| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czym jest praca nakładcza?

Czym jest praca nakładcza?

Praca nakładcza jest to praca wykonywana w warunkach samodzielności wykonawcy, w miejscu należącym do niego, niekoniecznie osobiście, lecz przy pomocy członków rodziny. Oznacza to, że praca taka nie podlega przepisom Kodeksu pracy, a wiec nie spełnia warunków określonych w art. 22 ustawy.

Staż pracy

Okres, w którym wykonywana była praca nakładcza wlicza się do stażu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, jednak pod warunkiem, że wynagrodzenie osiągane przez wykonawcę nie było niższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę zagwarantowanego w danym roku kalendarzowym.

Regulamin pracy

Nakładca, który zatrudnia co najmniej 20 wykonawców ma obowiązek ustanowić regulamin pracy po zasięgnięciu opinii organizacji związkowej (jeżeli taka u niego działa). Regulamin taki określa prawa i obowiązki nakładcy i wykonawcy pracy nakładczej.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem i za wypowiedzeniem

W zakresie rozwiązania umowy o pracę nakładczą wyróżnimy głównie dwa sposoby, tj. porozumienie stron oraz wypowiedzenie. W przypadku tego ostatniego przepisy przewidują dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas nieokreślony 1-miesięczny, który kończy się ostatniego dnia miesiąca.

Telepraca a praca nakładcza

Ochrona przed wypowiedzeniem jest podobna jak w przypadku pracowników pozostających w stosunku pracy. I tak niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą w czasie pozostawania przez wykonawcę na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnieniu lekarskim, w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego, jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Oczywiście ochrona ta doznaje określonych ograniczeń, np. w sytuacji gdy kobieta w okresie ciąży dokona ciężkiego naruszenia obowiązków wynikających z zawartej z nakładcą umowy lub tez w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji nakładcy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Prawo dopuszcza rozwiązanie z wykonawcą umowy o pracę nakładczą także bez zachowanie okresów wypowiedzenia. Powody rozwiązania są takie same, jak te określone w przepisach kodeksu pracy odnoszące się bezpośrednio do pracownika i pracodawcy.

Po każdym rozwiązaniu umowy o pracę nakładczą, tak jak w przypadku stosunku pracy, nakładca jest obowiązany wydać nakładcy świadectwo pracy nakładczej.

Na nakładcy ciąży także obowiązek powiadomienia właściwego miejscowo urzędu pracy w sytuacji , gdy nakładca planuje rozwiązać umowy o pracę nakładczą z grupą wykonawców stanowiącą co najmniej 10% wszystkich wykonawców pracy nakładczej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji. Powodem może być także ograniczenie systemu pracy nakładczej z przyczyn ekonomicznych lub z powodu zmian produkcyjnych lub organizacyjnych.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK