Kategorie

Społeczny inspektor pracy jest chroniony przed zwolnieniem

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Likwidacja pracodawcy oznacza zakończenie kadencji społecznych inspektorów pracy. Jeżeli byli inspektorzy zostaną przejęci przez nowego pracodawcę, wówczas przez rok od daty zakończenia kadencji ich stosunek pracy u nowego pracodawcy pozostaje pod szczególną ochroną (wyrok Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., II PK 191/09).

Mirosław G. był zatrudniony od 1997 r. w dawnym Biurze Zarządu m.st. Warszawy, jako kierownik referatu ds. administracyjno-gospodarczych. W czerwcu 1999 r. został społecznym inspektorem pracy obejmując funkcję grupowego inspektora pracy. Jego kadencja miała się zakończyć w 2003 r. Tymczasem w 2002 r. została uchwalona i weszła w życie  ustawa z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. Nr 41, poz. 361 ze zm.). Ustawa ta zniosła poprzednio istniejące gminy warszawskie wprowadzając nową organizację władz w stolicy (m.in. obowiązujący dziś podział na dzielnice miasta). W efekcie zlikwidowano też poprzednie organy miejskie, w tym Biuro Zarządu m.st. Warszawy. W jego miejsce utworzono nową jednostkę — Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. 

Ryczałt dla społecznego inspektora pracy jak wynagrodzenie >>

Reklama

Pracownicy byłego Biura Zarządu m.st. Warszawy stali się pracownikami Urzędu m.st. Warszawy, przy czym w razie nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy w urzędzie ich stosunek pracy wygasał w ciągu 14 dni od dnia zaproponowania nowych warunków pracy. Mirosław G. przyjął nowe warunki pracy i od maja 2003 r. stał się kierownikiem Wydziału Administracyjno-Gospodarczego nowego urzędu. W marcu 2004 r. Mirosław G. został zwolniony dyscyplinarnie, jednak jego odwołanie zostało uwzględnione i został przywrócony do pracy. Pracodawca wypłacił mu wówczas 3-miesięczne wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, na podstawie art. 57 § 1 k.p. Jednak Mirosław G. domagał się zapłaty wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy na podstawie art. 57 § 2 k.p. Wskazywał, że jako były społeczny inspektor pracy jest on pracownikiem szczególnie chronionym, zarówno w okresie pełnienia funkcji, jak i w rok po wygaśnięciu mandatu (art. 13 ust. 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy). Mimo to sądy zarówno I, jak i II instancji oddaliły kolejno pozew i apelację.

Skarga kasacyjna została oddalona przez Sąd Najwyższy. Uzasadniając wyrok sąd wskazał, że funkcja społecznego inspektora pracy jest przypisana do konkretnego zakładu pracy. Pracownika wybiera się na społecznego inspektora w danym zakładzie. Pełni on wówczas swoją funkcję w zakładzie, w określonym wydziale lub innej komórce organizacyjnej.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

Reklama

Gdy zakład pracy (pracodawca) zostaje zlikwidowany, to także funkcja społecznego inspektora pracy przestaje istnieć. Dotyczy to również sytuacji, gdy następuje formalna likwidacja jednego pracodawcy, a na jego miejscu powstaje nowy pracodawca, który przejmuje pozostałych pracowników likwidowanego zakładu. Kadencja inspektora społecznego ulega wówczas przerwaniu. Mirosław G. nie mógł więc być społecznym inspektorem pracy w nowym zakładzie pracy, którym był Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Mimo likwidacji poprzedniego pracodawcy, u nowego pracodawcy obowiązuje nadal szczególna ochrona społecznego inspektora pracy — przez rok od daty likwidacji dawnego pracodawcy. Mirosław G. nie mógł więc korzystać z ochrony w momencie zwolnienia dyscyplinarnego, gdyż nastąpiło ono w marcu 2004 r., zaś zakład pracy (Biuro Zarządu m.st. Warszawy), w którym był społecznym inspektorem pracy, został zlikwidowany 27 października 2002 r. Tym samym okres ochronny Mirosława G. trwał tylko do 27 października 2003 r.

Likwidacja zakładu pracy oznacza także wygaśnięcie mandatu społecznych inspektorów pracy. W razie zatrudnienia przez nowego pracodawcę, po przejściu pracowników są oni u nowego pracodawcy chronieni przez 1 rok – liczony od daty likwidacji starego zakładu. Po upływie roku tracą ochronę i w przypadku bezprawnego zwolnienia są traktowani na zasadach ogólnych jak zwykli pracownicy.

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.