REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 12900 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Maksymalne wynagrodzenia wzrosną z poziomu 5000 – 1070 zł do 6000 – 12900 zł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Komitet Normalizacyjny to instytucja, której pracownicy otrzymają w najbliższym czasie podwyżki wynagrodzeń. Maksymalne wynagrodzenia wzrosną z poziomu 5000 – 10700 zł do 6000 – 12900 zł. Podwyżka w PKN nastąpi z wyrównaniem od początku 2024 r. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczęło prace nad rozporządzeniem w tej sprawie.

Wynagrodzenia pracowników Polskiego Komitetu Normalizacyjnego reguluje specjalne rozporządzenie wydane w 2016 r. Zgodnie z jego aktualnie obowiązującymi przepisami minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania wynoszą od 2300 zł do 5900 zł. Stawki maksymalne kształtują się natomiast w przedziale od 5000 zł do 10700 zł. 

Autopromocja

Tymczasem ustawa budżetowa na rok 2024 określiła średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 120%. Zgodnie z przepisami ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń  w państwowej sferze budżetowej, podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku. Budżet na rok bieżący został ogłoszony w Dzienniku Ustaw 1 lutego 2024 r., zatem do początku maja rząd musi przeprowadzić podwyżki dla poszczególnych grup pracowników sfery budżetowej. Jedną z nich są pracownicy PKN. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, które ma ustalić nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego dla tych osób. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Czym zajmuje się Polski Komitet Normalizacyjny

Do zadań PKN należy organizowanie i prowadzenie normalizacji krajowej zgodnie z potrzebami kraju, w tym:

 • określanie stanu i kierunków rozwoju normalizacji;
 • organizowanie i nadzorowanie działań związanych z opracowywaniem i rozpowszechnianiem Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych, w szczególności przez ankietę powszechną projektów norm; ankieta powszechna jest realizowana przez podawanie do publicznej wiadomości tytułów, terminów zakończenia ankiety oraz miejsca i sposobu udostępniania zainteresowanym treści projektów;
 • zatwierdzanie i wycofywanie Polskich Norm oraz innych dokumentów normalizacyjnych;
 • reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych i regionalnych organizacjach normalizacyjnych, uczestnictwo w ich pracach oraz występowanie za granicą w sprawach dotyczących normalizacji;
 • inicjowanie i organizowanie pracy komitetów technicznych do realizacji zadań związanych z opracowywaniem dokumentów normalizacyjnych;
 • organizowanie i prowadzenie działalności szkoleniowej, wydawniczej, promocyjnej i informacyjnej dotyczącej normalizacji i dziedzin pokrewnych;
 • opiniowanie projektów aktów prawnych związanych z normalizacją.

Polski Komitet Normalizacyjny zatrudnia 235 pracowników.

Podwyżki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym

Celem projektowanego rozporządzenia jest podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników PKN o przewidziany w ustawie budżetowej średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Dlatego też nowe rozporządzenie ustala nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z poniższą tabelą: 

Kategoria zaszeregowania

Obecnie
(zł)

Po podwyżce
(zł)

I

2300 – 5000

2600 – 6000

II

3500 – 5200

4200 – 6300

III

3600 – 5600

4400 – 6800

IV

3700 – 5900

4500 – 7100

V

3800 – 6200

4600 – 7500

VI

3900 – 6500

4700 – 7800

VII

4100 – 7200

5000 – 8700

VIII

4300 – 7600

5200 – 9200

IX

4600 – 8000

5600 – 9600

X

4900 – 8700

5900 – 10500

XI

5300 – 9400

6400 – 11300

XII

5900 – 10 700

7100 – 12900

Autorzy projektu podkreślają przy tym w jego uzasadnieniu, że „maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego stanowią o możliwości, nie zaś obowiązku pracodawcy ustalenia zatrudnionemu pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego na takim poziomie”.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Określenie wyższych maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nie powoduje ponadto powstanie po stronie pracownika roszczenia o podwyżkę jego wynagrodzenia na poziomie nowo określonej stawki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Sarkastyczny komentarz
  2024-03-06 18:46:33
  Ten artykuł motywuje mnie do cięższej pracy, tak, aby dzięki mnie ci pracownicy mogli zarobić więcej.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA