REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?

urlop na żądanie 4 dni do końca roku przepada urlop wypoczynkowy 2024 2025
Urlop na żądanie 4 dni do końca 2024 roku - czy przepada czy przechodzi na 2025 rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Nie każdy pracownik wie, czym właściwie jest ten urlop. Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, a może to dodatkowy urlop? Czy niewykorzystany przepada wraz z końcem roku?

Czy urlop na żądanie przepada?

Zbliża się koniec 2024 roku. Czy urlop na żądanie został wykorzystany? Zgodnie z przepisami pracownik ma prawo tylko do 4 dni urlopu w roku. Niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na rok kolejny. Oznacza to, że w 2025 roku nie będzie się miało prawa do większej liczby dni urlopu na żądanie. Dnia 1 stycznia 2025 roku nabywa się prawo do nowego urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni, który będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 roku. Zawsze więc jednemu pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie w roku.

REKLAMA

Autopromocja

Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym?

Nie jest jednak prawdą, że dni wolne przepadają całkowicie. Należy podkreślić, że urlop na żądanie to nie osobny urlop, a część dni urlopu wypoczynkowego. Różnica polega na trybie wykorzystywania urlopu na. Tylko właśnie o te 4 dni z 26 (lub 20) dni pełnego wymiaru urlopu można zawnioskować w trybie nagłym – przed rozpoczęciem pracy w danym dniu. Ważne, aby nie wybrać się na ten urlop bez uprzedzenia pracodawcy. Takie zachowanie może być potraktowane jak naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Urlop na żądanie jest płatny jak normalny urlop wypoczynkowy 100%. Czy korzystając z urlopu na żądanie trzeba go uzasadniać? Nie ma takiego obowiązku. Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca musi udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Zasadą jest więc, że pracodawca zgadza się na urlop na żądanie. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego pozwala na odmowę przyjęcia wniosku pracownika. W jakich przypadkach? Odmowa jest dozwolona wówczas, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom zakładu pracy albo ze względu na szczególne okoliczności wymagające obecności pracownika w pracy w celu ochrony interesu pracodawcy.

Czy urlop na żądanie można zaplanować?

Kodeks pracy zaznacza, że w planie urlopów nie ujmujemy części urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego w trybie na żądanie. Nie ma jednak obowiązku korzystania z urlopu na żądanie w danym roku. Jeśli pracownik nie miał takiej potrzeby w roku kalendarzowym, oczywiście może wykorzystać taki urlop na pod koniec roku. Niewykorzystane dni przechodzą na kolejny rok jako zwykły urlop zaległy.

Przykład

Pracownica skorzystała w grudniu 2024 roku z 2 dni urlopu na żądanie. Miała w tych dniach problemy z dojazdem do pracy. Pozostałe 2 dni urlopu na żądanie przejdą jej na 2025 rok jako urlop zległy. Już w styczniu 2025 roku będzie więc miała prawo do 26 dni nowego urlopu wypoczynkowego oraz 2 dni urlopu zaległego - w sumie 28 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca tylko taka, którą da się dopasować do własnego stylu życia, na pewno nie na odwrót. Zetki w swoich wyborach w kwestii pracy nie idą na kompromisy

Zetki, nowe pokolenie mają bardzo radykalne oczekiwania co do pracy.według raportów, to ona musi się dostosować do życia prywatnego. Co drugi kandydat z tego pokolenia odrzucił pracę, która nie zgadzała się z osobistymi wartościami lub uniemożliwiałaby zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym. Według raportów to praca  musi się dostosować do życia prywatnego Zetki, a nie na odwrót.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego. Zasady jego udzielania są inne niż w przypadku zwykłych pracowników

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten jest udzielany młodocianemu na innych zasadach niż urlop należny pozostałym pracownikom.

4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Nie każdy pracownik wie, czym właściwie jest ten urlop. Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, a może to dodatkowy urlop? Czy niewykorzystany przepada wraz z końcem roku?

Godziny pracy 2025 [Tabela]

Godziny pracy w 2025 roku - ile wynosi roczny wymiar czasu pracy i dla poszczególnych miesięcy? Artykuł zawiera tabelę do druku i kalendarz 2025 roku. Najwięcej pracowaliśmy w lipcu i będziemy pracować w październiku 2025 roku.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wydłużone czasy dostępu do strony internetowej ZUS oraz usług elektronicznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o wydłużonym czasie dostępu do strony www.zus.pl oraz usług elektronicznych.

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę?

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę albo inne świadczenie? Wprawdzie przepisy ubezpieczeń społecznych do nabycia emerytury czy renty wymagają minimalnego okresu składkowego i przepracowania chociaż jednego dnia, ale jest jedna możliwość na otrzymanie świadczeń z ZUS, gdy nie spełnia się kryteriów. Zobacz jaki to wyjątek.

Wysoka liczba ubezpieczonych w ZUS. Coraz więcej cudzoziemców pracuje legalnie

Na rynku pracy nadal utrzymuje się dobra sytuacja. Do końca września 2024 r. ponad 16 mln osób było objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w ZUS. Z tej liczby w ZUS zarejestrowanych było blisko 1,2 mln cudzoziemców, co stanowi ok. 7 proc. ubezpieczonych.

Jakie praktyczne zmiany w sprawach kadrowych wprowadzi nowy dzień wolny w Wigilię? Co trzeba będzie zmienić?

6 grudnia 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta. Jeżeli zostanie podpisana, wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Co się w praktyce zmieni?

REKLAMA

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym przed zwolnieniem z pracy w 2025 r.

Najczęstsze pytania osób, które zbliżają się już do emerytury to: Ile jest okresu ochronnego przed emeryturą? Czy pracownik po 50 jest chroniony? Kiedy nie obowiązuje ochrona przedemerytalna? Co przysługuje pracownikowi w okresie ochronnym przed emeryturą? Za co można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? Co w 2025 r.?

Dni wolne od pracy 2025 [KALENDARZ]

Dni wolnych od pracy w 2025 roku będzie więcej. Do katalogu 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy dodana zostanie Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia). Oto nowy kalendarz dni wolnych od pracy.

REKLAMA