Kategorie

Czy okres zarejestrowania osoby bezrobotnej wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń

Od 1 kwietnia br. zatrudniliśmy pracownika, który przez 5 miesięcy przed zatrudnieniem u nas był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i przez cały okres miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Pracownik dostarczył nam zaświadczenie z urzędu pracy, z którego wynika, że między zatrudnieniem u nas a byciem zarejestrowanym jako bezrobotny nie było ani jednego dnia przerwy. Pracownik zachorował 7 kwietnia 2008 r. i ma zwolnienie lekarskie do 11 kwietnia. Czy okres, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy, wliczyć do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego? Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

RADA

Pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby za cały okres zwolnienia lekarskiego od 7 do 11 kwietnia 2008 r. Do okresu wyczekiwania nie należy wliczać okresu zarejestrowania w urzędzie pracy i pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

UZASADNIENIE

Reklama

Okres zarejestrowania w Powiatowym Urzędzie Pracy i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie jest tytułem do obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego w tym okresie nie można opłacać składek na ubezpieczenie chorobowe, ani obowiązkowe, ani dobrowolne. Dostarczone przez pracownika zaświadczenie z urzędu pracy jest tylko potwierdzeniem, że pracownik po rozpoczęciu wykonywania pracy został w terminie wyrejestrowany z rejestru osób bezrobotnych, które prowadzą urzędy pracy i z chwilą zatrudnienia u Państwa przestał być osobą bezrobotną. Obowiązek uzyskania informacji o tym, czy dana osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna, nakłada na pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa zasiłkowa określa, kiedy mimo przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, należy sumować kolejne okresy ubezpieczenia chorobowego, które wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Przerwa w ubezpieczniu musi przypadać na:

urlop wychowawczy,

• urlop bezpłatny albo

• odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy przez pracownika i pobieranie przez niego zasiłku dla bezrobotnych dawało mu prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, ponieważ za zarejestrowane osoby bezrobotne urząd pracy opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Pracownik nie miał za cały okres zarejestrowania w urzędzie pracy prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Przerwa między ostatnim zatrudnieniem a zatrudnieniem od 1 kwietnia 2008 r. u Państwa jest dłuższa niż 30 dni i nie daje możliwości wliczenia do okresu wyczekiwania okresów przed i po przewie do ubezpieczenia chorobowego, które uprawnia do wynagrodzenia chorobowego.

Przerwa w ubezpieczeniu chorobowym w okresie zarejestrowannia w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna mogłaby uprawniać pracownika do świadczeń, jeżeli byłaby krótsza lub równa 30 dniom.

PRZYKŁAD

Pracownik z końcem lutego 2008 r. stracił pracę. Zarejestrował się w urzędzie pracy. Do 30 marca 2008 r. był zarejestrowany jako bezrobotny. Od 31 marca 2008 r. podpisał umowę o pracę na okres próbny. Wyrejestrował się z urzędu pracy, a pracodawca zgłosił go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych od 31 marca 2008 r. Pracownik 3 kwietnia 2008 r. miał wypadek samochodowy niezwiązany z wykonywaną pracą i trafił do szpitala. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, ponieważ przerwa między kolejnymi umowami o pracę nie przekroczyła 30 dni. Dlatego do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego pracodawca powinien wliczyć 3 dni ubezpieczenia u siebie (od 31 marca do 2 kwietnia 2008 r.) oraz okres zatrudnienia przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 66 ust. 1 pkt 24, art. 75 ust. 9 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 36 ust. 6 i ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),

• art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.