| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Może Pan odstąpić od umowy o dzieło. Będzie Pan wówczas musiał wypłacić wykonawcy dzieła wynagrodzenie w umówionej wysokości pomniejszone o kwotę, jaką wykonawca zaoszczędzi w związku z odstąpieniem od umowy.

UZASADNIENIE

W trakcie wykonywania dzieła potrzeby zamawiającego dzieło mogą ulec zmianie. Przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym pozwalają mu jednostronnie odstąpić od zawartej umowy o dzieło. Odstąpienie jest możliwe pod warunkiem, że dzieło nie zostało ukończone. Dzieło nieukończone to dzieło, które nie nadaje się do wydania i odbioru zgodnie z założeniami umowy.

Prawo odstąpienia od umowy nie jest tutaj uzależnione od działań lub zaniechań wykonawcy dzieła (opóźnień w podjęciu wykonywania dzieła, wadliwego wykonywania dzieła itp.). Jest uprawnieniem, z którego zamawiający może skorzystać opierając się jedynie na własnej ocenie swoich aktualnych (tzn. istniejących już w trakcie realizacji umowy) i przyszłych potrzeb.

Umowa o dzieło jest umową wzajemną, dlatego nie można przyjąć, że jedna ze stron w dowolny sposób, bez żadnych konsekwencji może kształtować prawa i obowiązki drugiej strony. Chronione muszą być także interesy przyjmującego zamówienie. Odstąpienie od umowy zostało zatem uwarunkowane zapłaceniem przez zamawiającego umówionego wynagrodzenia. Wynagrodzenie może być obniżone o to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła (art. 644 Kodeksu cywilnego).

W orzecznictwie sądowym wskazuje się (np. w wyroku SN z 26 stycznia 2001 r., II CKN 365/00, OSNC 2001/10/154), że odstąpienie od umowy o dzieło na podstawie art. 644 Kodeksu cywilnego wywiera skutek od chwili dokonania. Jednoczesna zapłata wynagrodzenia nie jest przesłanką skuteczności odstąpienia.

Odstąpienie od umowy powoduje powstanie roszczenia wykonawcy o zapłatę wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie nie zostało zapłacone w chwili złożenia oświadczenia o odstąpieniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK