REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby bez pracy w co czwartym gospodarstwie domowym

Osoby bez pracy można spotkać w co czwartym gospodarstwie domowym; w porównaniu z ubiegłym rokiem, to wzrost o 4 punkty procentowe - wynika z sondażu CBOS.

Za bezrobotnego uznaje się obecnie co dziewiąty dorosły badany (11 proc.) i co siódmy w wieku aktywności zawodowej.

Respondenci w większości (64 proc.) deklarują, że nie są i nigdy nie byli bezrobotni. Co czwarty badany (25 proc.) twierdzi, że wprawdzie teraz ma pracę, lecz w przeszłości był bezrobotny (16 proc. przez krótki czas, a 9 proc. - przez dłuższy).

Bezrobocie w największym stopniu dotyka rodziny ubogie, w których miesięczne dochody na osobę nie przekraczają 500 zł. Trudna sytuacja ekonomiczna rodziny zwiększa prawdopodobieństwo bezrobocia jej członków, gdyż utrudnia zdobywanie i podwyższanie poziomu wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych, często także uniemożliwia aktywne poszukiwanie pracy.

Im lepsze warunki bytowe gospodarstwa domowego, a także im większa miejscowość, w której mieszka respondent (i w związku z tym lepsza sytuacja na lokalnym rynku pracy), tym mniejszy zasięg bezrobocia.

Osoby osobiście dotknięte bezrobociem - w przeszłości lub obecnie - stanowią ponad jedną trzecią ankietowanych (36 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do najbardziej doświadczonych bezrobociem należą osoby zajmujące się domem (69 proc.) oraz robotnicy niewykwalifikowani (66 proc.), a także robotnicy wykwalifikowani (59 proc.) i pracownicy usług (55 proc.). Zaliczają się do nich również badani wywodzący się z rodzin najgorzej sytuowanych (52 proc.).

Do najczęściej dotkniętych bezrobociem, w przeszłości lub obecnie, należą też ludzie młodzi od 25 do 34 lat, w wieku, kiedy zazwyczaj zakłada się rodzinę (57 proc.). Ponad jedna siódma z nich (15 proc.) to osoby bezrobotne obecnie, a ponad dwie piąte (42 proc.) deklaruje, że w przeszłości byli bez pracy.

Autopromocja

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r.

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników

Ponad połowa bezrobotnych (58 proc.) twierdzi, że ich gospodarstwo domowe odczuło już skutki kryzysu finansowego i gospodarczego, w tym ponad jedna piąta (22 proc.) uważa, iż stracili pracę z powodu kryzysu.

Co piąty bezrobotny (21 proc.) stracił pracę w ostatnich pięciu miesiącach, kiedy w kraju odnotowano spowolnienie gospodarcze będące następstwem globalnego kryzysu instytucji finansowych.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Stosunkowo wysoki jest odsetek bezrobotnych krótkoterminowych, którzy są bez pracy co najwyżej rok (37 proc.). W ciągu ostatniego roku znacznie zmalała (o 11 punktów) grupa bezrobotnych długoterminowych, pozostających bez zatrudnienia dłużej niż rok. Nadal jednak stanowią oni większość polskich bezrobotnych.

Z deklaracji bezrobotnych wynika, że ponad połowa z nich (54 proc.) nie zarejestrowała się w urzędzie pracy. Z możliwości tej skorzystało 46 proc. bezrobotnych, o 21 punktów mniej niż przed rokiem. W latach 2001-08 większość stanowili bezrobotni zarejestrowani, ich odsetek zmalał w ostatnich dwóch latach, a obecnie jest najniższy w całym okresie objętym badaniami.

Większość bezrobotnych (65 proc.) pragnie zmienić swoją sytuację i poszukuje zatrudnienia, ale ponad jedna trzecia (35 proc.) nie podejmuje działań w tym kierunku. W ciągu ostatniego roku zainteresowanie bezrobotnych pracą znacznie zmalało (o 7 punktów spadł odsetek jej poszukujących) - jest ono obecnie najniższe w latach 2003-09.

Wśród bezrobotnych przeważają osoby (52 proc.), które nie są skłonne podjąć zatrudnienia w szybkim terminie (w tym lub następnym tygodniu). Gotowość niemal natychmiastowego rozpoczęcia pracy zgłasza ponad dwie piąte bezrobotnych (44 proc.), a więc znacznie mniej osób niż przed rokiem (spadek o 16 punktów).

Większość bezrobotnych jest skłonna przekwalifikować się, nauczyć się nowego zawodu (71 proc., wzrost w ciągu roku o 5 punktów). Od ubiegłego roku znacznie wzrosła (o 26 punktów, do 67 proc.) gotowość bezrobotnych do przyjęcia każdej pracy, nawet niskopłatnej lub niezwiązanej z wyuczonym zawodem. Większość zgodziłaby się też podjąć pracę poza miejscem zamieszkania, wymagającą dojazdów (61 proc., wzrost o 3 punkty).

Bezrobotni znacznie mniej są jednak skłonni do innych wyrzeczeń - większość z nich nie jest gotowa zmieniać miejsca zamieszkania dla otrzymania pracy (tylko 31 proc. wyraża taką gotowość) ani wyjeżdżać w tym celu za granicę (30 proc. jest skłonnych to zrobić). Większość też nie zdecydowałaby się ponieść ryzyka finansowego i skorzystać z pieniędzy przyznawanych przez urząd pracy na założenie własnej firmy (32 proc. odważyłoby się na taki krok).

Mimo deklarowanej gotowości do wielu wyrzeczeń w celu znalezienia pracy, wielu bezrobotnych de facto nie próbuje zmienić swojej sytuacji. Ponad jedna czwarta z nich (27 proc.) w ogóle nie jest zainteresowana zatrudnieniem (nie poszukują pracy i nie chcą jej szybko podjąć). Nawet wśród bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy co siódmy (14 proc.) nie ma żadnej motywacji do uwolnienia się od bezrobocia.

Co dwudziesty badany, który określił się jako bezrobotny, pracuje w pełnym wymiarze czasu, a siedmiu na stu - dorywczo. W sumie prawie co ósmy bezrobotny (12 proc.) ma jakieś zatrudnienie (wśród bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy - 10 proc.). Wśród osób, które zaliczają się do bezrobotnych, co piąty (21 proc.) ma jakąś pracę będącą źródłem utrzymania (wśród bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy - 18 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 4-10 marca na liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.(PAP)

akw/ itm/ mag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

    Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

    Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

    Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

    Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

    Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

    Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

    Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

    REKLAMA

    Co to jest mentoring

    Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

    Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

    Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

    Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

    Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

    RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

    W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

    REKLAMA

    Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

    Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

    Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

    Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

    REKLAMA