REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?

urlop na żądanie 4 dni do końca roku przepada urlop wypoczynkowy 2024 2025
Urlop na żądanie 4 dni do końca 2024 roku - czy przepada czy przechodzi na 2025 rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Nie każdy pracownik wie, czym właściwie jest ten urlop. Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, a może to dodatkowy urlop? Czy niewykorzystany przepada wraz z końcem roku?

Czy urlop na żądanie przepada?

Zbliża się koniec 2024 roku. Czy urlop na żądanie został wykorzystany? Zgodnie z przepisami pracownik ma prawo tylko do 4 dni urlopu w roku. Niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na rok kolejny. Oznacza to, że w 2025 roku nie będzie się miało prawa do większej liczby dni urlopu na żądanie. Dnia 1 stycznia 2025 roku nabywa się prawo do nowego urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni, który będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 roku. Zawsze więc jednemu pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie w roku.

REKLAMA

Autopromocja

Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym?

Nie jest jednak prawdą, że dni wolne przepadają całkowicie. Należy podkreślić, że urlop na żądanie to nie osobny urlop, a część dni urlopu wypoczynkowego. Różnica polega na trybie wykorzystywania urlopu na. Tylko właśnie o te 4 dni z 26 (lub 20) dni pełnego wymiaru urlopu można zawnioskować w trybie nagłym – przed rozpoczęciem pracy w danym dniu. Ważne, aby nie wybrać się na ten urlop bez uprzedzenia pracodawcy. Takie zachowanie może być potraktowane jak naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Urlop na żądanie jest płatny jak normalny urlop wypoczynkowy 100%. Czy korzystając z urlopu na żądanie trzeba go uzasadniać? Nie ma takiego obowiązku. Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca musi udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Zasadą jest więc, że pracodawca zgadza się na urlop na żądanie. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego pozwala na odmowę przyjęcia wniosku pracownika. W jakich przypadkach? Odmowa jest dozwolona wówczas, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom zakładu pracy albo ze względu na szczególne okoliczności wymagające obecności pracownika w pracy w celu ochrony interesu pracodawcy.

Czy urlop na żądanie można zaplanować?

Kodeks pracy zaznacza, że w planie urlopów nie ujmujemy części urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego w trybie na żądanie. Nie ma jednak obowiązku korzystania z urlopu na żądanie w danym roku. Jeśli pracownik nie miał takiej potrzeby w roku kalendarzowym, oczywiście może wykorzystać taki urlop na pod koniec roku. Niewykorzystane dni przechodzą na kolejny rok jako zwykły urlop zaległy.

Przykład

Pracownica skorzystała w grudniu 2024 roku z 2 dni urlopu na żądanie. Miała w tych dniach problemy z dojazdem do pracy. Pozostałe 2 dni urlopu na żądanie przejdą jej na 2025 rok jako urlop zległy. Już w styczniu 2025 roku będzie więc miała prawo do 26 dni nowego urlopu wypoczynkowego oraz 2 dni urlopu zaległego - w sumie 28 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

REKLAMA

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

REKLAMA

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

REKLAMA