REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Konfederacja Lewiatan

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
rozwiń >

Jakie jest bezrobocie w Polsce na tle innych krajów UE?

Według danych przygotowanych przez Eurostat i zaprezentowanych przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce, ale w kontekście Unii Europejskiej w czerwcu 2022 r. wyniosła 2,7% (tak jak w maju 2022 r.). Polska plasuje się więc w czołówce krajów UE, które mają niskie bezrobocie. Gorzej sytuacja wygląda w Grecji: 12,3%; we Włoszech: 8,1%; w Szwecji: 7,6%; we Francji: 7,2%. Lepsze wyniki od ww. odnotowały Czechy: 2,4%; Niemcy: 2,8%; Malta i Węgry: 3%. Generalnie uśredniając stopa bezrobocia w czerwcu 2022 r. w Unii Europejskiej wyniosła 6%, a w strefie euro 6,6%. W obliczu tych danych wynik Polski jest rzeczywiście dobry.

Autopromocja

Z kolei z danych przedstawionych przez GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego, według stanu na 30 czerwca 2022 r. wyniosła 4,9%. Jak podkreśla Minister Marlena Maląg „To historyczny wynik, najlepszy od 32 lat. I to najlepiej dowodzi, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra – nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego przyjęcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy i otwarcie dla nich rynku pracy. (…) Co więcej, lepiej jest także w grupie osób młodych do 25. roku życia. W tej grupie stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. wobec 12,9 proc. w czerwcu roku ubiegłego.”.

Jak podaje Ministerstwo na koniec czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych.

Kiedy było najwyższe bezrobocie w Polsce?

W lutym 2003 r. i w styczniu 2003 r. i 2004 r. bezrobocie w Polsce było rekordowo wysokie i wynosiło aż 20,7% i 20,6%. Dopiero od końca 2015 r. można zaobserwować stopy niższe niż 10%.

Kim jest bezrobotny?

Definicję bezrobotnego określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2022.690 t.j.). Generalizując można wskazać, że jest to osoba, która bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotna była zatrudniona nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy, oraz osoba niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole (co do zasady), jeżeli m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • ukończyła 18 lat,
 • nie ukończyła 60 lat - kobieta lub 65 lat - mężczyzna,
 • nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
 • nie prowadzi działalności gospodarczej,
 • nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem kary pozbawienia wolności odbywanej poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego,
 • nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Ustawa wymienia jeszcze inne przesłanki, jednak powyższe wydają się najczęściej występującymi.

Jakie są kategorie bezrobotnych?

Wskazuje się na różne kategorie bezrobotnych w zależności od ich wieku czy też sytuacji życiowej/zawodowej, np.:

1) Bezrobotnych do 25 roku życia;

2) Bezrobotnych powyżej 50 roku życia

3) Bezrobotnych długotrwale - oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych;

4) Bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych - oznacza to bezrobotnego nieposiadającego kwalifikacji do wykonywania jakiegokolwiek zawodu poświadczonych dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu.

Jakie są rodzaje bezrobocia?

Trzeba pamiętać, że stosunek liczby bezrobotnych zarejestrowanych do liczby ludności aktywnej zawodowo wyrażony w procentach – czyli stopa bezrobocia – nie odnosi się do „szarej strefy zatrudnienia”. Nie są więc znane dokładne dane, co do osób, które nie są zatrudnione czy też pracują „na czarno” - bez umowy. Według raportu GUS „szara strefa w zatrudnieniu" w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób, co stanowi prawie 5,5% ogólnej liczby pracujących. Inni podają jednak, że jest to nawet kilkanaście procent. Trudno to jednoznacznie zbadać. Pewne jest jednak to, że wysokie koszty związane z zatrudnieniem, konieczność przestrzegania przepisów prawa pracy oraz obowiązki prawno-organizacyjne powodują, że wielu przedsiębiorców nie decyduje się już nawet na zawieranie umów cywilno-prawnych (np. zlecenia czy dzieło), nie mówiąc już o umowie o pracę na czas nieokreślony.

Tak więc istnieją różne rodzaje bezrobocia, spowodowane różnymi okolicznościami, m.in.: nierejestrowane, ukryte, sezonowe, przymusowe, dobrowolne, europejskie czy globalne.

Jak walczyć z bezrobociem?

W czasie pandemii Covid-19 rząd przygotował szereg tzw. tarcz antykryzysowych, które miały zapewnić finansowe wsparcie pracodawcom i przedsiębiorcom, aby utrzymać miejsca pracy. Ponadto działają Urzędy Pracy i instytucje wsparcia zawodowego, których celem jest aktywizowanie osób poszukujących pracy czy też bezrobotnych, poprzez np.: staże, szkolenia, kursy doszkalające, możliwość przekwalifikowania, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, prace społecznie użyteczne, prace interwencyjne, przyznanie środków na założenie spółdzielni socjalnej czy też skierowanie do uczestnictwa w zajęciach centrum integracji społecznej lub klubu integracji społecznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2022.690 t.j.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  Pozorna umowa o pracę a ZUS

  Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  REKLAMA