REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy pracy powstały 105 lat temu. Dziś publiczne służby zatrudnienia tworzy 340 powiatowych urzędów pracy

Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce
Mateusz Wlodarczyk
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

REKLAMA

REKLAMA

Publiczne służby zatrudnienia powstały 27 stycznia 1919 r., kiedy to Józef Piłsudski wydał dekret tworzący urzędy pracy. Obecnie takich urzędów jest w Polsce trzysta czterdzieści. Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce oraz wymiany poglądów i dobrych praktyk.

W konferencji z okazji 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnia w Polsce uczestniczyli ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceministra Aleksandra Gajewska, wiceminister oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, wiceministra Katarzyna Nowakowska oraz dyrektor generalny Liwiusz Laska. Konferencja odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

REKLAMA

Autopromocja

Dla nowego rządu praca to powód dumy

Dla nowego rządu praca to powód do dumy, a nie powód do wstydu. Praca to coś, co należy doceniać, czym należy się chwalić. Dlatego symbolicznym gestem przywrócenia pracy do nazwy ministerstwa rozpoczęliśmy nasze urzędowanie mówiła podczas uroczystości Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Ministra wyraziła swoje uznanie i podziękowanie dla pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia za ich zaangażowanie i profesjonalizm w realizacji zadań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy i zwiększenia szans zatrudniania osób potrzebujących wparcia, w tym osób młodych, starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zwróciła uwagę na wyzwania jakie stały przed służbami zatrudnienia w obliczu pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysie migracyjnym.

Zależy mi bardzo na tym, żeby Państwa praca była doceniana, żeby Państwo czuli się w swojej pracy doceniani, żeby Państwa praca służyła rozwojowi Publicznych Służb Zatrudnienia i rozwojowi rynku pracy w Polsce. Rozwojowi wszechstronnemu i zrównoważonemu, rozwojowi, który dostrzega potrzebę równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy – mówi ministra. 

Rynek pracy nie może dyskryminować nikogo

Ministra podkreśliła, że obecnie przed Polską stoją wyzwania demograficzne i gospodarcze, ale przede wszystkim położenie większego nacisku na równość i walkę z dyskryminacją na rynku pracy. Należy wzmacniać podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami.   

Społeczeństwo i rynek pracy, który jest różnorodny, który dostrzega, widzi i wykorzystuje potencjał różnych grup społecznych to rynek pracy, który działa z korzyścią całego społeczeństwa i gospodarki – dodała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadania Publicznej Służby Zatrudnienia

REKLAMA

Publiczne Służby Zatrudnia działają w 16 województwach. Tworzy je 340 powiatowych urzędów pracy, które zatrudniają ponad 20,5 tys. pracowników. PSZ realizują zadania państwa w obszarze promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. PSZ współpracują także z partnerami społecznymi i instytucjami europejskimi, wymieniając doświadczenia i dobre praktyki. 

Za datę utworzenia Publicznych Służb Zatrudnia w Polsce, uważa się 27 stycznia 1919 roku, kiedy to tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał dekretem do życia urzędy pracy. Były to pierwsze państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki, których zadaniem była pomoc osobom bezrobotnym, ubogim, biernym zawodowo oraz migrantom. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA