REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internet i nowe technologie są dla firm rekrutacyjnych źródłem wiedzy o kandydatach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zdaniem Iwo Paliszewskiego z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Michael Page, żeby dotrzeć do najlepszych kandydatów nie wystarczają już tradycyjne metody. Rośnie więc znaczenie w procesie rekrutacji nowych narzędzi wykorzystujących internet oraz technologie mobilne.

Internet jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi rekrutacyjnych. Szczególnie sprawdza się w dotarciu do kandydatów pasywnych, czyli takich, którzy nie rozglądają się w danym momencie za nową pracą. Rekruterom pomagają serwisy społecznościowe, listy dyskusyjne oraz kontekstowe kampanie reklamowe. Rośnie również znaczenie w procesie rekrutacyjnym technologii mobilnych.

REKLAMA

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta >>

REKLAMA

„Narzędzia wykorzystujące potencjał internetu i nowych technologii są coraz popularniejsze” – potwierdza Iwo Paliszewski z Michael Page International.  – „Mam tu na myśli m.in. social media i reklamy w wyszukiwarkach. Pierwsze to serwisy społecznościowe, drugie – reklamy tekstowe i graficzne, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania lub na stronach tematycznych na podstawie zdefiniowanych słów kluczowych. Wypowiedzi na forach czy w serwisach społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook czy GoldenLine, są dla rekrutera kopalnią wiedzy. Wiele z tych portali rozwija nowe usługi dedykowane dla firm rekrutacyjnych i działów HR”.

Podobnie jak w CV, w osobistych profilach na portalach społecznościowych, zwłaszcza tych dla profesjonalistów, można znaleźć informacje o wykształceniu, poprzednich miejscach zatrudnienia, posiadanych certyfikatach językowych, ukończonych kursach i szkoleniach oraz zainteresowaniach. Dodatkowym źródłem wiedzy dla firm rekrutacyjnych, wykorzystywanym zwłaszcza w przypadku prowadzenia rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, jest analiza aktywności w grupach tematycznych, na forach lub blogach. W ten sposób można dotrzeć do najbardziej wartościowych kandydatów, którzy, oprócz wiedzy i doświadczenia, są liderami opinii i kreatorami nowych trendów.

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Ciekawym narzędziem wykorzystywanym coraz częściej w procesie rekrutacji jest również film rekrutacyjny” – potwierdza Iwo Paliszewski. – „Usługa pozwala zaprezentować firmę w niestandardowy, nowatorski sposób i budować jej pozytywny wizerunek wśród potencjalnych pracowników. Poprzez film jesteśmy w stanie pokazać dużo więcej niż w standardowym ogłoszeniu. Osoby poszukujące pracy mogą dowiedzieć się np. jak wygląda praca w danym zespole oraz jaka atmosfera panuje w firmie”.

Oprócz internetu, w rekrutacji można wykorzystać również potencjał technologii mobilnych. Firma Michael Page niedawno opracowała i uruchomiła dedykowaną aplikację na telefony Apple iPhone z mobilną wyszukiwarką ofert pracy. Aplikacja jest nie tylko przyjazna użytkownikowi, ale również wzbogacona o quiz umożliwiający lepsze przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną. Rozwiązanie jest obecnie testowane w Wielkiej Brytanii i Francji.

Powstało narzędzie dla przedsiębiorców i freelancerów >>

„Jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi marketingowych, które w przyszłości będzie można zastosować w rekrutacji, jest augmented reality (rzeczywistość rozszerzona – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo)” – zdradza Iwo Paliszewski. – „Dzięki tej technologii, przechodząc koło siedziby danej firmy, będziemy mogli otrzymać wiadomość, że właśnie jest w niej prowadzona rekrutacja. W tym przypadku zostaną wykorzystane dane GPS oraz informacje pobrane z portali społecznościowych. Tego typu narzędzia mogą być jednak wykorzystywane w nielicznych rekrutacjach. Na pewno nie będą stosowane w rekrutacjach poufnych”.  

Wykorzystanie innowacyjnych metod rekrutacji przez firmę doradztwa personalnego niesie ze sobą wiele korzyści dla pracodawcy. Po pierwsze, w ten sposób jest budowany wizerunek firmy oraz samego stanowiska. Wśród odbiorców przekazu – potencjalnych kandydatów – zaczyna być ona postrzegana jako bardziej kreatywna, dynamiczna i nowoczesna. Co więcej, kandydaci zaczynają mówić o ofercie swoim znajomym.  Po drugie, ze względu na specyfikę samego medium, jakim jest internet, możliwe jest precyzyjne dotarcie do wąskiej grupy interesujących firmę kandydatów oraz przedstawienie im oferty pracy w sposób atrakcyjny i nieszablonowy.

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy >>

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA