REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zatrudnianiu do prac sezonowych

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiany w zatrudnianiu do prac sezonowych/ Fot. Fotolia
Zmiany w zatrudnianiu do prac sezonowych/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na okres 3-4 miesięcy, od wynagrodzenia będzie odprowadzana składka zdrowotna oraz podatek - tak wynika z zapowiedzi ministra rozwoju i finansów. Co proponowane zmiany oznaczają dla gospodarki?

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki proponuje nowe zasady pracy dla pracowników sezonowych, które mają ułatwić nie tylko zatrudnianie studentów, ale również pracowników zza granicy.

REKLAMA

Autopromocja

Według nowych przepisów nowi pracownicy będą mogli być zatrudniani na okres 3-4 miesięcy. Od wynagrodzenia odprowadzana będzie składka zdrowotna oraz podatek, nie będzie jednak trzeba płacić składki emerytalnej. Zdaniem wicepremiera rozwiązanie pozwoli na dłużej zatrzymać na polskim rynku pracy przybyszów z Ukrainy i Białorusi.

- To interesująca zmiana, która ma szanse w pewien sposób złagodzić efekty ekstremalnie niskiego bezrobocia – uważa Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. Podkreśla jednak, że sytuacja polskiego rynku pracy wymaga głębszych przemian, niż jedno prawo ułatwiające zatrudnianie i pracę pracownikom sezonowym.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r. 

Pułapka średniego wzrostu

Zdaniem Anny Wicha polski rynek pracy jest w tej chwili na granicy przegrzania, choć z perspektywy przeciętnego pracownika informacje te nie są tak niepokojące, jak wydają się z punktu widzenia całości gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Mieliśmy rewelacyjny lipiec. Wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Pracowało już ponad 6,022 mln Polaków, co oznacza wzrost o 4,5 proc.w stosunku do 2016 roku[1] – wskazuje Anna Wicha – Statystyki te oznaczają, że przeciętny pracownik mniej musi obawiać się o swoją przyszłość i prawdopodobnie otrzyma podwyżkę. Jeśli straci pracę, prawdopodobnie szybko znajdzie nową.

Ekspertka podkreśla jednak, że taka sytuacja prędzej czy później uderzy w pracodawców, którzy nie dostosują się do nowej rzeczywistości.

- Od wielu lat polskie przedsiębiorstwa konkurują niskimi kosztami pracy. Według raportu PARP na temat sektora MŚP w Polsce, nasz kraj ma jedne z najniższych kosztów osobowych w Europie. Wyniosły one przeciętnie 12,4 tys. euro na jednego zatrudnionego, podczas gdy średnia dla Wspólnoty wynosi 27 tys. euro a w Szwecji jest to ponad 55 tys. euro[2] - wskazuje ekspertka -  W zestawieniu z tym i tak niskim wskaźnikiem, mamy oszałamiająco wręcz niewielki udział zabezpieczeń społecznych w kosztach osobowych w wysokości 13,8 proc., podczas gdy w krajach UE jest to średnio 22,1 procent.

Jednak obecna sytuacja na rynku pracy będzie wiązała się z presją na podwyższanie wynagrodzeń, co może zredukować tę przewagę Polski nad innymi krajami UE.

- Nie należy się spodziewać, że nastąpi to jutro albo w przyszłym kwartale, jednak proces już się zaczął. Pracodawcy mają problem z pozyskaniem pracowników i utrzymaniem obecnego modelu konkurowania. To prosta droga do pułapki średniego wzrostu, gdy paliwo napędzające nasz wzrost, w tym przypadku niskie koszty pracy, po prostu się wypali.

Przestawić się na nowe paliwo

Według ekspertki dobrą metaforą polskiego rynku pracy jest energetyka.

- Polskim węglem są tanie koszty pracy, jednak, choć wydajne, to po pierwsze mogą się wypalić, jak to dzieje się w tej chwili, a po drugie w długim terminie są szkodliwe. Poprzez zaniżanie kosztów pracy, czyli de facto sprzedawanie zasobów ludzkich taniej, zbliżamy się do krajów trzeciego świata. Z kolei konkurowanie poprzez innowacje to znacznie stabilniejsze paliwo dla rozwoju, choć wymaga większych nakładów początkowych.

Zdaniem Anny Wicha to właśnie teraz jest doskonały moment, by pracodawcy się przestawili na nowy model działania.

- Innowacji nie należy postrzegać wyłącznie w kontekście technologii. Adecco bez wątpienia jest firmą innowacyjną a działamy w sektorze HR. Nie konkurujemy ceną, lecz jakością i dzięki temu z niewielkiej Szwajcarii udało nam się rozszerzyć działalność na cały świat – wskazuje Anna Wicha – Polscy przedsiębiorcy powinni wykorzystać obecne znaki z rynku pracy do szukania właśnie takiej drogi. W jaki sposób przygotować lepszy produkt, szybciej i skuteczniej niż konkurencja, a nie tylko taniej. Pracownicy tymczasowi to tylko chwilowe lekarstwo na efekty długotrwałych trendów. Przyczyna leży zupełnie gdzie indziej – podsumowuje ekspertka.

[1] http://businessinsider.com.pl/finanse/zatrudnienie-i-wynagrodzenia-w-polsce-w-lipcu-2017-r/7zsxqm3

[2] https://www.parp.gov.pl/images/PARP_publications/pdf/2016_raport_msp_pl_clik.pdf

Źródło: Adecco

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA