REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest OFE?

Czym jest OFE?/Fot. Fotolia
Czym jest OFE?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarty Fundusz Emerytalny to osoba prawna zarządzana i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne, tzw. II filar. Ubezpieczeni nie mają obecnie obowiązku przystą­pienia do otwartych funduszy emerytalnych. Jeżeli jednak podpiszą umowę o członkostwo lub jeśli dotychczas byli i nadal są członkach funduszu, wów­czas ZUS w dalszym ciągu przekazuje część skład­ki emerytalnej do wybranego OFE.

W podatkach dochodowych

Przychodami z innych źródeł są m.in.:

REKLAMA

Autopromocja
  • kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjo­nowaniu funduszy emerytalnych,
  • kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidual­nego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczę­dzającego.

Opodatkowaniu 19% podatkiem zryczałtowanym podlegają:

  • kwoty jednorazowo wypłacane przez otwarty fundusz emerytalny członkowi funduszu, któ­remu rachunek funduszu otwarto w związku ze śmiercią jego współmałżonka,
  • kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy:
  • w rozumieniu przepisów o organizacji i funk­cjonowaniu funduszy emerytalnych,
  • z subkonta ubezpieczonego, na którym ewi­dencjonuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości składek wpłaconych na ubezpie­czenie emerytalne.

Zwolnione z podatku są:

  • wypłaty środków z otwartego funduszu emery­talnego na rzecz byłego współmałżonka - człon­ka tego funduszu, przekazane na rachunek tego współmałżonka w otwartym funduszu emerytal­nym,
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkon­cie członka otwartego funduszu emerytalnego przekazane na rzecz byłego współmałżonka na subkonto, na którym są ewidencjonowane walo­ryzowane kwoty składek, środków i odsetek za zwłokę, podlegające podziałowi w razie rozwo­du, unieważnienia małżeństwa albo w przypad­ku śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi sub­konto, na zasadach określonych w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy eme­rytalnych, dotyczących podziału środków zgro­madzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci.

W ubezpieczeniach

Ubezpieczeni nie mają obecnie obowiązku przystą­pienia do otwartych funduszy emerytalnych. Jeżeli jednak podpiszą umowę o członkostwo lub jeśli dotychczas byli i nadal są członkach funduszu, wów­czas ZUS w dalszym ciągu przekazuje część skład­ki emerytalnej do wybranego OFE. Ubezpieczonym, którzy zrezygnowali bądź nie przystąpili do otwar­tego funduszu emerytalnego, ZUS ewidencjonuje składki na wydzielonym subkoncie. Ubezpieczeni co 4 lata mogą zmieniać decyzję dotyczącą groma­dzenia części swoich środków w ZUS lub w OFE. Wyjątkiem są osoby ubezpieczone, którym brakuje mniej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Dla tej grupy osób ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, natomiast otwarte fundusze rozpo­czynają sukcesywne (comiesięczne) przekazywanie zgromadzonych środków z rachunku ubezpieczone­go na subkonto w ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA