REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla młodocianego. Kiedy się należy, jaki jest jego wymiar

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pracownikowi młodocianemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego
Pracownikowi młodocianemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych. Uprawnienie to przysługuje wszystkim pracownikom, a więc także – pracownikom młodocianym. Przepisy Kodeksu pracy regulują urlopy dla młodocianych w sposób odmienny od urlopów dla pozostałych pracowników. Inny jest wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi młodocianemu. Niektórym młodocianym należy się także bezpłatny urlop w czasie wakacji.

Pracownikowi młodocianemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego – pod tym względem uprawnienia młodocianego nie różnią się od uprawnień przysługujących pozostałym, „dorosłym” pracownikom. Podobnie jak i oni, pracownik młodociany nie może się np. zrzec prawa do urlopu. Przepisy Kodeksu pracy przewidują jednak inne zasady określające w szczególności kwestię nabycia prawa do urlopu i wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników młodocianych.

Autopromocja
Ważne

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Kiedy młodociany może wziąć urlop wypoczynkowy

Pracownik młodociany podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego po 6 miesiącach pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego dla takiego pracownika wynosi 12 dni roboczych.

Z upływem roku pracy pracownik młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych

Inaczej sytuacja przedstawia się w roku kalendarzowym, w którym pracownik młodociany kończy 18 lat. W tym roku pracownikowi kończącemu 18 lat przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Urlop dla młodocianego w czasie ferii szkolnych

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony pracownikowi młodocianemu w okresie ferii (wakacji) szkolnych. 

Jeżeli jednak w danym roku młodociany nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego (pracuje krócej niż 6 miesięcy, więc urlop w ogóle mu się nie należy, bądź pracuje dłużej niż 6 ale krócej niż 12 miesięcy, więc należy mu się urlop w wymiarze 12, a nie 26 dni roboczych), a chciałby skorzystać z urlopu w czasie wakacji, powinien wystąpić do pracodawcy z wnioskiem w tej sprawie. Pracodawca może uwzględnić wniosek młodocianego i udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnej. Uwzględnienie wniosku nie jest jednak obowiązkowe, wobec czego pracodawca ma prawo nie udzielić urlopu młodocianemu w trakcie wakacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop bezpłatny na wakacje

Pracownik młodociany będący uczniem szkoły dla pracujących ma ponadto prawo do urlopu bezpłatnego w okresie wakacji (ferii szkolnych, jak to określają przepisy). Udzielany jest on na wniosek młodocianego, który pracodawca ma obowiązek uwzględnić. Urlop bezpłatny należy się w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Jego okres wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA