REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy pracy powstały 105 lat temu. Dziś publiczne służby zatrudnienia tworzy 340 powiatowych urzędów pracy

Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce
Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce
Mateusz Wlodarczyk
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

REKLAMA

REKLAMA

Publiczne służby zatrudnienia powstały 27 stycznia 1919 r., kiedy to Józef Piłsudski wydał dekret tworzący urzędy pracy. Obecnie takich urzędów jest w Polsce trzysta czterdzieści. Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce oraz wymiany poglądów i dobrych praktyk.

W konferencji z okazji 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnia w Polsce uczestniczyli ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceministra Aleksandra Gajewska, wiceminister oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, wiceministra Katarzyna Nowakowska oraz dyrektor generalny Liwiusz Laska. Konferencja odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Autopromocja

Dla nowego rządu praca to powód dumy

Dla nowego rządu praca to powód do dumy, a nie powód do wstydu. Praca to coś, co należy doceniać, czym należy się chwalić. Dlatego symbolicznym gestem przywrócenia pracy do nazwy ministerstwa rozpoczęliśmy nasze urzędowanie mówiła podczas uroczystości Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Ministra wyraziła swoje uznanie i podziękowanie dla pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia za ich zaangażowanie i profesjonalizm w realizacji zadań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy i zwiększenia szans zatrudniania osób potrzebujących wparcia, w tym osób młodych, starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zwróciła uwagę na wyzwania jakie stały przed służbami zatrudnienia w obliczu pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysie migracyjnym.

Zależy mi bardzo na tym, żeby Państwa praca była doceniana, żeby Państwo czuli się w swojej pracy doceniani, żeby Państwa praca służyła rozwojowi Publicznych Służb Zatrudnienia i rozwojowi rynku pracy w Polsce. Rozwojowi wszechstronnemu i zrównoważonemu, rozwojowi, który dostrzega potrzebę równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy – mówi ministra. 

Rynek pracy nie może dyskryminować nikogo

Ministra podkreśliła, że obecnie przed Polską stoją wyzwania demograficzne i gospodarcze, ale przede wszystkim położenie większego nacisku na równość i walkę z dyskryminacją na rynku pracy. Należy wzmacniać podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami.   

Społeczeństwo i rynek pracy, który jest różnorodny, który dostrzega, widzi i wykorzystuje potencjał różnych grup społecznych to rynek pracy, który działa z korzyścią całego społeczeństwa i gospodarki – dodała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadania Publicznej Służby Zatrudnienia

Publiczne Służby Zatrudnia działają w 16 województwach. Tworzy je 340 powiatowych urzędów pracy, które zatrudniają ponad 20,5 tys. pracowników. PSZ realizują zadania państwa w obszarze promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. PSZ współpracują także z partnerami społecznymi i instytucjami europejskimi, wymieniając doświadczenia i dobre praktyki. 

Za datę utworzenia Publicznych Służb Zatrudnia w Polsce, uważa się 27 stycznia 1919 roku, kiedy to tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał dekretem do życia urzędy pracy. Były to pierwsze państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki, których zadaniem była pomoc osobom bezrobotnym, ubogim, biernym zawodowo oraz migrantom. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA