REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internet i nowe technologie są dla firm rekrutacyjnych źródłem wiedzy o kandydatach

REKLAMA

Zdaniem Iwo Paliszewskiego z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Michael Page, żeby dotrzeć do najlepszych kandydatów nie wystarczają już tradycyjne metody. Rośnie więc znaczenie w procesie rekrutacji nowych narzędzi wykorzystujących internet oraz technologie mobilne.

Internet jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi rekrutacyjnych. Szczególnie sprawdza się w dotarciu do kandydatów pasywnych, czyli takich, którzy nie rozglądają się w danym momencie za nową pracą. Rekruterom pomagają serwisy społecznościowe, listy dyskusyjne oraz kontekstowe kampanie reklamowe. Rośnie również znaczenie w procesie rekrutacyjnym technologii mobilnych.

REKLAMA

Autopromocja

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta >>

„Narzędzia wykorzystujące potencjał internetu i nowych technologii są coraz popularniejsze” – potwierdza Iwo Paliszewski z Michael Page International.  – „Mam tu na myśli m.in. social media i reklamy w wyszukiwarkach. Pierwsze to serwisy społecznościowe, drugie – reklamy tekstowe i graficzne, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania lub na stronach tematycznych na podstawie zdefiniowanych słów kluczowych. Wypowiedzi na forach czy w serwisach społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook czy GoldenLine, są dla rekrutera kopalnią wiedzy. Wiele z tych portali rozwija nowe usługi dedykowane dla firm rekrutacyjnych i działów HR”.

Podobnie jak w CV, w osobistych profilach na portalach społecznościowych, zwłaszcza tych dla profesjonalistów, można znaleźć informacje o wykształceniu, poprzednich miejscach zatrudnienia, posiadanych certyfikatach językowych, ukończonych kursach i szkoleniach oraz zainteresowaniach. Dodatkowym źródłem wiedzy dla firm rekrutacyjnych, wykorzystywanym zwłaszcza w przypadku prowadzenia rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, jest analiza aktywności w grupach tematycznych, na forach lub blogach. W ten sposób można dotrzeć do najbardziej wartościowych kandydatów, którzy, oprócz wiedzy i doświadczenia, są liderami opinii i kreatorami nowych trendów.

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Ciekawym narzędziem wykorzystywanym coraz częściej w procesie rekrutacji jest również film rekrutacyjny” – potwierdza Iwo Paliszewski. – „Usługa pozwala zaprezentować firmę w niestandardowy, nowatorski sposób i budować jej pozytywny wizerunek wśród potencjalnych pracowników. Poprzez film jesteśmy w stanie pokazać dużo więcej niż w standardowym ogłoszeniu. Osoby poszukujące pracy mogą dowiedzieć się np. jak wygląda praca w danym zespole oraz jaka atmosfera panuje w firmie”.

Oprócz internetu, w rekrutacji można wykorzystać również potencjał technologii mobilnych. Firma Michael Page niedawno opracowała i uruchomiła dedykowaną aplikację na telefony Apple iPhone z mobilną wyszukiwarką ofert pracy. Aplikacja jest nie tylko przyjazna użytkownikowi, ale również wzbogacona o quiz umożliwiający lepsze przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną. Rozwiązanie jest obecnie testowane w Wielkiej Brytanii i Francji.

Powstało narzędzie dla przedsiębiorców i freelancerów >>

„Jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi marketingowych, które w przyszłości będzie można zastosować w rekrutacji, jest augmented reality (rzeczywistość rozszerzona – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo)” – zdradza Iwo Paliszewski. – „Dzięki tej technologii, przechodząc koło siedziby danej firmy, będziemy mogli otrzymać wiadomość, że właśnie jest w niej prowadzona rekrutacja. W tym przypadku zostaną wykorzystane dane GPS oraz informacje pobrane z portali społecznościowych. Tego typu narzędzia mogą być jednak wykorzystywane w nielicznych rekrutacjach. Na pewno nie będą stosowane w rekrutacjach poufnych”.  

Wykorzystanie innowacyjnych metod rekrutacji przez firmę doradztwa personalnego niesie ze sobą wiele korzyści dla pracodawcy. Po pierwsze, w ten sposób jest budowany wizerunek firmy oraz samego stanowiska. Wśród odbiorców przekazu – potencjalnych kandydatów – zaczyna być ona postrzegana jako bardziej kreatywna, dynamiczna i nowoczesna. Co więcej, kandydaci zaczynają mówić o ofercie swoim znajomym.  Po drugie, ze względu na specyfikę samego medium, jakim jest internet, możliwe jest precyzyjne dotarcie do wąskiej grupy interesujących firmę kandydatów oraz przedstawienie im oferty pracy w sposób atrakcyjny i nieszablonowy.

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA