4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy urlop na żądanie przepada?
- Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym?
- Czy urlop na żądanie można zaplanować?
Czy urlop na żądanie przepada?
Zbliża się koniec 2024 roku. Czy urlop na żądanie został wykorzystany? Zgodnie z przepisami pracownik ma prawo tylko do 4 dni urlopu w roku. Niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na rok kolejny. Oznacza to, że w 2025 roku nie będzie się miało prawa do większej liczby dni urlopu na żądanie. Dnia 1 stycznia 2025 roku nabywa się prawo do nowego urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni, który będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 roku. Zawsze więc jednemu pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie w roku.
REKLAMA
Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym?
Nie jest jednak prawdą, że dni wolne przepadają całkowicie. Należy podkreślić, że urlop na żądanie to nie osobny urlop, a część dni urlopu wypoczynkowego. Różnica polega na trybie wykorzystywania urlopu na. Tylko właśnie o te 4 dni z 26 (lub 20) dni pełnego wymiaru urlopu można zawnioskować w trybie nagłym – przed rozpoczęciem pracy w danym dniu. Ważne, aby nie wybrać się na ten urlop bez uprzedzenia pracodawcy. Takie zachowanie może być potraktowane jak naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Urlop na żądanie jest płatny jak normalny urlop wypoczynkowy 100%. Czy korzystając z urlopu na żądanie trzeba go uzasadniać? Nie ma takiego obowiązku. Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca musi udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Zasadą jest więc, że pracodawca zgadza się na urlop na żądanie. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego pozwala na odmowę przyjęcia wniosku pracownika. W jakich przypadkach? Odmowa jest dozwolona wówczas, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom zakładu pracy albo ze względu na szczególne okoliczności wymagające obecności pracownika w pracy w celu ochrony interesu pracodawcy.
Czy urlop na żądanie można zaplanować?
Kodeks pracy zaznacza, że w planie urlopów nie ujmujemy części urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego w trybie na żądanie. Nie ma jednak obowiązku korzystania z urlopu na żądanie w danym roku. Jeśli pracownik nie miał takiej potrzeby w roku kalendarzowym, oczywiście może wykorzystać taki urlop na pod koniec roku. Niewykorzystane dni przechodzą na kolejny rok jako zwykły urlop zaległy.
Pracownica skorzystała w grudniu 2024 roku z 2 dni urlopu na żądanie. Miała w tych dniach problemy z dojazdem do pracy. Pozostałe 2 dni urlopu na żądanie przejdą jej na 2025 rok jako urlop zległy. Już w styczniu 2025 roku będzie więc miała prawo do 26 dni nowego urlopu wypoczynkowego oraz 2 dni urlopu zaległego - w sumie 28 dni.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat