| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - opinia Prezydenta Pracodawców RP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - opinia Prezydenta Pracodawców RP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych dojdzie do skutku. Decyzja rządu jest dość zaskakująca. Zgodnie z opinią Prezydenta Pracodawców RP wpłynie negatywnie na rynek pracy i gospodarkę.

Wbrew zapewnieniom Premiera Donalda Tuska z tzw. drugiego expose oraz przedstawionej przed rokiem negatywnej opinii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, umowy o dzieło zostaną jednak oskładkowanie. Zmiana polityki rządu, która nastąpiła przed kilkoma tygodniami, zmierzająca do ozusowania umów cywilnoprawnych jest dość zaskakująca. Jednocześnie rząd zdaje się ignorować argumenty mówiące o negatywnym wpływie takiego działania na rynek pracy, jak i na gospodarkę.

Przypomnę, że równo rok temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło partnerom społecznym uwagi do propozycji oskładkowania umów o dzieło. Wynikało z nich jednoznacznie, że: „umowa o dzieło, jako umowa rezultatu nie przystaje do systemu ubezpieczeń społecznych”. Najwyraźniej teraz rząd zmienił zdanie, albowiem na wczorajszym posiedzeniu Zespołu problemowego Trójstronnej Komisji ds. ubezpieczeń społecznych Wiceminister Marek Bucior przedstawił propozycje objęcia umów o dzieło obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym. A jak to często bywa z propozycjami o charakterze fiskalnym – wcześniej czy później zapewne doczekają się one realizacji, być może nastąpi to jeszcze w 2014 r.

Zobacz również serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Potrzeba ograniczenia deficytu finansowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych staje się nadrzędnym celem polityki rządu, którzy poszukuje kolejnych źródeł jego zasilenia. Trudno nie odnieść wrażenia, że składka na ubezpieczenia społeczne zamiast swojej pierwotnej funkcji w naszym kraju coraz częściej nabiera charakteru podatkowego.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych oznacza wzrost kosztów pracy, co niesie ze sobą ryzyko wzrostu bezrobocia oraz rozrostu szarej strefy. Można się też spodziewać ucieczki części osób na samozatrudnienie, co potwierdzają przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Tym samym planowane zmiany zamiast poprawić tylko pogorszą sytuację osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zamiast szukać przyczyny wzrostu liczby umów cywilnoprawnych rząd jak zwykle postanowił zająć się zwalczaniem skutków. Powinniśmy raczej dążyć do zapewnienia pracodawcom odpowiedniego otoczenia prawnego, które będzie stymulowało tworzenie nowych miejsc pracy i zachęcało do zatrudniania na umowy o pracę. Podnoszenie kosztów pracy to najgorsze z możliwych rozwiązań.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »