Od 1 stycznia 2024 nowe kody tytułu ubezpieczenia: 14 30, 14 31, 14 32, 14 33
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe wzory zgłoszeń do ZUS i NFZ
- Nowe kody tytułu ubezpieczenia - w części I ,,Kod tytułu ubezpieczenia'
- Nowe kody tytułu ubezpieczenia - w części IV ,,Kod pracy o szczególnym charakterze"
- Jaki stosować kod do 1 stycznia 2024 r.?
- Kiedy wchodzą w życie nowe kody do ubezpieczeń?
Nowe wzory zgłoszeń do ZUS i NFZ
Wprowadzono zmiany w zakresie kodów i tytułów do ubezpieczenia w załączniku nr 25 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2023 r. poz. 2032)
Nowe kody tytułu ubezpieczenia - w części I ,,Kod tytułu ubezpieczenia'
W związku z wprowadzeniem nowego świadczenia od 1 stycznia 2024 - jakim jest świadczenie wspierające, zmienią się kody tytułu do ubezpieczenia.
Prezydent RP w dniu 24 lipca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (dalej jako: ustawa). Co do zasady, ustawa wchodzi w życie dopiero w dniu 1 stycznia 2024 r. Ustawa ma m.in. na celu finansowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Ustawą wprowadzone zostało świadczenie wspierające. Świadczenie jest świadczeniem pieniężnymi. Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
W części I ,,Kod tytułu ubezpieczenia'' w dziale 1 ,,Podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem'' dodaje się:
- 14 30 - osoba pobierająca świadczenie wspierające;
- 14 31 - osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu;
- 14 32 - osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu;
- 14 33 - osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, niepodlegająca ubezpieczeniom społecznym'.
Nowe kody tytułu ubezpieczenia - w części IV ,,Kod pracy o szczególnym charakterze"
W części IV ,,Kod pracy o szczególnym charakterze'' zmieniono kod nr 21 dotyczący ubezpieczenia nauczycieli.
Dotychczasowy kod nr 21 zastąpiono inną treścią tj.: "21 - prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich".
Jaki stosować kod do 1 stycznia 2024 r.?
Do dokumentów przekazywanych za okresy przypadające przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się kody tytułu ubezpieczenia i kody pracy o szczególnym charakterze obowiązujące w okresie, za który dokumenty te zostały złożone.
Kiedy wchodzą w życie nowe kody do ubezpieczeń?
Rozporządzenie regulujące nowe kody ubezpieczeń wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2023 r. poz. 2032)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat