Centralna Informacja Emerytalna - nowość!
REKLAMA
REKLAMA
- Centralna Informacja Emerytalna - co to jest?
- Konieczny jest profil na CIE
- Dane będą przekazywane różnym instytucjom!
- Jakie informacje można pozyskać z portalu CIE?
- Co jest powodem wprowadzenia CIE?
Centralna Informacja Emerytalna - co to jest?
W dniu 11 lipca 2023 r. do Senatu i Prezydenta RP trafiła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej (dalej jako: ustawa).
REKLAMA
Centralna Informacja Emerytalna (CIE) to zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych umożliwiających zainteresowanemu dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych, na zasadach określonych w ustawie.
Konieczny jest profil na CIE
Dostęp do usług elektronicznych świadczonych za pomocą systemu CIE wymaga założenia przez osobę fizyczną profilu CIE. Założenie profilu CIE i korzystanie z usług elektronicznych świadczonych za pomocą systemu CIE jest dobrowolne i nieodpłatne.
To właśnie dzięki temu profilowi i koncie będzie można uzyskać kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, dzięki któremu każdy obywatel będzie miał pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych, bez względu na ich źródło.
Nowy system zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych w: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE.
Dane będą przekazywane różnym instytucjom!
Portal udostępnia nieodpłatnie:
- ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych
- Polskiemu Funduszowi Rozwoju Spółka Akcyjna
- Narodowemu Bankowi Polskiemu
- KNF
dane dotyczące informacji emerytalnych oraz dane dotyczące korzystania przez zainteresowanych z systemu CIE, w tym dane o uwierzytelnieniu w systemie CIE i dane o korzystaniu z usług elektronicznych.
Na szczęście dane mają być przekazywane w formie uniemożliwiającej ich powiązanie ze zidentyfikowaną lub możliwą do zidentyfikowania osobą fizyczną, w szczególności w celu przygotowania opracowań analitycznych i statystycznych, w tym opracowań podlegających publikacji.
Jakie informacje można pozyskać z portalu CIE?
Portal za pomocą systemu CIE świadczy zainteresowanemu następujące usługi elektroniczne dostępu do:
1) danych i informacji dotyczących zainteresowanego: posiadanych przez zainteresowanego produktach emerytalnych oraz zgromadzonych przez zainteresowanego środkach emerytalnych;
2) danych przetwarzanych w systemie CIE, które dotyczą danego zainteresowanego;
3) informacji dotyczących gromadzenia i zarządzania środkami emerytalnymi przekazanych przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, KNF, ZUS, KRUS, PFR S.A. oraz PFR Portal;
4) oszacowanie prognozowanych świadczeń emerytalnych, w tym w oparciu o scenariusze gromadzenia środków emerytalnych w przyszłości
Co jest powodem wprowadzenia CIE?
Jak podaje projektodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy:
REKLAMA
"(…) Polacy nie mają komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości. Co prawda instytucje finansowe i ZUS dostarczają informacji o stanie kont, udostępniają także internetowo możliwość sprawdzania stanu rachunków, ale jest to wiedza rozproszona, wymagająca posiadania i pamiętania kilku loginów i haseł dostępowych. Ponadto informacje te są również prezentowane w różnej formie. Nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać bez konieczności zwracania się do wielu instytucji. Powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet potencjalnie ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności.
Utrudniony dostęp do informacji o środkach ze składek i dobrowolnych wpłatach w praktyce uniemożliwia ocenę poziomu świadczeń, na jakie zainteresowani mogą liczyć w przyszłości. Ponadto osoby gromadzące oszczędności nie mają wiedzy i pewności, czy wskazały w razie swojej śmierci osoby uposażone do odbioru pozostałych po nich środków. To powoduje trudności w ich wypłatach. Z tych względów informacje o stanie kont emerytalnych oraz możliwość łatwego sprawdzenia swoich danych osobowych i dyspozycji w poszczególnych produktach emerytalnych, a tym samym zapoznanie się także z szacunkową wysokością przyszłych świadczeń są niezwykle potrzebne. Powołanie do życia Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) będzie odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne, mitygować lęki oraz pozwoli Polakom lepiej planować przyszłość, o którą – jak wynika z badań – się martwią.
Nawet 39% rodaków twierdzi, że co najmniej raz w miesiącu mają obawy związane z długoterminowym planowaniem finansów. Polacy są też zdecydowanie mniej przekonani o możliwości zapewnienia sobie komfortowej emerytury niż mieszkańcy innych krajów – 9% Polaków vs. 29% osób na świecie (źródło: raport pt. „Nowa umowa społeczna: Wspieranie oszczędzających w zmieniającym się świecie”, Ankieta Przygotowania Emerytalnego AEGON, 2019).".
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej (ustawa w dniu 11 lipca 2023 r. została przekazana do Prezydenta RP i Senatu)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat