciu równowartości diet nie może być niższa od przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy.

Zgodnie z art. 33 ustawy budżetowej na 2008 r., wysokość prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na ten rok to kwota 2843 zł. Oznacza to, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2008 r. nie może być niższa od tej kwoty.

Dotyczy to również sytuacji, gdy rozliczane są składki od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu br. należnego za pracę w grudniu 2007 r. W tym przypadku należy przyjąć, że podstawa wymiaru składek (po odjęciu równowartości diet) nie może być niższa od kwoty prognozowanego wynagrodzenia z 2008 r. (tj. 2843 zł).

Podstawa prawna:

• art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 2 ust. 2 pkt 16 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 33 projektu ustawy budżetowej na rok 2008 z 20 grudnia 2007 r.

Katarzyna Słocka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »