REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godna praca

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Godna praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Godna praca i płaca są jednym z fundamentalnych praw człowieka. Ministrowie G-20 potwierdzili swoje poparcie dla godnej pracy, szczególnie w sektorze kultury. Wzywają pracodawców i przedsiębiorstwa do dostosowania warunków zatrudnienia do międzynarodowych standardów pracy. Podkreślają jak ważne są szkolenia umiejętności, skuteczna ochrona socjalna i dialog społeczny. Dokument końcowy został wydany na zakończenie posiedzenia ministrów, które odbyło się w Varanasi w Indiach w dniu 26 sierpnia 2023 r.

Godna praca a prawa człowieka

Aksjologiczne wartości związane z pracą takie jak: wolność, równość, sprawiedliwość społeczna i godność - są nierozerwalnie związane z prawami człowieka. Prawo do pracy, a wręcz wolność pracy - jest jednym z podstawowych praw człowieka. Nie ulega wątpliwości, że człowiek poprzez pracę rozwija się a jej wykonywanie ma fundamentalne znaczenie dla godności człowieka. 

REKLAMA

Autopromocja

Jednak w rzeczywistości często warunki i zasady zatrudnienia, zwłaszcza osób ze marginalizowanych grup społecznych (np. osoby w wieku przedemerytalnym, osoby karane, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z różnego typu uzależnieniami, bezdomne, z problemami psychicznymi) urągają podstawowym standardom, wolnościom i  są sprzeczne z prawami człowieka. Tworzenie godnych warunków pracy i płacy jest powiązane z przyjęciem przez  przedsiębiorstwa i pracodawców odpowiedzialności za poszanowanie praw człowieka.

MOP w sierpniu 2023 r. przyjęło poparcie ministrów kultury G-20 dla celów godnej pracy

Ministrowie G-20 potwierdzili swoje poparcie dla godnej pracy w sektorze kultury i sektorze kreatywnym, w tym dostosowania do międzynarodowych standardów pracy, szkolenia umiejętności, skutecznej ochrony socjalnej i wzmocnionych kanałów dialogu.

Dokument końcowy został wydany na zakończenie posiedzenia ministrów, które odbyło się w Varanasi w Indiach w dniu 26 sierpnia 2023 r.

Ważne

Indie sprawują obecnie rotacyjną prezydencję G-20.

Wyniki posiedzenia ministrów kultury zostaną uwzględnione podczas szczytu przywódców G-20 w New Delhi w dniach 9–10 września 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministrowie G-20 jak i sama Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) podkreślają jak ważne są:

  • międzynarodowe standardy pracy;
  • rozwój odpowiednich systemów wynagrodzeń;
  • kompleksowa ochrona socjalna;
  • przejście na gospodarkę formalną.

"MOP zdecydowanie popiera wezwanie do zacieśnienia współpracy w celu rozwijania etycznych, prawnych i technicznych rozważań w celu umieszczenia kultury w bardziej sprawiedliwym środowisku cyfrowym, zajmując się kwestiami ochrony własności intelektualnej, przejrzystości i prawa do zgody na wykorzystanie". MOP jest gotowa wspierać państwa członkowskie G20 i ministrów kultury w zapewnianiu włączenia celów godnej pracy do bieżącej i przyszłej polityki kulturalnej.

W dokumencie końcowym spotkania wezwano również do większych inwestycji w szkolenia w zakresie umiejętności, pomoc techniczną i uczenie się przez całe życie – w szczególności w odniesieniu do kobiet, młodzieży, grup marginalizowanych i słabszych. Potwierdziła zaangażowanie na rzecz multilateralizmu i podkreśliła rolę kultury jako czynnika umożliwiającego i napędzającego zrównoważony rozwój oraz we wspieraniu odporności i regeneracji gospodarek i społeczeństw.

 „Jedna Ziemia, jedna rodzina, jedna przyszłość”

Uznając wizję „Jedna Ziemia, jedna rodzina, jedna przyszłość”, która leży u podstaw strategii na rok 2023 szczytu G20 i powołując się na Powszechną Deklarację Praw Człowieka i inne istotne przepisy globalne i regionalne instrumenty opracowano pewne generalne wytyczne.  Ich egzekwowanie musi się odbywać przy jednoczesnym poszanowaniu człowieka i różnorodności kulturowej.

Przykład
Zasady przewodnie:

1. Ochrona i restytucja dóbr kultury.

2. Wykorzystanie żywego dziedzictwa dla zrównoważonej przyszłości.

3. Promocja Przemysłu Kulturalnego i Kreatywnego oraz Gospodarki Kreatywnej.

4. Wykorzystanie technologii cyfrowych w promocji i ochronie kultury.

Wytyczne Międzynarodowej Organizacji Pracy w dziedzinie pracy

  • praca nie jest towarem a płaca (wynagrodzenie) ceną za ten towar;
  • upodmiotowienie pracy człowieka, a nie uprzedmiotowienie;
  • wolność słowa i zrzeszania się stanowią podstawę trwałego postępu;
  • ubóstwo, gdziekolwiek istnieje, stanowi niebezpieczeństwo dla dobrobytu wszystkich;
  • wszystkie istoty ludzkie, niezależnie od rasy, wyznania lub płci mają prawo dążyć do osiągnięcia zarówno dobrobytu materialnego, jak i rozwoju duchowego w warunkach wolności i godności, bezpieczeństwa ekonomicznego i równości szans;
  • wolność zrzeszania się i prawo do rokowań zbiorowych;
  • prawo do strajku;
  • zakaz wszystkich form pracy przymusowej i obowiązkowej;
  • zakaz pracy dzieci (co do zasady);
  • zakaz dyskryminacji w dziedzinie zatrudnienia i nakaz równego traktowania;
  • szanowanie godności i innych dóbr pracownika;
  • uprzywilejowanie osób znajdujących się w szczególnej sytuacji: np. kobiet w ciąży, osób w wieku przedemerytalnym, osób z niepełnosprawnościami, młodocianych czy dzieci;
  • zagwarantowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy;
  • zagwarantowanie prawa do sądu i możliwość odwołania się, np. od niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy  o pracę;
  • prawo do wypoczynku;
  • prawo do urlopu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA