REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Społeczny inspektor pracy jest chroniony przed zwolnieniem

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Likwidacja pracodawcy oznacza zakończenie kadencji społecznych inspektorów pracy. Jeżeli byli inspektorzy zostaną przejęci przez nowego pracodawcę, wówczas przez rok od daty zakończenia kadencji ich stosunek pracy u nowego pracodawcy pozostaje pod szczególną ochroną (wyrok Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., II PK 191/09).

Mirosław G. był zatrudniony od 1997 r. w dawnym Biurze Zarządu m.st. Warszawy, jako kierownik referatu ds. administracyjno-gospodarczych. W czerwcu 1999 r. został społecznym inspektorem pracy obejmując funkcję grupowego inspektora pracy. Jego kadencja miała się zakończyć w 2003 r. Tymczasem w 2002 r. została uchwalona i weszła w życie  ustawa z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. Nr 41, poz. 361 ze zm.). Ustawa ta zniosła poprzednio istniejące gminy warszawskie wprowadzając nową organizację władz w stolicy (m.in. obowiązujący dziś podział na dzielnice miasta). W efekcie zlikwidowano też poprzednie organy miejskie, w tym Biuro Zarządu m.st. Warszawy. W jego miejsce utworzono nową jednostkę — Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. 

Autopromocja

Ryczałt dla społecznego inspektora pracy jak wynagrodzenie >>

Pracownicy byłego Biura Zarządu m.st. Warszawy stali się pracownikami Urzędu m.st. Warszawy, przy czym w razie nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy w urzędzie ich stosunek pracy wygasał w ciągu 14 dni od dnia zaproponowania nowych warunków pracy. Mirosław G. przyjął nowe warunki pracy i od maja 2003 r. stał się kierownikiem Wydziału Administracyjno-Gospodarczego nowego urzędu. W marcu 2004 r. Mirosław G. został zwolniony dyscyplinarnie, jednak jego odwołanie zostało uwzględnione i został przywrócony do pracy. Pracodawca wypłacił mu wówczas 3-miesięczne wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, na podstawie art. 57 § 1 k.p. Jednak Mirosław G. domagał się zapłaty wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy na podstawie art. 57 § 2 k.p. Wskazywał, że jako były społeczny inspektor pracy jest on pracownikiem szczególnie chronionym, zarówno w okresie pełnienia funkcji, jak i w rok po wygaśnięciu mandatu (art. 13 ust. 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy). Mimo to sądy zarówno I, jak i II instancji oddaliły kolejno pozew i apelację.

Skarga kasacyjna została oddalona przez Sąd Najwyższy. Uzasadniając wyrok sąd wskazał, że funkcja społecznego inspektora pracy jest przypisana do konkretnego zakładu pracy. Pracownika wybiera się na społecznego inspektora w danym zakładzie. Pełni on wówczas swoją funkcję w zakładzie, w określonym wydziale lub innej komórce organizacyjnej.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zakład pracy (pracodawca) zostaje zlikwidowany, to także funkcja społecznego inspektora pracy przestaje istnieć. Dotyczy to również sytuacji, gdy następuje formalna likwidacja jednego pracodawcy, a na jego miejscu powstaje nowy pracodawca, który przejmuje pozostałych pracowników likwidowanego zakładu. Kadencja inspektora społecznego ulega wówczas przerwaniu. Mirosław G. nie mógł więc być społecznym inspektorem pracy w nowym zakładzie pracy, którym był Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Mimo likwidacji poprzedniego pracodawcy, u nowego pracodawcy obowiązuje nadal szczególna ochrona społecznego inspektora pracy — przez rok od daty likwidacji dawnego pracodawcy. Mirosław G. nie mógł więc korzystać z ochrony w momencie zwolnienia dyscyplinarnego, gdyż nastąpiło ono w marcu 2004 r., zaś zakład pracy (Biuro Zarządu m.st. Warszawy), w którym był społecznym inspektorem pracy, został zlikwidowany 27 października 2002 r. Tym samym okres ochronny Mirosława G. trwał tylko do 27 października 2003 r.

Likwidacja zakładu pracy oznacza także wygaśnięcie mandatu społecznych inspektorów pracy. W razie zatrudnienia przez nowego pracodawcę, po przejściu pracowników są oni u nowego pracodawcy chronieni przez 1 rok – liczony od daty likwidacji starego zakładu. Po upływie roku tracą ochronę i w przypadku bezprawnego zwolnienia są traktowani na zasadach ogólnych jak zwykli pracownicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadku przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA