reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowa składka emerytalna wolna od podatku - na OFE lub TFI

Dodatkowa składka emerytalna wolna od podatku - na OFE lub TFI

Dodatkowa składka emerytalna, która byłaby wolna od podatku, będzie mogła trafiać nie tylko do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), ale również do towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) - powiedział szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.

Premier Donald Tusk prezentując w czwartek, 30 grudnia, założenia zmian w systemie emerytalnym poinformował, że OFE będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS - dzięki temu OFE nie będą zwiększać długu państwa. Rząd chce równocześnie wprowadzić system dobrowolny - "na początek 2 proc., potem 3 proc., a od 2017 r. 4 proc. dodatkowego ubezpieczenia" - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że będzie to odpisane od podstawy opodatkowania.

Do OFE trafi 2,3 proc. składki, 5 proc. na konta osobiste w ZUS >>

Bielecki powiedział w czwartek, że do uzgodnienia pozostaje, jak 5-proc. składka, która będzie trafiała na subkonto w ZUS, będzie waloryzowana i czy ta część składki będzie dziedziczona - jak obecnie dziedziczone są wpłaty na OFE.

"Pracowaliśmy nad tym do dzisiaj, by mieć stanowisko całego rządu, by wszyscy byli przekonani, że to rozwiązanie korzystne dla finansów publicznych, uodparniające nas przed efektem domina i uczciwe dla przyszłych emerytów. Dodatkowo namawia do tego, że trzeba oszczędzać, byśmy mieli wyższą emeryturę" - powiedział Bielecki.

"W roku podatkowym myślę o swojej przyszłości i odkładam - albo w towarzystwie emerytalnym, albo towarzystwie funduszy inwestycyjnych" - podkreślił szef Rady Gospodarczej. "OFE będą mogły też wyjść z nową ofertą - te 2,3 proc. składki za pisemną zgodą będzie można inwestować w sposób bardziej agresywny, a nie zrównoważony, jak obecnie" - mówił.

Pieniądze zgromadzone w OFE są nienaruszalne >>

Bielecki ocenił, że na zaprezentowanych w czwartek propozycjach zmian budżet w przyszłym roku może zyskać, czyli zmniejszyć swój deficyt o ok. 1 pkt proc. - 0,8-0,9 proc., liczone według statystyki unijnej - powiedział. "Zakładając, że parlament uchwali te zmiany nie wcześniej jak w kwietniu, będzie to 12-14 mld zł mniej gotówki wytransferowanej do OFE" - podkreślił.

Wyjaśnił, że zmiana ustawy może najwcześniej nastąpić w kwietniu i będzie obowiązywała trzy kwartały 2011 r. Natomiast zmiana podatkowa nie może nastąpić w trakcie roku, więc powinna nastąpić dopiero od 2012 r. i wtedy będzie można dokonywać odpisów podatkowych od dodatkowej składki - powiedział.

"Interesujące jest pytanie, jaka będzie reakcja parlamentu, jak się będą rozkładały głosy w parlamencie odnośnie tego modelu, ale rozumiem, że rząd ma tu większość" - powiedział szef Rady Gospodarczej.

ZUS przypomina o konieczności wyboru OFE >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama