REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dodatek do emerytury - prace nad nowelizacją przepisów

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Wypłatę nowego świadczenia pieniężnego przysługującego emerytom i rencistom przewiduje projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W czwartek, 24 marca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Projektodawcy uznali, że emerytury ustalane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów są zbyt niskie, dlatego postanowili przyznać emerytom i rencistom nowy dodatek.

Autopromocja

Posłowie proponują, aby roczny dodatek pieniężny do emerytury przysługiwał osobom uprawnionym do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta posiadała prawo do świadczenia w marcu poprzedniego roku kalendarzowego.

Czy nieoskładkowany przychód zmniejsza emeryturę? >>

Posłowie przewidują dwa ograniczenia w wypłacie dodatku. Pierwszym z nich jest uzyskanie przez emeryta dodatkowego dochodu. W związku z tym dodatek nie będzie przysługiwał w razie osiągania przez osobę uprawnioną do renty lub emerytury przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, np. gdy emeryt będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Drugim ograniczeniem jest wysokość otrzymywanego przez emeryta lub rencistę świadczenia. W tym przypadku wysokość dodatku została zróżnicowana i będzie zależała od wysokości otrzymywanej emerytury lub renty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczny dodatek pieniężny będzie wynosił:

  • 700 zł – jeżeli renta lub emerytura miesięcznie nie przekracza kwoty 800 zł,
  • 500 zł – jeżeli renta lub emerytura wynosi powyżej 800 zł, nie więcej jednak niż 1300 zł,
  • 250 zł – jeżeli renta lub emerytura miesięcznie wynosi powyżej 1300 zł.

Zawieszenie prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie - informacja ZUS >>

Przy ustalaniu prawa do dodatku w określonej wysokości będzie się uwzględniało kwotę emerytury lub renty łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem dla sierot zupełnych, w wysokości ustalonej przed dokonaniem potrąceń. Natomiast w przypadku gdy osobie uprawnionej do renty lub emerytury przysługuje świadczenie o charakterze emerytalnym lub rentowym z instytucji zagranicznych, przy ustaleniu wysokości dodatku przyjmuje się sumę świadczeń, jakie otrzymuje dana osoba.

W przypadku rencistów, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jeden dodatek. Natomiast gdy osobie uprawnionej do renty rodzinnej przysługuje dodatkowo renta socjalna, przy ustaleniu wysokości dodatku przyjmuje się sumę świadczeń przysługujących osobie uprawnionej.

System emerytalny - albo korekty emerytur, albo sięgnięcie do kieszeni Polaków >>

Roczny dodatek pieniężny będzie wypłacany z urzędu przez organ emerytalno-rentowy i bez konieczności składania odrębnego wniosku przez osobę uprawnioną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA