Kategorie

Urlop okolicznościowy 2021

Emilia Panufnik
Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć
Shutterstock
Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? Jak złożyć wniosek? Pobierz wzór. Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Urlop okolicznościowy 2021 - Kodeks pracy?

Kodeks pracy nie reguluje urlopu okolicznościowego. Przepisy dotyczące tego rodzaju urlopu zawiera Rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Urlop okolicznościowy to właściwie zwolnienie od pracy związane ze szczególnymi okolicznościami w życiu pracownika. Są to sytuacje budzące silne emocje i wiążą się z najbliższymi osobami. Urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze 1 dnia lub 2 dni i przysługuje za nie wynagrodzenie.

Urlop okolicznościowy

Okoliczność

Liczba dni urlopu

Ślub własny (pracownika)

2

Ślub dziecka

1

Narodziny dziecka

2

Śmierć i pogrzeb dziecka

2

Śmierć i pogrzeb męża, żony

2

Śmierć i pogrzeb matki, ojca

2

Śmierć i pogrzeb macochy, ojczyma

2

Śmierć i pogrzeb babci, dziadka

1

Śmierć i pogrzeb brata, siostry

1

Śmierć i pogrzeb teścia, teściowej

1

Śmierć i pogrzeb innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką

1

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Ślub

Okoliczność w postaci ślubu może uzasadniać prawo do 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. Wszystko zależy od tego, kto bierze ślub - sam pracownik czy jego dziecko. Jeśli sam pracownik, prawo przyznaje mu 2 dni zwolnienia od pracy z tego tytułu. Natomiast jeśli jest to ślub dziecka pracownika, wówczas można skorzystać tylko z 1 dnia wolnego. Śluby innych osób bliskich nie pozwalają na skorzystanie z tego uprawnienia.

Urodzenie dziecka

Urodzenie dziecka to szczególny moment w życiu pracownika, który również daje prawo do 2 dni wolnego. Często jeden dzień wykorzystany jest na dzień porodu, a drugi na drugi dzień po porodzie, kiedy ojciec dziecka pomaga przy opiece nad noworodkiem. Kobiecie natomiast wraz z dniem porodu rozpoczyna się urlop macierzyński.

Śmierć żony, męża, matki, ojca, babci, dziadka, dziecka, ojczyma, macochy, siostry, brata, teścia, teściowej

Oprócz ślubu i urodzenia się dziecka urlop okolicznościowy przysługuje na mniej przyjemne wydarzenie w życiu pracownika - śmierć bliskiej osoby. Zgodnie z § 15 Rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 • 2 dni – w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 • 1 dzień – w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Warto zauważyć, że oprócz wymienionych członków najbliższej rodziny, rozporządzenie przyznaje prawo do 1 dnia zwolnienia od pracy w przypadku śmierci inne osoby, którą pracownik utrzymuje lub sprawuje nad nią bezpośrednią opiekę. Na tej podstawie można ubiegać się o urlop okolicznościowy z tytułu zgonu np. cioci lub wujka pozostających na utrzymaniu pracownika.

Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Aby otrzymać urlop okolicznościowy, należy złożyć krótki pisemny wniosek zawierający następujące dane:

 • imię i nazwisko pracownika
 • adres pracownika
 • miejscowość i datę
 • nazwę pracodawcy
 • adres pracodawcy
 • wskazanie okoliczności uzasadniającą przyznanie urlopu okolicznościowego np. ślub dziecka
 • wskazanie liczbę dni urlopu okolicznościowego
 • datę urlopu okolicznościowego
 • podpis pracownika

Pobierz wzór wniosku

Wniosek o urlop okolicznościowy

POBIERZ WZÓR

Dokumenty

Czy pracodawca może żądać przedstawienia przez pracownika dokumentów potwierdzających okoliczność uprawniającą do skorzystania ze zwolnienia z pracy? Pracodawca nie ma prawa żądać np. kopii aktu małżeństwa, ale można przedstawić ten dokument jedynie do wglądu. Można też podać sygnaturę aktu. Warto wówczas spisać notatkę z takiej czynności. Podobnie należy postępować w przypadku aktu urodzenia i aktu zgonu.

Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Urlop okolicznościowy jest ściśle związany z okolicznością, która uzasadnia do niego prawo. Dozwolone jest jednak udzielanie go na inne dni niebędące np. dniem pogrzebu czy dniem narodzin dziecka. Ważne, aby wiązały się z daną okolicznością, np. rejestracja dziecka w urzędzie po narodzinach czy organizacja ślubu. Trudno więc ocenić, kiedy zwolnienie z pracy przepada. Dużo więc zależy od oceny sytuacji przez pracodawcę. Czy urlop okolicznościowy z tytułu ślubu można wziąć 3 miesiące po ślubie? Ważna jest argumentacja pracownika.

Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Zgodnie z § 5 Rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy liczy się jak za urlop wypoczynkowy. Zastrzega się jednak, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1632)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 927)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?