Shutdown dla urzędników w USA?
REKLAMA
REKLAMA
- Shutdown dla urzędników w USA?
- Washington Post o zamknięciach i przymusowych urlopach
- Wynagrodzenia dla pracowników podczas shutdown
- 30 września 2023 kończy się rok fiskalny w USA
- Paraliż w Kongresie - ma wpływ na rynek pracy
- Jaki wpływ wywierają zamknięcia rządowe na gospodarkę?
Shutdown dla urzędników w USA?
Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.
REKLAMA
Okazuje się, że kongresowi USA pozostało nie wiele czasu do uniknięcia zakłócenia pracy państwa. Czy to się uda? Nie wiadomo, ponieważ trwa impas w sprawie uchwalenia prowizorium budżetowego lub budżetu, by przyjąć środki na dalsze funkcjonowanie organów państwa.
Washington Post o zamknięciach i przymusowych urlopach
"Washington Post" podaje, że pracownicy agencji federalnych otrzymali powiadomienie, że wkrótce mogą zostać wysłani na urlop, jeśli nie znajdują się na liście niezbędnych pracowników.
Wynagrodzenia dla pracowników podczas shutdown
Podczas zamknięć wielu pracowników federalnych nie zgłasza się do pracy, chociaż zgodnie z prawem z 2019 r. otrzymują zapłatę z mocą wsteczną po zakończeniu zamknięcia (shutdown).
Pracownicy rządowi, którzy świadczą niezbędne usługi, takie jak kontrola ruchu lotniczego i organy ścigania, nadal pracują, ale nie otrzymują zapłaty, dopóki Kongres nie podejmie działań w celu zakończenia zamknięcia.
30 września 2023 kończy się rok fiskalny w USA
Jak podaje PAP:
Jeśli odpowiednia ustawa nie zostanie przyjęta do końca września, kiedy kończy się obecny rok fiskalny, tzw. shutdown spowoduje zablokowanie pracy większości urzędów i agencji poza najważniejszymi i najbardziej podstawowymi ich funkcjami. Oznaczałoby to np. zamknięcie parków federalnych, czy zakłócenia w programach socjalnych.
Do bezpłatnej pracy zmuszeni zostaliby natomiast żołnierze, czy funkcjonariusze straży granicznej oraz pracownicy lotnisk. Według "Washington Post", nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji na temat tego, którzy pracownicy zostaną wysłani na urlop.
Pentagon zdecydował jednak, że zakłócenia nie obejmą dostaw pomocy dla Ukrainy.
Paraliż w Kongresie - ma wpływ na rynek pracy
PAP podkreśla, że: powodem paraliżu w Kongresie są przede wszystkim żądania prawego skrzydła Partii Republikańskiej, które - mając decydujący wpływ na głosowanie - nie chce zgodzić się na uchwalenie prowizorium bez głębokich cięć, funduszy na wzmocnienie granicy i przede wszystkim bez usunięcia z projektu środków na pomoc dla Ukrainy. Na to z kolei nie chcą się zgodzić kontrolujący Senat Demokraci i większość republikańskich senatorów. Republikanie w Izbie Reprezentantów odrzucili też senacki projekt "czystego" prowizorium pozostawiającego poziom wydatków na obecnym poziomie.
Jaki wpływ wywierają zamknięcia rządowe na gospodarkę?
Nawet kilkudniowy shutdown jest problemem, ponieważ przede wszystkim podważa zaufanie publiczne w zdolności amerykańskich polityków do prowadzenia działalności, jednak jak podaje David Wessel, Director - The Hutchins Center on Fiscal and Monetary Policy: jest mało prawdopodobne, aby miało znaczący wpływ na gospodarkę. Długotrwałe zamknięcie może jednak powodować większe problemy. Goldman Sachs szacuje, że zamknięcie zmniejszyłoby wzrost PKB o około 0,2 punktu procentowego każdego tygodnia, a wzrost ten wzrósłby o taką samą kwotę w kwartale po zakończeniu zamknięcia.
Do zamknięcia funkcji państwa dochodziło w USA wielokrotnie, jednak najczęściej paraliż trwał kilka dni. Najdłuższy miał miejsce za prezydentury Donalda Trumpa w 2018 roku - trwał 34 dni.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat