REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Konfederacja Lewiatan

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
rozwiń >

Jakie jest bezrobocie w Polsce na tle innych krajów UE?

Według danych przygotowanych przez Eurostat i zaprezentowanych przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce, ale w kontekście Unii Europejskiej w czerwcu 2022 r. wyniosła 2,7% (tak jak w maju 2022 r.). Polska plasuje się więc w czołówce krajów UE, które mają niskie bezrobocie. Gorzej sytuacja wygląda w Grecji: 12,3%; we Włoszech: 8,1%; w Szwecji: 7,6%; we Francji: 7,2%. Lepsze wyniki od ww. odnotowały Czechy: 2,4%; Niemcy: 2,8%; Malta i Węgry: 3%. Generalnie uśredniając stopa bezrobocia w czerwcu 2022 r. w Unii Europejskiej wyniosła 6%, a w strefie euro 6,6%. W obliczu tych danych wynik Polski jest rzeczywiście dobry.

REKLAMA

Autopromocja

Z kolei z danych przedstawionych przez GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego, według stanu na 30 czerwca 2022 r. wyniosła 4,9%. Jak podkreśla Minister Marlena Maląg „To historyczny wynik, najlepszy od 32 lat. I to najlepiej dowodzi, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra – nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego przyjęcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy i otwarcie dla nich rynku pracy. (…) Co więcej, lepiej jest także w grupie osób młodych do 25. roku życia. W tej grupie stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. wobec 12,9 proc. w czerwcu roku ubiegłego.”.

Jak podaje Ministerstwo na koniec czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych.

Kiedy było najwyższe bezrobocie w Polsce?

W lutym 2003 r. i w styczniu 2003 r. i 2004 r. bezrobocie w Polsce było rekordowo wysokie i wynosiło aż 20,7% i 20,6%. Dopiero od końca 2015 r. można zaobserwować stopy niższe niż 10%.

Kim jest bezrobotny?

Definicję bezrobotnego określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2022.690 t.j.). Generalizując można wskazać, że jest to osoba, która bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotna była zatrudniona nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy, oraz osoba niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole (co do zasady), jeżeli m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ukończyła 18 lat,
  • nie ukończyła 60 lat - kobieta lub 65 lat - mężczyzna,
  • nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem kary pozbawienia wolności odbywanej poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego,
  • nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Ustawa wymienia jeszcze inne przesłanki, jednak powyższe wydają się najczęściej występującymi.

Jakie są kategorie bezrobotnych?

Wskazuje się na różne kategorie bezrobotnych w zależności od ich wieku czy też sytuacji życiowej/zawodowej, np.:

1) Bezrobotnych do 25 roku życia;

2) Bezrobotnych powyżej 50 roku życia

3) Bezrobotnych długotrwale - oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych;

4) Bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych - oznacza to bezrobotnego nieposiadającego kwalifikacji do wykonywania jakiegokolwiek zawodu poświadczonych dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu.

Jakie są rodzaje bezrobocia?

Trzeba pamiętać, że stosunek liczby bezrobotnych zarejestrowanych do liczby ludności aktywnej zawodowo wyrażony w procentach – czyli stopa bezrobocia – nie odnosi się do „szarej strefy zatrudnienia”. Nie są więc znane dokładne dane, co do osób, które nie są zatrudnione czy też pracują „na czarno” - bez umowy. Według raportu GUS „szara strefa w zatrudnieniu" w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób, co stanowi prawie 5,5% ogólnej liczby pracujących. Inni podają jednak, że jest to nawet kilkanaście procent. Trudno to jednoznacznie zbadać. Pewne jest jednak to, że wysokie koszty związane z zatrudnieniem, konieczność przestrzegania przepisów prawa pracy oraz obowiązki prawno-organizacyjne powodują, że wielu przedsiębiorców nie decyduje się już nawet na zawieranie umów cywilno-prawnych (np. zlecenia czy dzieło), nie mówiąc już o umowie o pracę na czas nieokreślony.

Tak więc istnieją różne rodzaje bezrobocia, spowodowane różnymi okolicznościami, m.in.: nierejestrowane, ukryte, sezonowe, przymusowe, dobrowolne, europejskie czy globalne.

Jak walczyć z bezrobociem?

W czasie pandemii Covid-19 rząd przygotował szereg tzw. tarcz antykryzysowych, które miały zapewnić finansowe wsparcie pracodawcom i przedsiębiorcom, aby utrzymać miejsca pracy. Ponadto działają Urzędy Pracy i instytucje wsparcia zawodowego, których celem jest aktywizowanie osób poszukujących pracy czy też bezrobotnych, poprzez np.: staże, szkolenia, kursy doszkalające, możliwość przekwalifikowania, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, prace społecznie użyteczne, prace interwencyjne, przyznanie środków na założenie spółdzielni socjalnej czy też skierowanie do uczestnictwa w zajęciach centrum integracji społecznej lub klubu integracji społecznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2022.690 t.j.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA