REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jakie są realia pracy i ścieżki rozwoju?

Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jakie są realia pracy i ścieżki rozwoju?
Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jakie są realia pracy i ścieżki rozwoju?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwa to już nie fanaberia a kluczowy element cyfrowego ekosystemu. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo duże. Jakie są realia pracy? Gdzie można zrobić karierę w cyberbezpieczeństwa? 
rozwiń >

Praca w cyberbezpieczeństwie, czyli gdzie?

Cyberbezpieczeństwo ewoluuje z postrzeganej niegdyś fanaberii lub trendu w niezbędny element współczesnego ekosystemu cyfrowego, z kluczowym akcentem na przestrzeganie dyrektywy NIS-2. Wchodząc w ten sektor, można rozpocząć karierę na wielu ścieżkach – od analityków bezpieczeństwa, poprzez inżynierów śledczych, aż do łowców zagrożeń. Ich współdziałanie i zróżnicowane kompetencje są kluczowe dla zapewnienia skutecznej ochrony cyberbezpieczeństwa w organizacjach – tak podsumowali kontekst cybersecurity –  Izabela Taborowska i Michał Kaczmarek podczas specjalistycznego webinaru zorganizowanego przez Future Collars, szkołę kompetencji cyfrowych.

Autopromocja

W jakich zawodach można pracować w cyberbezpieczeństwie? Rozważając rozwój kariery w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, warto zastanowić się, jak najlepiej rozpocząć swoją ścieżkę zawodową. Zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest ogromne, zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym, napędzane wprowadzanymi regulacjami, takimi jak dyrektywa NIS-2 czy DORA. To stwarza optymistyczne perspektywy dla osób zainteresowanych tą branżą.

Czym jest cyberbezpieczeństwo

Czym właściwie jest cyberbezpieczeństwo? To kluczowa praktyka zabezpieczania sieci, aplikacji, urządzeń i danych przed nieautoryzowanym dostępem, wykraczająca poza działania SOC, obejmując kompleksowe projektowanie bezpieczeństwa ("security by design") dla różnych systemów i aplikacji. SOC, jako kluczowy element ekosystemu cyberbezpieczeństwa, skupia się na analizie zdarzeń bezpieczeństwa, reakcji na incydenty oraz na dodatkowych usługach jak Threat Hunting czy Cyber Threat Intelligence.

Integracja narzędzi w pracy SOC porównywana jest do zbierania wszystkich ważnych informacji w jedno miejsce, co ułatwia identyfikację i rozwiązywanie problemów z bezpieczeństwem. SOC współpracuje z innymi działami w firmie, aby skutecznie chronić dane i systemy. SOC jest również niezastąpiony w przestrzeganiu nowych przepisów i regulacji prawnych dotyczących cyberbezpieczeństwa, jak dyrektywa NIS-2, która nakłada na firmy szczegółowe wymogi w zakresie ochrony przed cyberzagrożeniami. SOC odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu, analizowaniu i reagowaniu na incydenty bezpieczeństwa, co jest teraz nie tylko praktyką zalecaną, ale i wymogiem prawnym.

Praca w SOC

Praca w SOC, czyli Centrum Operacji Bezpieczeństwa, to doskonały przykład multidyscyplinarnego podejścia, angażującego zespoły o różnych umiejętnościach i specjalizacjach. Wyróżnia się tu grupę "czerwoną", symulującą ataki, oraz grupę "niebieską", odpowiedzialną za obronę systemów i reagowanie na incydenty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza danych i "threat intelligence"

Analiza danych i "threat intelligence" to kluczowe umiejętności w cyberbezpieczeństwie, umożliwiające ocenę zagrożeń i podejmowanie informowanych decyzji. Narzędzia takie jak VirusTotal dostarczają cennych informacji o potencjalnych zagrożeniach, co jest nieocenione w codziennej pracy SOC.

Chociaż techniczna wiedza o systemach operacyjnych i sieciach jest ważna, równie kluczowe są umiejętności miękkie, takie jak praca zespołowa i komunikacja. Szybka adaptacja i gotowość do nauki są niezbędne w dynamicznym środowisku IT.

Różne ścieżki kariery i możliwości rozwoju

Wiele miejsc pracy. Cyberbezpieczeństwo oferuje różnorodne role i ścieżki kariery, od zespołów obronnych (blue team) do atakujących (red team). Certyfikat OSCP jest ceniony wśród pentesterów, ale wiele jest też możliwości dla osób bez zaawansowanej wiedzy technicznej, które są chętne do nauki. Bootcampy i kursy oferują solidne podstawy i praktyczne doświadczenie, otwierając drzwi do kariery w SOC.

Praca w SOC często odbywa się na systemie zmianowym, zapewniając ciągłą ochronę. Duże zapotrzebowanie na specjalistów cyberbezpieczeństwa przekłada się na konkurencyjne warunki zatrudnienia i atrakcyjne wynagrodzenia.

W cyberbezpieczeństwie, osoby z doświadczeniem i certyfikatami mogą szybko rozwijać karierę i osiągać wyższe wynagrodzenie. Rozwój zawodowy zależy od zaangażowania, chęci do nauki i adaptacji. Nawet praca na pierwszej linii wsparcia w SOC może prowadzić do postępu w krótkim czasie. Możliwości rozwoju w SOC są różnorodne, od analityka zagrożeń po pentestera, zależąc od preferencji i backgroundu. Praca w SOC jest dynamiczna i oferuje ciągły rozwój, unikając monotoni. Branża ta jest otwarta na osoby nowe w IT, pod warunkiem gotowości do nauki. Ścieżki rozwoju mogą prowadzić do specjalizacji w analizie zagrożeń, cyber threat intelligence, czy pentestingu, z możliwością zdobycia dodatkowych certyfikacji. Zapotrzebowanie na specjalistów cyberbezpieczeństwa jest wysokie, co daje optymistyczne perspektywy zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych profesjonalistów. Tempo postępu zależy od indywidualnego zaangażowania, z pierwszej linii wsparcia jako punktu wyjścia do dalszej, bogatej kariery w cyberbezpieczeństwie.

Cyberbezpieczeństwo to podstawa w cyfrowym świecie 

Trudno wyobrazić sobie obecny świat cyfrowy bez cyberbezpieczeństwa. Jest ono niezbędne we współczesnej digitalizacji, zabezpieczając dane i systemy informatyczne każdej organizacji. Rozwój technologii i wzrost zagrożeń cyfrowych podkreślają potrzebę ochrony. Sektor ten oferuje różnorodne możliwości rozwoju, od pracy w SOC, przez analizę zagrożeń, pentesting, po zarządzanie zgodnością z regulacjami. Wzrost zapotrzebowania na specjalistów, napędzany regulacjami jak dyrektywa NIS-2, otwiera drzwi do kariery w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.

Dla kogo praca w tej dziedzinie? Przejście na cyberbezpieczeństwo jest dostępne dla osób z różnym doświadczeniem, od prawników po specjalistów IT. Kluczowe jest zaangażowanie w naukę i adaptację. Intensywne kursy, mentoring i praktyczne doświadczenie są fundamentem do skutecznego rozwoju w tej branży. Rozległe możliwości rozwoju, atrakcyjne warunki zatrudnienia i szybki postęp kariery czekają na tych, którzy są gotowi na ciągłe wyzwania i naukę w sektorze cyberbezpieczeństwa.

Praca zdalna w SOC jest całkowicie możliwa i często praktykowana, szczególnie w modelach tak zwanych wirtualnych SOC-ów. Model ten umożliwia efektywną pracę z dowolnego miejsca, co jest korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników mieszkających poza dużymi ośrodkami miejskimi. Choć modele hybrydowe, łączące pracę zdalną z obecnością w biurze, stają się coraz bardziej popularne, ostateczna forma zatrudnienia zależy od polityki danej organizacji.

Autopromocja

Bycie na bieżąco z aktualnościami w branży cyberbezpieczeństwa jest niezbędne dla osób poszukujących pracy w tej dziedzinie. Regularne śledzenie wydarzeń, incydentów i nowinek technologicznych pozwala nie tylko na rozwijanie wiedzy, ale także demonstruje zaangażowanie i pasję do cyberbezpieczeństwa, co jest kluczowe podczas rekrutacji. Warto korzystać z różnych źródeł informacji, takich jak blogi branżowe, portale specjalistyczne oraz strony organizacji zajmujących się bezpieczeństwem informacji. Wybór konkretnego źródła zależy od indywidualnych preferencji, a dostępność wartościowych treści jest szeroka i różnorodna.

Jak zacząć pracę w cyberbezpieczeństwie 

Gdzie szukać informacji? Dla osób zainteresowanych rozpoczęciem kariery w cyberbezpieczeństwie, dostępne są liczne źródła informacji, które mogą pomóc w zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych w tej dziedzinie. Wybór odpowiedniego źródła zależy od indywidualnych preferencji, poziomu wiedzy oraz specyficznych zainteresowań. Znajomość aktualnych wydarzeń, analiza incydentów oraz śledzenie nowinek technologicznych to kluczowe elementy ciągłego rozwoju w branży cyberbezpieczeństwa. Praktyczne doświadczenie, zdobywane pod okiem doświadczonych mentorów, jest nieocenione w procesie nauki i rozwoju kariery w cyberbezpieczeństwie. Programy takie jak bootcampy, które łączą teorię z intensywnymi ćwiczeniami praktycznymi, oferują solidne przygotowanie do pracy w SOC oraz w innych obszarach cyberbezpieczeństwa.

Są dostępne też różne kursy przygotowujące do pracy w cyberbezpieczeństwie. Celem kursów jest nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych w pracy w SOC, ale też kompleksowe przygotowanie uczestników do rynku pracy w cyberbezpieczeństwie. Uczestnicy są wyposażeni w narzędzia potrzebne do efektywnego poszukiwania zatrudnienia i wsparcia w pierwszych krokach kariery w IT.

– W Future Collars cieszymy się z każdego absolwenta, który znajduje zatrudnienie po ukończeniu kursu. Dzięki elastycznej metodzie nauczania online, osobistym konsultacjom z doświadczonymi mentorami i wsparciu w procesie poszukiwania pracy, uczestnicy otrzymują pełne wyposażenie niezbędne do efektywnego rozpoczęcia swojej kariery w cyberbezpieczeństwie – podkreśla Aleksandra Trojanowska z Future Collars.

Cyberbezpieczeństwo otwiera przed profesjonalistami szerokie perspektywy zawodowe. Decyzja o podjęciu nauki i zdobywaniu praktycznego doświadczenia w tej dziedzinie jest fundamentem do zbudowania gratyfikującej ścieżki kariery. W Future Collars, uczestnicy kursu mogą liczyć na wszechstronne wsparcie w procesie rekrutacji, w tym na możliwość rekomendacji do jednej z naszych 27 firm partnerskich, co istotnie zwiększa ich szanse na uzyskanie pierwszego zatrudnienia w sektorze IT i cyberbezpieczeństwa.

Zobacz także: Będzie nowa Rada ds. cyfryzacji. Nowe członkinie mają reprezentować obywateli
Sztuczna inteligencja szturmem zdobyła firmy. Wykorzystanie AI wzrosło o ponad... 400 proc.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA