REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

Bożena Goliszewska-Chojdak
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi przy dwóch umowach o pracę?
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi przy dwóch umowach o pracę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy przy zatrudnieniu na dwóch umowach o pracę?

PYTANIE

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik obsługi jest zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu. W okresach 14.01-28.02, 4.03-8.03 oraz 29.04-31.05 podpisywano z nim oddzielne umowy na 1/4 etatu na innym stanowisku pracy, czyli w tych okresach u pracodawcy był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak poprawnie wyliczyć przysługujący urlop wypoczynkowy? Wymiar przysługującego urlopu to 26 dni. Bardzo proszę o wyliczenia.

Dwie umowy - dwa urlopy

ODPOWIEDŹ

Za każdy z okresów zatrudnienia na podstawie dwóch stosunków pracy należy ustalić pracownikowi odrębne wymiary urlopu, pamiętając o łącznym ograniczeniu rocznym (wynoszącym 20 dni lub 26 dni). W przypadku równoległego zatrudnienia na podstawie kilku umów o pracę wymiaru urlopu dla każdej z tych umów w tym równoległym okresie nie sumuje się.

Jak obliczyć wymiar urlopu?

Za okres zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy pracownik ma prawo do urlopu, którego wymiar ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy biorąc za podstawę wymiar roczny wynoszący w przypadku Państwa pracownika 26 dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Natomiast niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar urlopu za każdy z okresów zatrudnienia wyniesie:

dla 3/4 etatu: 26 x 3/4 = 19,5 dnia, po zaokrągleniu 20 dni (wymiar roczny),

dla 1/4 etatu: 26 x 1/4 etatu = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni (wymiar roczny):

a) 2/12 x 7 dni = 1,17 dnia, po zaokrągleniu 2 dni (wymiar za okres 14.01-28.02.2021 r.),

b) 1/12 x 7 dni = 0,58 dnia, po zaokrągleniu 1 dzień (wymiar za okres 4.03-8.03.2021 r.),

c) 2/12 x 7 dni = 1,17 dnia, po zaokrągleniu 2 dni (wymiar za okres 29.04-31.05.2021 r.).

Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego na podstawie zatrudnienia w wymiarze 1/4 etatu (i tym samym rezygnacja z wypłacenia ekwiwalentu urlopowego) jest możliwe w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Zatem przeniesienie urlopu wypoczynkowego na trwające zatrudnienie w wymiarze 3/4 etatu należy uznać za nieprawidłowe. Nie zostały w tym przypadku spełnione wszystkie wyżej powołane przesłanki takiego przeniesienia.

Podstawa prawna:

art. 153, art. 1542, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320)

Fragment artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

REKLAMA