REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla młodocianego. Kiedy się należy, jaki jest jego wymiar

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pracownikowi młodocianemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych. Uprawnienie to przysługuje wszystkim pracownikom, a więc także – pracownikom młodocianym. Przepisy Kodeksu pracy regulują urlopy dla młodocianych w sposób odmienny od urlopów dla pozostałych pracowników. Inny jest wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi młodocianemu. Niektórym młodocianym należy się także bezpłatny urlop w czasie wakacji.

Pracownikowi młodocianemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego – pod tym względem uprawnienia młodocianego nie różnią się od uprawnień przysługujących pozostałym, „dorosłym” pracownikom. Podobnie jak i oni, pracownik młodociany nie może się np. zrzec prawa do urlopu. Przepisy Kodeksu pracy przewidują jednak inne zasady określające w szczególności kwestię nabycia prawa do urlopu i wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników młodocianych.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Kiedy młodociany może wziąć urlop wypoczynkowy

Pracownik młodociany podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego po 6 miesiącach pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego dla takiego pracownika wynosi 12 dni roboczych.

Z upływem roku pracy pracownik młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych

Inaczej sytuacja przedstawia się w roku kalendarzowym, w którym pracownik młodociany kończy 18 lat. W tym roku pracownikowi kończącemu 18 lat przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Urlop dla młodocianego w czasie ferii szkolnych

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony pracownikowi młodocianemu w okresie ferii (wakacji) szkolnych. 

Jeżeli jednak w danym roku młodociany nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego (pracuje krócej niż 6 miesięcy, więc urlop w ogóle mu się nie należy, bądź pracuje dłużej niż 6 ale krócej niż 12 miesięcy, więc należy mu się urlop w wymiarze 12, a nie 26 dni roboczych), a chciałby skorzystać z urlopu w czasie wakacji, powinien wystąpić do pracodawcy z wnioskiem w tej sprawie. Pracodawca może uwzględnić wniosek młodocianego i udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnej. Uwzględnienie wniosku nie jest jednak obowiązkowe, wobec czego pracodawca ma prawo nie udzielić urlopu młodocianemu w trakcie wakacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop bezpłatny na wakacje

Pracownik młodociany będący uczniem szkoły dla pracujących ma ponadto prawo do urlopu bezpłatnego w okresie wakacji (ferii szkolnych, jak to określają przepisy). Udzielany jest on na wniosek młodocianego, który pracodawca ma obowiązek uwzględnić. Urlop bezpłatny należy się w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Jego okres wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA