reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy związek zawodowy musi informować pracodawcę o wszystkich pracownikach, których reprezentuje

Czy związek zawodowy musi informować pracodawcę o wszystkich pracownikach, których reprezentuje

Nieudzielenie przez zakładową organizację związkową informacji o wszystkich pracownikach korzystających z jej obrony, żądanej przez pracodawcę bez rzeczowej potrzeby, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku współdziałania z tą organizacją w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 listopada 2012 r., III PZP 6/12).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wypowiedział się w uchwale podjętej w rozszerzonym składzie. Stwierdził w niej, że pracodawca nie może bez uzasadnienia żądać informacji o wszystkich zatrudnionych reprezentowanych przez dany związek zawodowy.

W uzasadnieniu uchwały sąd wskazał, że przepisy ustawy o związkach zawodowych, zobowiązujące pracodawcę do współdziałania ze związkami i umożliwiające uzyskanie danych pracowników chronionych lub reprezentowanych przez dany związek, należy interpretować z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych jest dozwolone, gdy jest ono niezbędne do realizacji uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa, a administrator ma obowiązek dochować wszelkich starań, aby dane były zbierane tylko w określonym przepisami celu i zakresie.

Celem jest tutaj uzyskanie informacji tylko o tych pracownikach, co do których pracodawca ma zamiar podjąć określone działania, np. wypowiedzenie umowy o pracę. To oznacza, że pracodawca nie może żądać informacji o wszystkich pracownikach reprezentowanych przez dany związek zawodowy. Nie wykonuje on bowiem przepisów i nie realizuje ustawowego celu.

Wnioski dla pracodawcy

Pracodawca nie może żądać od związków zawodowych, bez uzasadnienia, informacji o wszystkich zatrudnionych reprezentowanych przez związek. Informacje mogą więc dotyczyć tylko konkretnych pracowników i konkretnych działań pracodawcy zmierzających np. do zwolnienia pracownika albo przeszeregowania go na niższe, gorzej płatne stanowisko.

Jeżeli mimo to pracodawca wystąpi do związku zawodowego o przekazanie listy wszystkich zatrudnionych chronionych lub reprezentowanych przez dany związek, bez uzasadnienia, niejako „prewencyjnie”, to związek może odmówić udzielenia takich informacji. Ta odmowa nie będzie miała negatywnych konsekwencji dla pracowników w postaci odmowy współpracy pracodawcy ze związkami np. przy rozwiązywaniu umów o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama