Kategorie

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy

Z obserwacji konsultantów firmy doradztwa personalnego Michael Page International wynika, że atrakcyjność świadczeń pozapłacowych ma decydujący wpływ na wybór pracodawcy. Dodatkowe bonusy w postaci opcji na akcje czy udziału w wypracowanym zysku firmy stają się nieodłącznym elementem ofert pracy na wysokie stanowiska menedżerskie.

W wielu firmach płaca stanowi jedynie część wynagrodzenia. Oprócz niej pracownik może liczyć na dodatkowe świadczenia, jak samochód służbowy, opieka medyczna, refundacja opieki nad dziećmi lub kursów językowych. Najatrakcyjniejsze bonusy trafiają oczywiście do kadry zarządzającej. Zadowolony z pracy i lojalny menedżer jest niezwykle ważny dla firmy – ma bowiem realny wpływ na jej rozwój. Do bonusów najczęściej stosowanych w celu motywacji wyższej kadry menedżerskiej eksperci zaliczają tzw. bodźce długookresowe (LTI – long term incentives), np. opcje na akcje, akcje pracownicze czy udział w zyskach, a także różnego rodzaju świadczenia dodatkowe.

Którzy pracownicy mają największe szanse na awans? >>

„W przypadku kluczowych menedżerów system motywacji pozapłacowej jest tak skonstruowany, aby jak najdłużej zatrzymać pracownika w firmie” – podkreśla Paweł Wierzbicki, Manager Banking & Financial Services w Michael Page International. – „Takim długoterminowym dodatkiem motywacyjnym są akcje pracownicze lub opcje na akcje. Duże znaczenie dla motywacji pracownika ma również powiązanie wysokości dodatkowych bonusów z osiągniętymi wynikami. W przypadku kadry zarządzającej premia może wynieść nawet 100 proc. rocznego wynagrodzenia zasadniczego. Dla stanowisk menedżerskich związanych ze sprzedażą jej wysokość kształtuje się zwykle na poziomie 25 – 50 proc. dochodu w skali roku. Pozostali menedżerowie mogą liczyć na premię roczną w wysokości od jednej do dwóch pensji”.

Cechy dobrego pracownika i menedżera >>

W ramach kontraktów menedżerskich pracownik otrzymuje również bonus po zrealizowaniu konkretnego celu, np. przeprowadzeniu restrukturyzacji lub osiągnięciu określonego pułapu sprzedaży. Jego wysokość zależy od polityki. Uzależnienie bonusów pozapłacowych kadry menedżerskiej od osiąganych przez firmę wyników sprawia, że menedżerowie koncentrują swoje działania nie tylko na wykonywaniu bieżących obowiązków, ale są też zmotywowani do inspirowania zmian i podnoszenia efektywności różnych procesów.

Czy pracodawca może wymagać informacji o stanie cywilnym w CV >>

Menedżerowie korzystają także z innych świadczeń, jak np. opieka medyczna czy karnety na zajęcia sportowe. Jednak, jak przekonują eksperci Michael Page, tego typu bonusy mogą być traktowane jako pewien standard a nie forma nagrody. System świadczeń pozapłacowych powinien być zatem bardzo dobrze przemyślany i adekwatny do możliwości firmy, jej konkurencji oraz danego stanowiska. Przy jego opracowaniu trzeba mieć na uwadze realizację celów strategicznych przedsiębiorstwa i jego kulturę organizacyjną.

Połowa kobiet zrezygnowałaby z pracy >>

„Prywatna opieka medyczna, a często także służbowy samochód, nie są bonusem w przypadku rekrutacji na stanowiska menedżerskie, zwłaszcza na warszawskim rynku pracy” – podkreśla Paweł Wierzbicki. – „Tego typu świadczenia są postrzegane przez kandydatów jako standardowy element wynagrodzenia za pracę w korporacji. Pożądanym bonusem jest już natomiast finansowanie przez pracodawcę studiów MBA lub specjalistycznych szkoleń, jak np. certyfikat ACCA (jedna z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z dziedziny rachunkowości) czy CIMA (prestiżowy certyfikat z dziedziny rachunkowości zarządczej). Takie świadczenia są sygnałem dla pracownika, że dana firma inwestuje w ludzi – są dla niej istotnym kapitałem. Dodatkowo, wiedza nabyta w ich trakcie pozostanie również po zmianie pracy”.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.