REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MRPiPS: za kilka miesięcy na Radzie Ministrów. Od 5 lat do 25 lat pracy. Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu [Projekt]
MRPiPS: za kilka miesięcy na Radzie Ministrów. Od 5 lat do 25 lat pracy. Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu [Projekt]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

Od samego początku politycy jasno mówili „Jest o przywilej tylko dla jednej grupy zawodowej – opiekunek i opiekunów pracujących w żłobkach". Mówili jasno i uczciwie. I od samego kilka milionów pracowników z innych grup zawodowych - jasno i uczciwie - żądają tego dla siebie. Od początku społecznej debaty o nowych typie urlopu wszyscy liczą, że przywilej po kilku lata testów w praktyce zostanie rozciągnięty na inne grupy zawodowe. W tej chwili politycy mówią: rozmawiamy tylko o nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. A Internauci pytają - Rozumiemy, ale kiedy nowelizacja Kodeksu pracy?

REKLAMA

Autopromocja

Nowy typ urlopu. Za 5 lat stażu 2 dni urlopu, 10 lat z 4 dniami, 15 lat pracy to 6 dni, z 20 lat jest 8 dni, a za 25 lat przysługuje 10 dni

I te nadzieje "na Kodeks pracy" ciągną się od kwietnia 2024 r. kiedy odbyła się konferencja prasowa - konferencję prowadziły min. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i wicemin. Aleksandra Gajewska.

Efektem tej konferencji z kwietnia 2024 r. jest upublicznienie 13 stycznia 2025 r. założeń ustawy nowelizującej. W odniesieniu do opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennego opiekuna dodatkowego urlopu wypoczynkowego co do urlopu dodatkowego jest to:

"Nowa instytucja urlopowa z urlopem w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia 2 dni, który będzie wzrastał o 2 dni z każdym przepracowanym okresem wynoszącym 5 lat pracy, aż do osiągnięcia 10 dni".

Opiekunki dzieci w żłobkach a przywileje nauczycieli

Załóżmy, że nauczyciel pracuje w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne. Wtedy działa art. 64 Karty Nauczyciela. I mamy taki przywilej w Karcie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela

Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Dodatkowy urlop dla opiekunów w żłobkach ma być rekompensatą zbliżoną do tego urlopu z art. 64 Karty Nauczyciela.

Jak ma działać nowy typ urlopu wypoczynkowego? Za każde 5 lat stażu dwa dni urlopu. Uprawnienie się kumuluje o kolejne 5 lat i kolejne

Dodatkowy urlop wypoczynkowy to w istocie wzór matematyczny oparty o „2 dni za 5 lat pracy”, czyli:

Kumulacja 1. 5 lat pracy – 2 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego + 26 dni urlopu "zwykłego"

Kumulacja 2. 10 lat pracy – 4 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego + 26 dni urlopu "zwykłego"

Kumulacja 3. 15 lat pracy – 6 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego + 26 dni urlopu "zwykłego"

Kumulacja 4. 20 lat pracy – 8 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego + 26 dni urlopu "zwykłego"

Kumulacja 5. 25 lat pracy – 10 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego (kolejne lata pracy nie zwiększą już wymiaru urlopu powyżej 10 dni) + 26 dni urlopu "zwykłego"

Trzy kroki obliczania dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Pierwszy krok to sprawdzenie, ile pracownik ma zwykłego urlopu - 26 czy 20 dni. Z uwagi na wymogi co do wykształcenia opiekunek i opiekunek będzie to w praktyce zawsze 26 dni urlopu (studia są wliczane do stażu pracy).

Drugi krok to zastosowanie według wzoru X+X+X+X ..... + 26 dni urlopu, gdzie X to 2 dni urlopu (za każde 5 lat pracy).

Przykład

Przykład

Pracownik ma 10 lat stażu pracy więc X w jego przypadków wynosi 2+2=4 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Trzeci krok to zsumowanie 26 dni "normalnego urlopu" i dodatkowego.

Przykład

Przykład zastosowania wzoru X+X+X+X ..... + 26 dni urlopu = wymiar urlopu wypoczynkowego w roku Y

5 lat stażu – 2 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego DPUW + 26 dni

10 lat stażu – 4 dni DPUW z (2+2) + 26 dni

15 lat pracy – 6 dni DPUW z (2+2+2) + 26 dni

20 lat pracy – 8 dni DPUW z (2+2+2+2) + 26 dni

25 lat pracy – 10 dni DPUW z (2+2+2+2+2) + 26 dni

Dodatkowy urlop nadzieją dla innych pracowników i ich obawy o reakcje pracodawców na 36 dni urlopu

Wprowadzenie tak rewolucyjnej instytucji do prawa jak "10 dni urlopu dodatkowego za 25 lat pracy" to nadzieja na poważną reformę kodeksu pracy. Np. w 2027 r. (rok wyborczy) albo 2028 r. i rozszerzenie "10 dni urlopu dodatkowego za 25 lat pracy" na inne grupy zawodowe. Wyrazem tych nadziei jest poniższa sonda:

Są też obawy. O to, czy pracodawcy zaakceptują, że w okresie 50 lat - 60/65 lat (przejście na emeryturę)

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór dla pracowników i pracodawców. Dla kobiet to: BMR = 655+(9,6 × waga w kg)+(1,8×wysokość w cm) - (4,7×wiek w latach)

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

REKLAMA

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

REKLAMA

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

REKLAMA