REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Czarnek: 8400 zł w 2023 r. to minimalny miesięczny budżet czteroosobowej polskiej rodziny

Minister Czarnek: 8400 zł w 2023 r. to minimalny miesięczny budżet czteroosobowej polskiej rodziny
Minister Czarnek: 8400 zł w 2023 r. to minimalny miesięczny budżet czteroosobowej polskiej rodziny
Ministerstwo Edukacji i Nauki

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku cały budżet czteroosobowej polskiej rodziny wynosił 3500 zł. W 2023 roku w sumie mają 8 tys. 400 zł - powiedział w czwartek w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zabierając głos po debacie i pytaniach posłów w kwestii wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego.

Budżet polskich rodzin w 2023 roku i w 2015 roku

Wcześniej posłowie odnosili się do wniosku rządu o zarządzenie referendum, stawiali też pytania, w tym m.in. posłanka KO Barbara Nowacka.

"Ludzi chcecie pytać, hipokryci? Teraz?" - powiedziała pod adresem rządzących. "A gdzie byliście kiedy protestowali nauczyciele, gdzie byliście kiedy protestowały pielęgniarki, salowe i położne, gdzie jesteście kiedy wielu Polakom coraz gorzej się żyje, bo doprowadziliście ich do ruiny, gdzie byliście kiedy policja pałowała kobiety, gdzie byliście kiedy dzieci i młodzież prosili o wsparcie i pomoc psychologiczną i psychiatryczną" - mówiła. Stwierdziła, że są oni tylko tam gdzie ich rodziny "w spółkach skarbu państwa mogą się nachapać".

Zabierając później głos Czarnek powiedział m.in., że Polacy "chcą państwa dobrobytu i bezpieczeństwa". "Czy wiecie o ile więcej dzieci urodziło się dzięki programowi 500 plus? W stosunku do przewidywań GUS z 2014 r. mamy dziś o 160 tysięcy dzieci więcej" – mówił. Zwracając się do opozycji powiedział: "Jeśli miasto prawie wielkości Radomia na mapie Polski to dla was nic, to jesteście hipokrytami i kompletnie nie macie nic wspólnego z poprawą stanu demografii".

Mówiąc o ubóstwie zapytał: "Wiecie ile w 2015 roku w budżecie miała przeciętna polska czteroosobowa rodzina? Jeśli miała szczęście i oboje małżonków pracowało, bo było 15 procentowe bezrobocie, to mieli dwa razy po 1750 zł. Takie było wtedy wynagrodzenie minimalne. A na dwoje dzieci mieli po zero złotych. Cały budżet wynosił 3 tys. 500 zł" – mówił.

Dodał, że w 2023 r. ta sama rodzina ma dużo większy budżet. "Ile w 2023 roku ma ta sama rodzina, jeśli oboje małżonkowie pracują za minimalne wynagrodzenie? Razem 7 tys. 400 zł plus każdego miesiąca dostają po 500 zł na każde dziecko. Za chwilę będzie to 800 zł. To oznacza, że w sumie mają 8 tys. 400 zł" – mówił Czarnek.

Stwierdził, że różnica między rokiem 2014 a 2023 jest kolosalna. "Kto okradał Polaków? Kto ich biedził? Kto dziadował na Polsce i Polakach? Kto prywatyzował majątek skarbu państwa? Kto sprzedawał Polskę? Kto nie jest demokratą? Otóż oni" – mówił Czarnek wskazując na opozycję.
"15 października Polacy powiedzą wam co o was myślą. Powiedzą wam, że chcą zapory na granicy, nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego, nie chcą wyprzedaży majątku państwowego i nie chcą niszczenia państwa" – powiedział. (PAP)

Autorka: Daria Al Shehabi
dsk/ mok/

REKLAMA

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA