Staż pracy
Okres, w którym wykonywana była praca nakładcza wlicza się do stażu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, jednak pod warunkiem, że wynagrodzenie osiągane przez wykonawcę nie było niższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę zagwarantowanego w danym roku kalendarzowym.
Regulamin pracy
Nakładca, który zatrudnia co najmniej 20 wykonawców ma obowiązek ustanowić regulamin pracy po zasięgnięciu opinii organizacji związkowej (jeżeli taka u niego działa). Regulamin taki określa prawa i obowiązki nakładcy i wykonawcy pracy nakładczej.
reklama
reklama
Rozwiązanie umowy za porozumieniem i za wypowiedzeniem
W zakresie rozwiązania umowy o pracę nakładczą wyróżnimy głównie dwa sposoby, tj. porozumienie stron oraz wypowiedzenie. W przypadku tego ostatniego przepisy przewidują dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas nieokreślony 1-miesięczny, który kończy się ostatniego dnia miesiąca.
Ochrona przed wypowiedzeniem jest podobna jak w przypadku pracowników pozostających w stosunku pracy. I tak niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą w czasie pozostawania przez wykonawcę na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnieniu lekarskim, w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego, jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony.
Oczywiście ochrona ta doznaje określonych ograniczeń, np. w sytuacji gdy kobieta w okresie ciąży dokona ciężkiego naruszenia obowiązków wynikających z zawartej z nakładcą umowy lub tez w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji nakładcy.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Prawo dopuszcza rozwiązanie z wykonawcą umowy o pracę nakładczą także bez zachowanie okresów wypowiedzenia. Powody rozwiązania są takie same, jak te określone w przepisach kodeksu pracy odnoszące się bezpośrednio do pracownika i pracodawcy.
Po każdym rozwiązaniu umowy o pracę nakładczą, tak jak w przypadku stosunku pracy, nakładca jest obowiązany wydać nakładcy świadectwo pracy nakładczej.
Na nakładcy ciąży także obowiązek powiadomienia właściwego miejscowo urzędu pracy w sytuacji , gdy nakładca planuje rozwiązać umowy o pracę nakładczą z grupą wykonawców stanowiącą co najmniej 10% wszystkich wykonawców pracy nakładczej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji. Powodem może być także ograniczenie systemu pracy nakładczej z przyczyn ekonomicznych lub z powodu zmian produkcyjnych lub organizacyjnych.
Podstawa prawna:
- Art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, Dz. U. 1976 nr 3 poz. 19