REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowa Organizacja Pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP jest agencją afiliowaną przy ONZ, która zajmuje się kwestiami związanymi z pracą i prawami pracowniczymi. MOP ma za zadanie promować prawa pracowników, poprawiać warunki pracy i zwiększać dostęp do pracy godnej i produktywnej dla wszystkich kobiet i mężczyzn.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ang. International Labour Organization – ILO) została utworzona w 1919 r. na paryskiej konferencji pokojowej jako autonomiczna organizacja stowarzyszona z Ligą Narodów. Po II wojnie światowej stała się organizacją afiliowaną przy ONZ. Siedziba MOP znajduje się w Genewie. W 1969 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Do MOP należy 187 państw: 186 ze 193 państw członkowskich ONZ oraz Wyspy Cooka.

Autopromocja

Cele i działania Międzynarodowej Organizacji Pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy koncentruje się na czterech głównych celach:

  • Promowanie praw pracowniczych – MOP opracowuje międzynarodowe konwencje i zalecenia, które ustanawiają minimalne standardy praw pracowniczych.
  • Wprowadzanie sprawiedliwych warunków pracy – Organizacja dąży do ustanowienia sprawiedliwych warunków pracy, w tym godzin pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przed dyskryminacją.
  • Zapewnienie dialogu społecznego – MOP promuje dialog między rządami, pracodawcami i pracownikami w celu wzmocnienia konsensusu i współpracy przy tworzeniu polityki pracy.
  • Walka z ubóstwem – Organizacja pracuje nad programami, które mają na celu eliminację ubóstwa poprzez tworzenie godnych miejsc pracy i promowanie zrównoważonego rozwoju.

Struktura i funkcjonowanie MOP

MOP jest unikatowa wśród agencji ONZ, ponieważ jej struktura opiera się na trójstronnym modelu, który obejmuje przedstawicieli rządów, pracodawców i pracowników. Ta struktura zapewnia, że wszystkie strony zainteresowane kwestiami pracy mają równy głos w tworzeniu standardów i polityk.

Standardy pracy MOP

MOP opracowała ponad 190 konwencji i zaleceń dotyczących szerokiego zakresu tematów, takich jak prawa w miejscu pracy, zabezpieczenie społeczne, dialog społeczny i warunki zatrudnienia. Państwa członkowskie, które ratyfikują te konwencje, zobowiązują się do ich wdrażania i przestrzegania.

Wyzwania i przyszłość

W obliczu globalizacji, zmian technologicznych i nowych form organizacji pracy, MOP stoi przed wyzwaniami, takimi jak potrzeba aktualizacji istniejących standardów pracy i rozwijania nowych, aby odpowiadały one na współczesne wyzwania rynku pracy. Organizacja ta odgrywa kluczową rolę w promowaniu godnej pracy i zrównoważonego rozwoju gospodarczego na całym świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Międzynarodowa Organizacja Pracy jest więc fundamentem dla globalnych standardów pracy i praw pracowniczych, dążąc do świata, w którym każdy pracownik cieszy się warunkami pracy, które są bezpieczne, sprawiedliwe i zapewniają godne życie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA