reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości

Wiadomości

Niepokojąca sytuacja na rynku pracy

Aktualizacja: 16.04.2009

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak uważa, że nie widać jeszcze wyraźnych oznak kryzysu na rynku pracy w Polsce. Przyznała jednak, że sytuacja na rynku pracy jest "niepokojąca". »

Niekorzystne ograniczenia w inwestowaniu przez OFE

Aktualizacja: 15.04.2009

Ograniczenia, którym podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy inwestowaniu za granicą, są nie tylko sprzeczne z prawem Unii, ale przede wszystkim niekorzystne dla ubezpieczonych - twierdzą eksperci. »

Praktyki i staże zawodowe w ZUS

Aktualizacja: 15.04.2009

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeden z największych polskich pracodawców, zachęca studentów z niepełnosprawnością do odbycia praktyk i staży zawodowych w swoich oddziałach. »

Umorzenie składek emerytalno-rentowych

Aktualizacja: 14.04.2009

Trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o umorzeniu składek emerytalno-rentowych. »

Przybędzie 10 tys. miejsc pracy

Aktualizacja: 14.04.2009

Blisko 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać w wyniku zwiększenia powierzchni dwóch specjalnych stref ekonomicznych - krakowskiej i wałbrzyskiej - podało Centrum Informacyjne Rządu. »

Naliczanie odpisów na ZFŚS – zmiany w przepisach

Aktualizacja: 09.04.2009

Przy ustalaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych należy uwzględnić zmiany wynikające z nowego rozporządzenia z 9 marca 2009 r. (DzU nr 43, poz. 349). »

Rodzice adopcyjni będą lepiej chronieni przed zwolnieniem

Aktualizacja: 09.04.2009

Przygotowana przez resort pracy nowelizacja Kodeksu pracy zmierza do przyznania rodzicom adopcyjnym takich samych praw w zakresie ochrony stosunku pracy, jakie posiadają rodzice biologiczni. »

Wzrost bezrobocia w marcu

Aktualizacja: 09.04.2009

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lutego br.) wyniosła w marcu 2009 roku 11,2 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,3 punktu procentowego. »

SN: dyrektor też ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Aktualizacja: 09.04.2009

Jeżeli dyrektor wykonywał dodatkową pracę i z tego powodu musiał pracować w godzinach nadliczbowych, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia - orzekł w środę Sąd Najwyższy. »

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Aktualizacja: 09.04.2009

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to dokument potrzebny m.in. do udziału w przetargach albo przy ubieganiu się o kredyt w banku. W związku z licznymi prośbami o potwierdzenie autentyczności takich zaświadczeń ZUS przygotowuje specjalną elektroniczną usługę. Przez system internetowy zainteresowane podmioty będą mogły spytać się czy Zakład wydał płatnikowi X, legitymującemu się danymi Y, zaświadczenie o konkretnym numerze i serii. Prace w tym zakresie są zaawansowane i udostępnienie usługi prawdopodobnie nastąpi jeszcze przed wakacjami. »

SN: pracujący w służbie państwowej bez wynagrodzenia za nadgodziny

Aktualizacja: 09.04.2009

Pracownicy służby państwowej nie mają prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet gdyby wykonywali ją w niedziele czy święta - orzekł w środę Sąd Najwyższy. »

PIT-37 będzie można złożyć przez Internet

Aktualizacja: 08.04.2009

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będzie można rozliczyć PIT-37 za pomocą nowego systemu. Usługa udostępniona zostanie na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Ministerstwo Finansów poinformowało, że uruchomienie nowej usługi nastąpi w kilka godzin po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw znowelizowanej Ordynacji Podatkowej i odpowiednich przepisów wykonawczych. »

Projekt zmiany rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej

Aktualizacja: 08.04.2009

Pracodawcy nie będą musieli przechowywać kopii zawiadomień przesyłanych do urzędów pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Dojdzie im jednak obowiązek przechowywania pism dotyczących udzielenia pracownikowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. »

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w stałej wysokości

Aktualizacja: 08.04.2009

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w okresie od marca do grudnia tego roku z tytułu składki zdrowotnej 224,24 zł miesięcznie. »

Wydłużenie pracy funkcjonariuszy zwiększy odejścia ze służby

Aktualizacja: 07.04.2009

Wydłużenie z 15 do 25 lat minimalnego okresu służby funkcjonariuszy podległych MSWiA spowoduje, że więcej mundurowych odejdzie z pracy - uważa szef BBN Aleksander Szczygło, który w piątek spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama