Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

REKLAMA
REKLAMA
Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?
- Urlop wypoczynkowy 35 dni: dłuższe urlopy wypoczynkowe bez rewolucji w kodeksie pracy
- Urlop wypoczynkowy 35 dni: dłuższe urlopy wypoczynkowe po zmianach w kodeksie pracy: kto skorzysta
Czas pracy pewnie będzie skrócony, choć z pewnością i w tej kwestii rewolucję trzeba odwołać. Na razie pracować krócej będą wybrani, w ramach finansowanego przez resort pracy pilotażu. Czy firmy wybiorą wariant – wszystkie weekendy są trzydniowe, dniówki skrócona do 7 godzin lub jeszcze jakieś inne rozwiązanie – to się dopiero okaże.
Pewne jest jedno – czterodniowy tydzień pracy to teraz wciąż marzenie wcale nie innej kategorii niż dłuższe 35-dniowe urlopy, pozwalające pracownikom odpoczywać bez konieczności wyboru: 14 dni latem, i 14 dni zimą. Nawe jeśli zmieniane w kwestii urlpów przepisy kodeksu pracy nie pójdą tak daleko, by wzorem obecnej gwarancji dla jednego nieprzerwanie 14-dniowego urlopu zagwarantować wszystkim zatrudnionym dwa takie nieprzerwane 14-dniowe, w ogólnej puli 35. dni urlopu wypoczynkowego w roku.
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy 35 dni: dłuższe urlopy wypoczynkowe bez rewolucji w kodeksie pracy
REKLAMA
Dłuższe urlopy wypoczynkowe – 35 dni w roku zamiast 20 lub 26 jak jest teraz, to postulat związków zawodowych, zgłoszony do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Argumentacja jest prosta i oczywista. Kodeks pracy został uchwalony i wdrożony ponad pół wieku temu, w zupełnie innych realiach gospodarczych. Tak uregulowane urlopy wypoczynkowe dla pracowników nie uległy żadnej zmianie w tym czasie. Natomiast zmieniły się okoliczności i realia. Polacy pracują ciężej niż kiedykolwiek i pod tym względem stali się nacją dominującą w świecie. Zmieniły się też uwarunkowania w firmach – teraz łatwiej niż kiedykolwiek modelować można czas pracy.
Nowe wyzwania niesie też tak zwany work-life balance czyli szukanie równowagi między karierą zawodową a życiem prywatnym, w tym zwłaszcza życiem rodzinnym.
Niesprawiedliwe jest przy tym, że jedni pracownicy mają 20 dni urlopu wypoczynkowe a inni 26 dni – za pracę w takich samych warunkach.
Ta kwestia zresztą dyskutowana jest już od dawna, niezależnie od postulatu samych zmian ogólnych w zakresie urlopu wypoczynkowego w prawie pracy.
Czy wydłużenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni w roku byłoby sprawiedliwe? Skoro jest ogólna zgoda co do tego, że czas pracy należy zmieniać, to dłuższe urlopy są przecież jednym z wariantów skracania czasu pracy.
REKLAMA
Na pewno przy tym mniej kłopotliwym organizacyjnie – a więc i kosztowo dla firm – niż skrócenie tygodnia pracy.
Korzyści są oczywiste. Obecnie kodeks pracy gwarantując określony wymiar urlopu wypoczynkowego daje jeszcze jedną gwarancję – wykorzystania nieprzerwanie przynajmniej 14 dni z rzędu, bo tylko taki wymiar urlopu gwarantuje rzetelny wypoczynek.
Pracownicy korzystający z urlopów wypoczynkowych mają więc dylemat – czy wykorzystać te 14 dni latem czy zimą.
W przypadku rodzin z dziećmi jest to o tyle istotne, że ściśle jest powiązane z przerwami w nauce w szkołach – wakacjami oraz feriami zimowymi.
Gdyby urlopy zostały wydłużone o kolejne dni – najlepiej 9 dni w roku, to wówczas każdy pracownik mógłby na taki dłuższy wypoczynek, 14-dniowy pójść dwa razy.
Urlop wypoczynkowy 35 dni: dłuższe urlopy wypoczynkowe po zmianach w kodeksie pracy: kto skorzysta
Dodatkowe urlopy jako pozapłacowe świadczenie pracownicze: ile dni dodatkowego urlopu, kto uprawniony, na jakich zasadach.
Temat rewolucji w kodeksie pracy polegający na ustawowym wydłużeniu urlopów wypoczynkowych z 20 i 26 dni do 35 dni, upadł – przynajmniej na razie.
Jedyna konkretna korzyść dla pracowników wiąże się z inną rewolucją, która już jest wdrażana – zmianą zasad ustalania stażu pracy. Ponieważ wliczane do niego będą – i to z mocą działania wstecz – okresy pracy na zleceniach, działalności gospodarczej i im podobne, z wejściem tych zmienionych zasad w życie wiele osób mających teraz prawo do 20 dni urlopu zamiast 26, ze względu na krótszy staż, właśnie automatycznie zyska 6 dni urlopu w roku.
Warto jednak odnotować, że coraz więcej firm oferuje urlopy swoim pracownikom – wszystkim lub wybranym grupom zatrudnionych – wydłużone ponad wymiar czasu przewidziany w kodeksie pracy w ramach tak zwanych benefitów a więc świadczeń pozapłacowych.
Umożliwiają to zmiany na rynku pracy, w tym zwłaszcza wdrożenie i uregulowanie w prawie pracy zasad pracy zdalnej.
Doświadczenia tych firm mogą być podstawą do analiz potrzebnych, by jednak rewolucję w zakresie urlopów wypoczynkowych w kodeksie pracy przeprowadzić.
Podobnie jak obecnie przed zapowiadanym skróceniem czasu pracy ma być prowadzony pilotaż, dofinansowany przez resort pracy, pokazujący jak czterodniowy lub skrócony na innych zasadach tydzień pracy działa w praktyce.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA