| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Pracownik pod koniec lutego br. dostarczył mi zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zaświadczenia wynika, że orzeczenie o niepełnosprawności otrzymał już prawie 2 lata temu. Pracownik domaga się teraz dodatkowego urlopu za rok obecny i poprzedni. Czy jest do tego uprawniony? Czy nieprzedstawienie mi niezwłocznie orzeczenia o niepełnosprawności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego?

Zwolnienie dyscyplinarne z powodu niepoinformowania pracodawcy o prawie do dodatkowego urlopu nie jest dopuszczalne, gdyż przekazanie pracodawcy tego dokumentu jest korzystaniem z uprawnień pracowniczych i nie zostało wyraźnie określone jako obowiązek zatrudnionej osoby, wpływający w sposób istotny na działalność zakładu pracy.

Niepowiadomienie przez pracownika o dodatkowym urlopie może jednak wpływać na sytuację pracodawcy - gromadzenie się urlopu, chociaż w tym przypadku niezawinione przez pracodawcę - może powodować nieprzewidziane wcześniej, stosunkowo długie nieobecności pracownika. Nie może to jednak uzasadniać nawet wypowiedzenia pracownikowi umowy w trybie ustawowym.

WAŻNE!

Pracownik nie może zostać zwolniony za późne powiadomienie pracodawcy o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracownik został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w 2006 r. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego nabył dopiero po roku pracy liczonego od następnego dnia po zaliczeniu do tego stopnia niepełnosprawności, czyli w 2007 r. Dodatkowy urlop przysługuje mu zatem za poprzedni i bieżący rok. Zarówno za 2007 r., jak i za 2008 r. urlop ten przysługuje w pełnym wymiarze, tzn. 10 dni. Łącznie pracownik ma prawo do 20 dni dodatkowego urlopu. Pracownik z dniem nabycia prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego uzyskuje ten urlop w pełnym wymiarze 10 dni, a nie tylko jego proporcjonalną część odpowiednią do części roku, przypadającą od dnia nabycia prawa do tego urlopu do końca 2007 r. Nie ma podstaw, by w takim przypadku stosować przepisy Kodeksu pracy o urlopie proporcjonalnym, gdyż taka sytuacja nie odnosi się do żadnego z przypadków, które uzasadniają stosowanie proporcjonalnego rozliczenia urlopu.

• art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

• art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK