| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowy dodatek do emerytury - prace nad nowelizacją przepisów

Nowy dodatek do emerytury - prace nad nowelizacją przepisów

Wypłatę nowego świadczenia pieniężnego przysługującego emerytom i rencistom przewiduje projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W czwartek, 24 marca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Projektodawcy uznali, że emerytury ustalane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów są zbyt niskie, dlatego postanowili przyznać emerytom i rencistom nowy dodatek.

Posłowie proponują, aby roczny dodatek pieniężny do emerytury przysługiwał osobom uprawnionym do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta posiadała prawo do świadczenia w marcu poprzedniego roku kalendarzowego.

Czy nieoskładkowany przychód zmniejsza emeryturę? >>

Posłowie przewidują dwa ograniczenia w wypłacie dodatku. Pierwszym z nich jest uzyskanie przez emeryta dodatkowego dochodu. W związku z tym dodatek nie będzie przysługiwał w razie osiągania przez osobę uprawnioną do renty lub emerytury przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, np. gdy emeryt będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Drugim ograniczeniem jest wysokość otrzymywanego przez emeryta lub rencistę świadczenia. W tym przypadku wysokość dodatku została zróżnicowana i będzie zależała od wysokości otrzymywanej emerytury lub renty.

Roczny dodatek pieniężny będzie wynosił:

  • 700 zł – jeżeli renta lub emerytura miesięcznie nie przekracza kwoty 800 zł,
  • 500 zł – jeżeli renta lub emerytura wynosi powyżej 800 zł, nie więcej jednak niż 1300 zł,
  • 250 zł – jeżeli renta lub emerytura miesięcznie wynosi powyżej 1300 zł.

Zawieszenie prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie - informacja ZUS >>

Przy ustalaniu prawa do dodatku w określonej wysokości będzie się uwzględniało kwotę emerytury lub renty łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem dla sierot zupełnych, w wysokości ustalonej przed dokonaniem potrąceń. Natomiast w przypadku gdy osobie uprawnionej do renty lub emerytury przysługuje świadczenie o charakterze emerytalnym lub rentowym z instytucji zagranicznych, przy ustaleniu wysokości dodatku przyjmuje się sumę świadczeń, jakie otrzymuje dana osoba.

W przypadku rencistów, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jeden dodatek. Natomiast gdy osobie uprawnionej do renty rodzinnej przysługuje dodatkowo renta socjalna, przy ustaleniu wysokości dodatku przyjmuje się sumę świadczeń przysługujących osobie uprawnionej.

System emerytalny - albo korekty emerytur, albo sięgnięcie do kieszeni Polaków >>

Roczny dodatek pieniężny będzie wypłacany z urzędu przez organ emerytalno-rentowy i bez konieczności składania odrębnego wniosku przez osobę uprawnioną.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »