REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za wycieczki. Nowy program dla uczniów [250 zł i 50 000 zł]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za wycieczki. Nowy program dla uczniów [250 zł i 50 000 zł]
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za wycieczki. Nowy program dla uczniów [250 zł i 50 000 zł]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

250 zł to maksymalna dobowa stawka dopłaty przez MEN do wyżywienia i zakwaterowania ucznia (i nauczyciela-opiekuna) w czasie wycieczki. 50 000 zł to maksymalne dofinansowanie do wycieczki 5-dniowej. Wszystko od września do grudnia 2024 r. Nie ma dofinansowania do pracy nauczycieli na wycieczkach. A ta nie kończy się o 16.00 wyjściem do domu.

"Podróż z klasą" to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. 

REKLAMA

Autopromocja

Min. edukacji Barbara Nowacka wprowadza inny program niż P. Czarnek

Zapowiedziała to min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

W programie jest 60 mln dofinansowania do wycieczek od września 2024 r. do grudnia 2024 r., ale nie ma finansowania (i podstawy prawnej) do opłacenia pracy nauczycieli pilnujących uczniów w czasie wycieczki.

Program przeznaczony jest zarówno dla uczniów szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. Szkoły mogą otrzymać 100% dofinansowania do wycieczki szkolnej. Nabór wniosków już od 19 czerwca 2024 r. Na wycieczki uczniowie (i nauczyciele) pojadą w nowym roku szkolnym 2024/2025: od września do grudnia. 

UWAGA! W puli jest 60 mln zł. Obowiązuje zasada "Do wyczerpania środków".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy artykuł na Dziennik.pl o nowych programie "Podróż z klasą": MEN i wycieczki: Nie ma pieniędzy dla nauczycieli. Jest do 250 zł dziennie na uczniów

Min. edukacji Barbara Nowacka: Jest dofinansowanie do wycieczek do 250 zł na ucznia dziennie. I limit wszystkich wydatków do 50 000 zł na wycieczkę

1) podstawowym założeniem programu jest to, że w ramach finansowanej w 100 proc. przez resort dwudniowej wycieczki uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, centra naukowe; w przypadku wycieczki trzydniowej - trzy instytucje, itd.

2) Na realizację programu w 2024 r. przeznaczonych będzie 60 mln zł w 2024 r. 

3) W ramach "Podróży z klasą" dofinansowaniu w 100 proc. podlegają wycieczki trwające od 2 do 5 dni. 

Dofinansowaniu 100 % podlegają:

1) wycieczki dwudniowe - do kwoty 20 000,00 zł, 

2) trzydniowe - do kwoty 30 000,00 zł, 

3) czterodniowe - do kwoty 40 000,00 zł, 

4) pięciodniowe - do kwoty 50 000,00 zł. 

WAŻNE! Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia jednej osoby nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.

Wnioski o dofinansowanie od 19 VI. Przyjmowane do rozdysponowania 60 mln złotych

Nabór ruszy 19 czerwca 2024 r. (do wyczerpania środków finansowych). Decyduje data złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Formularz elektroniczny składa organ prowadzący przez stronę http://strefa.ksdo.gov.pl.

WAŻNE! Szkoły mają dowolność w wyborze miejsc, które odwiedzą (inaczej było w programu "Poznaj Polskę"). Wyższa jest obecnie kwota dofinansowania, a wkład własny nie będzie wymagany - wcześniej wynosił 20 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy: Szkolenia, rejestry, badania. Od lipca 2024 r.

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w miejscach pracy zagrażających pracownikowi.

W jakim wieku renta na stałe

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.

REKLAMA