REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Potrącenia z wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny

W naszym zakładzie kilku pracowników ochrony pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden z nich, który miał pracować w święto Bożego Ciała przypadające 7 czerwca br., złożył wniosek o udzielenie mu w tym dniu urlopu. Wyraziliśmy zgodę na jego wniosek, ale nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy prawidłowo. Dodam, że pracownik miał do przepracowania w święto 12 godzin.

Jaki jest wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Oryginalnym rozwiązaniem stosowanym w prawie polskim jest zaliczanie do stażu pracy wyznaczającego wymiar urlopu wypoczynkowego - okresów nauki w szkołach. Zasada ta, o której mówi art. 155 Kodeksu pracy, powoduje znaczne wydłużenie urlopów w porównaniu ze stanem, w którym o ich długości decydowałby tylko sam rzeczywisty okres zatrudnienia.

Jak planować i zmieniać termin wypoczynku pracownika

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w roku, w którym nabył do niego prawo. Jednak dziś coraz więcej pracodawców ma kłopoty z wysłaniem pracowników na należny im wypoczynek. W konsekwencji duży odsetek zatrudnionych ma zaległe urlopy. Co robić, by pogodzić interesy pracowników z interesami pracodawcy.

Kiedy wymiar urlopu wypoczynkowego może zostać zmniejszony

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy głównie od stażu pracy pracownika oraz od jego wykształcenia, czyli rodzaju szkoły, jaką ukończył. Może on wynosić 20 lub 26 dni. Czasami jednak wymiar urlopu z mocy prawa ulega obniżeniu.

Umowa na zastępstwo

Nasza firma zawarła umowę z nową pracownicą na czas zastępstwa. W czasie trwania umowy pracownica zaszła w ciążę. Termin urodzenia dziecka przypadnie w czasie trwania umowy na czas zastępstwa. Czy pracownica ta ma prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze powinniśmy jej udzielić urlopu?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe wspólników spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wszyscy wspólnicy są płatnikami składek na swoje ubezpieczenia. W sierpniu br. zatrudniliśmy w spółce 12 pracowników na podstawie umowy o pracę (dotychczas nikogo nie zatrudnialiśmy). Obliczona wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe wyniosła dla pracowników 2,26%. Czy każdy ze wspólników powinien przyjąć taką samą stopę procentową przy obliczaniu składki na swoje ubezpieczenie wypadkowe?

Kiedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu w innym zakładzie, zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia. Osoba ta otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 760 zł. Od kwietnia br. pracodawca tej osoby podjął decyzję o wypłacie premii kwartalnych w wysokości 20% wynagrodzenia osiągniętego w poprzednim kwartale – pierwsza zostanie wypłacona w lipcu za II kwartał 2007 r. Czy będzie to miało wpływ na sposób rozliczania przez nas składek na ubezpieczenia tej osoby?

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.

Czy alimenty można potrącić z odprawy

Na podstawie wyroku sądowego pracodawca potrącał mi z pensji alimenty. W marcu 2006 r. zostałem zwolniony i otrzymałem odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Firma potrąciła mi z wypłaconej odprawy należności alimentacyjne tak jak z pensji. Czy jest to zgodne z prawem?

Potrącenia z wynagrodzenia

Kodeks pracy umożliwia pracodawcy potrącenie określonych kwot z wynagrodzenia pracownika. Czy przepisy o potrąceniu mają zastosowanie także w odniesieniu do innych świadczeń, takich jak nagroda jubileuszowa czy odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia grupowego?

Potrącenie kary pieniężnej za udzielenie zamówienia publicznego bez zachowania procedury

Prowadzę sprawy kadrowo-płacowe w powiatowym urzędzie pracy. Dyrektor urzędu poinformował mnie o konieczności potrącenia specjaliście ds. zamówień publicznych kary pieniężnej w wysokości 7299 zł (trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia) za udzielenie zamówienia publicznego bez wcześniejszego zamieszczenia ogłoszenia o udzielenie takiego zamówienia. Jak zastosować karę w związku z przepisami o potrąceniach z wynagrodzenia? Czy mogę potrącić karę bez zgody pracownika, a jeżeli tak, to jaka część wynagrodzenia pracownika powinna zostać wolna od potrąceń?

Potrącenia z pensji tylko w określonych przypadkach

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przed potrąceniami wypłat dokonywanych na rzecz pracowników. Ochrona ta dotyczy przy tym nie tylko wynagrodzenia, ale i innych należności wypłacanych pracownikom.

Ważna jest data rozwiązania umowy o pracę

Istnienie bądź nieistnienie prawa do odprawy przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika musi być oceniane na gruncie przepisów obowiązujących w dacie rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

REKLAMA