REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzupełniający urlop macierzyński - nowe uprawnienie od 19 marca 2025 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
urlop macierzyński zmiany 2025 nowość dodatkowy urlop wcześniak pobyt w szpitalu noworodek
Uzupełniający urlop macierzyński - zmiany 2025, do 15 tygodni urlopu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Będzie uzupełniający urlop macierzyński. Jakie zmiany w urlopie macierzyńskim wchodzą w życie w dniu 19 marca 2025 roku? Nowe przepisy dotyczą rodziców wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach. Mogą mieć nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu. Czy rodzice przebywający aktualnie na macierzyńskim będą mogli skorzystać z nowych przepisów?

Nowy uzupełniający urlop macierzyński od 19 marca 2025 r.

Nowe przepisy przewidują dodatkowy tzw. uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji. Urlop ten przyznawany będzie po złożeniu wniosku rodzica. Ile wynosi nowy urlop macierzyński? Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży urodzi się dziecko, jaką będzie miało masę urodzeniową oraz jak długo wymagało hospitalizacji. Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu liczy się jeden tydzień dodatkowego urlopu:

REKLAMA

Autopromocja
  • maksymalnie 15 tygodni urlopu po porodzie (1 tydzień za każdy tydzień pobytu w szpitalu) – urodzenie przed 28 tygodniem ciąży albo masa urodzeniowa mniejsza lub równa 1000 g,
  • maksymalnie 8 tygodni urlopu po porodzie – urodzenie między 28 a 37 tygodniem ciąży i masa urodzeniowa wyższa od 1000 g,
  • maksymalnie 8 tygodni po porodzie – urodzenie po 37 tygodniu ciąży, gdy dziecko przebywa w szpitalu co najmniej 2 dni między 5 a 28 dniem po porodzie.
Ważne

W przypadku urodzenia kilku dzieci przy jednym porodzie bierze się pod uwagę wagę urodzeniową najmniejszego dziecka oraz okres hospitalizacji dziecka najdłużej przebywającego w szpitalu.

Jeśli więc dziecko urodzi się w terminie, a będzie wymagało hospitalizacji, również przysługuje dodatkowy urlop macierzyński. Warunkiem jest hospitalizacja trwająca minimum 2 następujące po sobie dni pomiędzy 5 a 28 dniem od narodzin. Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu od 5 dnia do 8 tygodnia po porodzie należy się tydzień urlopu.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2025

Pobyt w szpitalu krótszy niż 7 dni a urlop uzupełniający

Co w przypadku pobytu w szpitalu trwającego krócej niż tydzień? Czy rodzic będzie mógł skorzystać z dodatkowego jednego tygodnia urlopu macierzyńskiego? Tak, zgodnie z nowymi przepisami czas hospitalizacji zaokrągla się w górę do jednego tygodnia.

Kilka pobytów w szpitalu noworodka a uzupełniający urlop macierzyński

Jak liczyć długość uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, jeśli noworodek wymagał kilku pobytów w szpitalu? W tym celu należy zsumować okresy hospitalizacji noworodka. Pamiętajmy, że przy urodzeniu dziecka w terminie, a więc po 37 tygodniu ciąży, bierze się pod uwagę pobyt w szpitalu od 5 dnia do 8 tygodnia po porodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Dziecko przyszło na świat w 38 tygodniu ciąży w dniu 3 kwietnia 2025 r., ale w związku z podejrzeniem wrodzonych wad nerek musiało przebywać w szpitalu dwukrotnie w terminach: 9-15 kwietnia i 2 maja – 16 czerwca 2025 r. Ile tygodni dodatkowego urlopu przysługuje rodzicom? 8 tygodni od porodu mija 29 maja 2025 r. Licząc od 5 dni po porodzie do 29 maja, dziecko wymagało hospitalizacji przez 35 dni (7 + 28 dni). W przeliczeniu na tygodnie jest to równo 5 tygodni, a więc rodzicom należy się dodatkowy urlop w wymiarze 5 tygodni.

Pamiętaj! Gdyby wyszło np. 5 tygodni i 2 dni, zaokrągla się do 6 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Ważne

Uzupełniający urlop macierzyński można wykorzystać tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, który przy urodzeniu jednego dziecka trwa 20 tygodni. Urlopu macierzyńskiego nie należy mylić z urlopem rodzicielskim (32 tygodnie), który wykorzystywany jest bezpośrednio po macierzyńskim, co daje w sumie praktycznie rok urlopu po urodzeniu dziecka. Nowy dodatkowy urlop macierzyński należy wykorzystać pomiędzy tymi dwoma urlopami.

Uzupełniający urlop macierzyński a urodzenie dziecka przed 19 marca 2025 r.

Co istotne, dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał również tym, których dziecko przyszło na świat przed datą wejścia w życie nowych przepisów czyli przed 19 marca 2025 r. Przebywanie w tym dniu na urlopie macierzyńskim lub urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego uprawnia do skorzystania z nowego urlopu na wniosek jednego z rodziców. Tutaj najpóźniejszy termin złożenia wniosku to ostatni dzień urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze.

Wniosek o uzupełniający urlop macierzyński 2025

Jak już zostało wspomniane nowy urlop przysługuje wyłącznie na wniosek rodzica wychowującego wcześniaka lub dziecko wymagające hospitalizacji po porodzie. Dozwolone są dwie formy:

  • papierowa lub
  • elektroniczna.

Wniosek należy złożyć najpóźniej na 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze. Do wniosku należy załączyć m.in. zaświadczenie potwierdzające pobyt dziecka w szpitalu. Taki wniosek pracodawca jest obowiązany uwzględnić.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

REKLAMA

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

REKLAMA