REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za wycieczki. Nowy program dla uczniów [250 zł i 50 000 zł]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za wycieczki. Nowy program dla uczniów [250 zł i 50 000 zł]
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za wycieczki. Nowy program dla uczniów [250 zł i 50 000 zł]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

250 zł to maksymalna dobowa stawka dopłaty przez MEN do wyżywienia i zakwaterowania ucznia (i nauczyciela-opiekuna) w czasie wycieczki. 50 000 zł to maksymalne dofinansowanie do wycieczki 5-dniowej. Wszystko od września do grudnia 2024 r. Nie ma dofinansowania do pracy nauczycieli na wycieczkach. A ta nie kończy się o 16.00 wyjściem do domu.

"Podróż z klasą" to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. 

REKLAMA

Autopromocja

Min. edukacji Barbara Nowacka wprowadza inny program niż P. Czarnek

Zapowiedziała to min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

W programie jest 60 mln dofinansowania do wycieczek od września 2024 r. do grudnia 2024 r., ale nie ma finansowania (i podstawy prawnej) do opłacenia pracy nauczycieli pilnujących uczniów w czasie wycieczki.

Program przeznaczony jest zarówno dla uczniów szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. Szkoły mogą otrzymać 100% dofinansowania do wycieczki szkolnej. Nabór wniosków już od 19 czerwca 2024 r. Na wycieczki uczniowie (i nauczyciele) pojadą w nowym roku szkolnym 2024/2025: od września do grudnia. 

UWAGA! W puli jest 60 mln zł. Obowiązuje zasada "Do wyczerpania środków".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy artykuł na Dziennik.pl o nowych programie "Podróż z klasą": MEN i wycieczki: Nie ma pieniędzy dla nauczycieli. Jest do 250 zł dziennie na uczniów

Min. edukacji Barbara Nowacka: Jest dofinansowanie do wycieczek do 250 zł na ucznia dziennie. I limit wszystkich wydatków do 50 000 zł na wycieczkę

1) podstawowym założeniem programu jest to, że w ramach finansowanej w 100 proc. przez resort dwudniowej wycieczki uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, centra naukowe; w przypadku wycieczki trzydniowej - trzy instytucje, itd.

2) Na realizację programu w 2024 r. przeznaczonych będzie 60 mln zł w 2024 r. 

3) W ramach "Podróży z klasą" dofinansowaniu w 100 proc. podlegają wycieczki trwające od 2 do 5 dni. 

Dofinansowaniu 100 % podlegają:

1) wycieczki dwudniowe - do kwoty 20 000,00 zł, 

2) trzydniowe - do kwoty 30 000,00 zł, 

3) czterodniowe - do kwoty 40 000,00 zł, 

4) pięciodniowe - do kwoty 50 000,00 zł. 

WAŻNE! Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia jednej osoby nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.

Wnioski o dofinansowanie od 19 VI. Przyjmowane do rozdysponowania 60 mln złotych

Nabór ruszy 19 czerwca 2024 r. (do wyczerpania środków finansowych). Decyduje data złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Formularz elektroniczny składa organ prowadzący przez stronę http://strefa.ksdo.gov.pl.

WAŻNE! Szkoły mają dowolność w wyborze miejsc, które odwiedzą (inaczej było w programu "Poznaj Polskę"). Wyższa jest obecnie kwota dofinansowania, a wkład własny nie będzie wymagany - wcześniej wynosił 20 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA