| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Ustalenie dobowych nadliczbowych godzin pracownika, który w danym okresie rozliczeniowym przebywał na zwolnieniu lekarskim, nie sprawia wielu trudności. Poważne problemy w przypadku tego pracownika stwarza jednak ustalanie pracy w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych.

To, czy pracownik, który w trakcie trwania okresu rozliczeniowego przebywał na zwolnieniu lekarskim, świadczył w tym okresie pracę w godzinach nadliczbowych czy też nie, należy rozpatrywać zawsze z uwzględnieniem okresu trwania zwolnienia lekarskiego i zaplanowanej na okres tego zwolnienia pracy.

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad obowiązującą pracownika dobową i średniotygodniową normę czasu pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 k.p.). W skrócie można zatem stwierdzić, że praca w dobowych godzinach nadliczbowych występuje, co do zasady, po 8 godzinach pracy, a w przypadku pracownika, który w ciągu doby może pracować więcej niż 8 godzin (np. w równoważnym systemie czasu pracy) - ponad zaplanowany w rozkładzie czasu pracy wymiar czasu pracy w danym dniu.

Ustalenie zatem, czy pracownik świadczył w danym okresie pracę w godzinach nadliczbowych dobowych, nie nastręcza wielu trudności i sprowadza się jedynie do ustalenia, czy w dniach, w których pracownik miał zaplanowany dzień wolny od pracy lub pracę w wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin, pracował więcej niż 8 godzin, oraz czy w dniach, w których pracownik miał zaplanowaną pracę w wymiarze przekraczającym 8 godzin (gdyż taka możliwość wynikała z obowiązującego go systemu czasu pracy), pracował więcej niż to wynikało z zaplanowanego w jego harmonogramie wymiaru czasu pracy na dany dzień.

Przykład

Pracownik miał zaplanowaną w danym tygodniu pracę w następujący sposób:

Pracownik miał zatem następującą liczbę godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowego:

poniedziałek - 2 godziny,

wtorek - 2 godziny,

czwartek - 2 godziny,

sobota - 1 godzina.

Taki sposób ustalania godzin nadliczbowych obowiązuje zarówno w przypadku pracownika, który w całym okresie rozliczeniowym był obecny w pracy, jak i w przypadku tego pracownika, który przez część tego okresu był nieobecny w pracy z powodu choroby.

Oceniając zaś, czy pracownik wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy odnieść się do wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Pracą w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych jest praca ponad 40-godzinną średniotygodniową normę czasu pracy, czyli de facto ponad obowiązujący pracownika w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy (art. 151 § 1 k.p.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK