| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Pracownik pod koniec lutego br. dostarczył mi zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zaświadczenia wynika, że orzeczenie o niepełnosprawności otrzymał już prawie 2 lata temu. Pracownik domaga się teraz dodatkowego urlopu za rok obecny i poprzedni. Czy jest do tego uprawniony? Czy nieprzedstawienie mi niezwłocznie orzeczenia o niepełnosprawności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego?

Zwolnienie dyscyplinarne z powodu niepoinformowania pracodawcy o prawie do dodatkowego urlopu nie jest dopuszczalne, gdyż przekazanie pracodawcy tego dokumentu jest korzystaniem z uprawnień pracowniczych i nie zostało wyraźnie określone jako obowiązek zatrudnionej osoby, wpływający w sposób istotny na działalność zakładu pracy.

Niepowiadomienie przez pracownika o dodatkowym urlopie może jednak wpływać na sytuację pracodawcy - gromadzenie się urlopu, chociaż w tym przypadku niezawinione przez pracodawcę - może powodować nieprzewidziane wcześniej, stosunkowo długie nieobecności pracownika. Nie może to jednak uzasadniać nawet wypowiedzenia pracownikowi umowy w trybie ustawowym.

WAŻNE!

Pracownik nie może zostać zwolniony za późne powiadomienie pracodawcy o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracownik został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w 2006 r. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego nabył dopiero po roku pracy liczonego od następnego dnia po zaliczeniu do tego stopnia niepełnosprawności, czyli w 2007 r. Dodatkowy urlop przysługuje mu zatem za poprzedni i bieżący rok. Zarówno za 2007 r., jak i za 2008 r. urlop ten przysługuje w pełnym wymiarze, tzn. 10 dni. Łącznie pracownik ma prawo do 20 dni dodatkowego urlopu. Pracownik z dniem nabycia prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego uzyskuje ten urlop w pełnym wymiarze 10 dni, a nie tylko jego proporcjonalną część odpowiednią do części roku, przypadającą od dnia nabycia prawa do tego urlopu do końca 2007 r. Nie ma podstaw, by w takim przypadku stosować przepisy Kodeksu pracy o urlopie proporcjonalnym, gdyż taka sytuacja nie odnosi się do żadnego z przypadków, które uzasadniają stosowanie proporcjonalnego rozliczenia urlopu.

• art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

• art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »