| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego zgodne z konstytucją

Zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał we wczorajszym wyroku za zgodne z konstytucją zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem Trybunału nie naruszają one konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa dbania o rodzinę. Trybunał odniósł się do zapytania prawnego WSA z Poznania w tej sprawie.

Wątpliwości sądu w Poznaniu wzbudziło to, czy przez pierwsze półrocze 2013 roku, po wprowadzeniu zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, prawo do stuzłotowego dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego powinni mieć wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy tylko opiekunowie dzieci niepełnosprawnych? Rząd przyznał bowiem sto złotych dodatku tylko tej drugiej grupie. Miało to być wsparcie do chwili wejścia w życie podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego z 520 złotych do 620. Problem, z którym zwrócił się Trybunału Konstytucyjnego WSA z Poznania, powstał na gruncie prawnym. Dotyczył nieprzyznania dodatku kobiecie, która opiekowała się swoim niepełnosprawnym mężem. Nie dostała pieniędzy, bo jego niepełnosprawność wystąpiła, kiedy był już dorosły. Zdaniem kobiety, różnicowanie opiekunów narusza podstawowe zasady konstytucyjne - równości wobec prawa i ochrony małżeństwa oraz rodziny. Tego zdania nie podzielił Trybunał Konstytucyjny.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Stwierdził, że nie doszło do naruszenia zasady równości, bo podmioty (opiekunowie) wskazane w pytaniu nie należały do tej samej kategorii. Sędzia Marek Kotlinowski mówił, że cechą istotną łączącą te podmioty, nie jest - (wbrew opinii WSA) okoliczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym małżonkiem, tylko spełnienie przez opiekunów osób niepełnosprawnych nowego warunku. Tym warunkiem jest czas wystąpienia niepełnosprawności.

Według Trybunału Konstytucyjnego, zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają także zasady ochrony małżeństwa oraz rodziny.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »