| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu można wyznaczyć pracę przez 6 dni w tygodniu

Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu można wyznaczyć pracę przez 6 dni w tygodniu

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego, który posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku sprzedawcy. Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. W związku z tym, że w okresie wiosennym nasze sklepy są otwarte również w sobotę, zastanawiamy się, czy jest dopuszczalne wyznaczenie pracownikowi pracy od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w niektóre soboty. Jeżeli jest to dopuszczalne, to jakie warunki musimy dodatkowo spełnić? Obecnie pracownik nie posiada zgody lekarza medycyny pracy na wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, a jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy.

Ustawodawca nie przewidział dla pracowników niepełnosprawnych odrębnych uregulowań dotyczących obowiązku zapewnienia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. A zatem pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, ze względu na niemożność udzielenia dnia wolnego (np. gdy sobota będzie ostatnim dniem okresu rozliczeniowego), dopuszczalne jest wypłacenie za każdą godzinę ponadwymiarową, którą pracownik przepracuje w sobotę, wynagrodzenia za pracę wynikającego ze stawki osobistego zaszeregowania. Taka sytuacja musi mieć szczególne uzasadnienie i nie powinna stać się normalnym elementem organizacji procesu pracy przez pracodawcę. Pracodawca nie może bowiem od razu zakładać, że w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy będzie wypłacał pracownikom jedynie wynagrodzenie.

Jeżeli chcą Państwo zaplanować pracownikowi z góry pracę w sobotę, trzeba również wziąć pod uwagę, jak jest ustalony rozkład czasu pracy pracownika w podstawowym systemie czasu pracy. Jeżeli rozkład pracownika jest ustalony sztywno od poniedziałku do piątku, to nie można mu zaplanować pracy w sobotę. Natomiast jeżeli rozkład czasu pracy jest ustalony inaczej, np. został sformułowany w następujący sposób: „praca jest wykonywana od poniedziałku do piątku oraz w inne dni wskazane przez pracodawcę przed rozpoczęciem danego miesiąca”, nie będzie problemów z planowaniem pracy w sobotę. W przypadku jednorazowego polecenia pracy w sobotę rozkład czasu pracy nie wpływa na prawo pracodawcy do wskazania pracy w taki dzień.

Polecenie pracownikowi niepełnoprawnemu pracy w niektóre soboty będzie dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy taka praca nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych, za pracę zaś w takim dniu pracownik otrzyma inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

Niekiedy praca ponad ustalony wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy może wiązać się z obowiązkiem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Pracodawca jest zobowiązany do uzgodnienia z pracownikiem niepełnoetatowym liczby godzin pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 k.p.). Postanowienia dotyczące takiego limitu godzin ponadwymiarowych należy zamieścić w umowie o pracę. Wówczas praca wykonywana przez pracownika niepełnoetatowego ponad ustalony w umowie limit godzin będzie go uprawniała do dodatku, takiego jak za godziny nadliczbowe.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK