REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zatrudnianiu do prac sezonowych

Zmiany w zatrudnianiu do prac sezonowych/ Fot. Fotolia
Zmiany w zatrudnianiu do prac sezonowych/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na okres 3-4 miesięcy, od wynagrodzenia będzie odprowadzana składka zdrowotna oraz podatek - tak wynika z zapowiedzi ministra rozwoju i finansów. Co proponowane zmiany oznaczają dla gospodarki?

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki proponuje nowe zasady pracy dla pracowników sezonowych, które mają ułatwić nie tylko zatrudnianie studentów, ale również pracowników zza granicy.

REKLAMA

Autopromocja

Według nowych przepisów nowi pracownicy będą mogli być zatrudniani na okres 3-4 miesięcy. Od wynagrodzenia odprowadzana będzie składka zdrowotna oraz podatek, nie będzie jednak trzeba płacić składki emerytalnej. Zdaniem wicepremiera rozwiązanie pozwoli na dłużej zatrzymać na polskim rynku pracy przybyszów z Ukrainy i Białorusi.

- To interesująca zmiana, która ma szanse w pewien sposób złagodzić efekty ekstremalnie niskiego bezrobocia – uważa Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. Podkreśla jednak, że sytuacja polskiego rynku pracy wymaga głębszych przemian, niż jedno prawo ułatwiające zatrudnianie i pracę pracownikom sezonowym.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r. 

Pułapka średniego wzrostu

Zdaniem Anny Wicha polski rynek pracy jest w tej chwili na granicy przegrzania, choć z perspektywy przeciętnego pracownika informacje te nie są tak niepokojące, jak wydają się z punktu widzenia całości gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Mieliśmy rewelacyjny lipiec. Wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Pracowało już ponad 6,022 mln Polaków, co oznacza wzrost o 4,5 proc.w stosunku do 2016 roku[1] – wskazuje Anna Wicha – Statystyki te oznaczają, że przeciętny pracownik mniej musi obawiać się o swoją przyszłość i prawdopodobnie otrzyma podwyżkę. Jeśli straci pracę, prawdopodobnie szybko znajdzie nową.

Ekspertka podkreśla jednak, że taka sytuacja prędzej czy później uderzy w pracodawców, którzy nie dostosują się do nowej rzeczywistości.

- Od wielu lat polskie przedsiębiorstwa konkurują niskimi kosztami pracy. Według raportu PARP na temat sektora MŚP w Polsce, nasz kraj ma jedne z najniższych kosztów osobowych w Europie. Wyniosły one przeciętnie 12,4 tys. euro na jednego zatrudnionego, podczas gdy średnia dla Wspólnoty wynosi 27 tys. euro a w Szwecji jest to ponad 55 tys. euro[2] - wskazuje ekspertka -  W zestawieniu z tym i tak niskim wskaźnikiem, mamy oszałamiająco wręcz niewielki udział zabezpieczeń społecznych w kosztach osobowych w wysokości 13,8 proc., podczas gdy w krajach UE jest to średnio 22,1 procent.

Jednak obecna sytuacja na rynku pracy będzie wiązała się z presją na podwyższanie wynagrodzeń, co może zredukować tę przewagę Polski nad innymi krajami UE.

- Nie należy się spodziewać, że nastąpi to jutro albo w przyszłym kwartale, jednak proces już się zaczął. Pracodawcy mają problem z pozyskaniem pracowników i utrzymaniem obecnego modelu konkurowania. To prosta droga do pułapki średniego wzrostu, gdy paliwo napędzające nasz wzrost, w tym przypadku niskie koszty pracy, po prostu się wypali.

Przestawić się na nowe paliwo

Według ekspertki dobrą metaforą polskiego rynku pracy jest energetyka.

- Polskim węglem są tanie koszty pracy, jednak, choć wydajne, to po pierwsze mogą się wypalić, jak to dzieje się w tej chwili, a po drugie w długim terminie są szkodliwe. Poprzez zaniżanie kosztów pracy, czyli de facto sprzedawanie zasobów ludzkich taniej, zbliżamy się do krajów trzeciego świata. Z kolei konkurowanie poprzez innowacje to znacznie stabilniejsze paliwo dla rozwoju, choć wymaga większych nakładów początkowych.

Zdaniem Anny Wicha to właśnie teraz jest doskonały moment, by pracodawcy się przestawili na nowy model działania.

- Innowacji nie należy postrzegać wyłącznie w kontekście technologii. Adecco bez wątpienia jest firmą innowacyjną a działamy w sektorze HR. Nie konkurujemy ceną, lecz jakością i dzięki temu z niewielkiej Szwajcarii udało nam się rozszerzyć działalność na cały świat – wskazuje Anna Wicha – Polscy przedsiębiorcy powinni wykorzystać obecne znaki z rynku pracy do szukania właśnie takiej drogi. W jaki sposób przygotować lepszy produkt, szybciej i skuteczniej niż konkurencja, a nie tylko taniej. Pracownicy tymczasowi to tylko chwilowe lekarstwo na efekty długotrwałych trendów. Przyczyna leży zupełnie gdzie indziej – podsumowuje ekspertka.

[1] http://businessinsider.com.pl/finanse/zatrudnienie-i-wynagrodzenia-w-polsce-w-lipcu-2017-r/7zsxqm3

[2] https://www.parp.gov.pl/images/PARP_publications/pdf/2016_raport_msp_pl_clik.pdf

Źródło: Adecco

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA