Kategorie

Obciążenia podatkowe i składkowe wielkanocnych bonów towarowych

Arkadiusz Mika
Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane?

RADA

Talony dla pracowników zawsze są opodatkowane. To, czy talony będą podlegały obciążeniom składkowym, zależy od źródła, z jakiego je Państwo sfinansują. Oskładkowane są bony sfinansowane ze środków obrotowych. Zwolnione ze składek są bony zakupione z funduszu socjalnego lub funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe (w tym przypadku tylko do limitu 906,61 zł).

UZASADNIENIE

Reklama

Niezależnie od źródła finansowania, bony wydawane pracownikom są zawsze opodatkowane. Przepisy ustawy podatkowej wyłączają bowiem bony ze zwolnienia podatkowego (do limitu 380 zł), które dotyczy jedynie świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków zfśs (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Bony dla pracowników nie są uznawane za świadczenia rzeczowe na podstawie ustawy o pdof.

Rozstrzygnięcie, czy wydawane pracownikom bony będą stanowiły podstawę wymiaru składek, jest uzależnione od źródła, z jakiego pracodawca pokryje ich zakup. Zasadą jest, że bony kupione ze środków tzw. bieżących firmy są oskładkowane. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca chce pokryć zakup bonów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale nie dokonał jeszcze na niego odpisu (i nie przekazał fizycznie środków na jego konto). Jeżeli bony zostały kupione ze środków obrotowych firmy, ale w momencie ich wydawania pracownikowi środki te zostały już zrefundowane z konta socjalnego, to należy uznać, że zostały sfinansowane z funduszu socjalnego i nie będą podlegały oskładkowaniu. Decydujące znaczenie ma tu moment uzyskania przez pracownika przychodu (czyli dzień otrzymania bonów).

Korzyści

Bony finansowane z funduszu socjalnego są (bez limitu) zwolnione ze składek.

Reklama

Oskładkować należy natomiast bony, które w planach mają być ostatecznie sfinansowane ze środków funduszu, ale na dzień ich wręczania zakup ten był pokryty ze zwykłych środków firmy. Należy uznać, że w takiej sytuacji po refundacji zakupu bonów ze środków funduszu pracodawca może dokonać korekty nadpłaconych składek. Wówczas zostanie spełniony warunek niezbędny do zastosowania zwolnienia. Ostatecznie bowiem świadczenie to zostanie sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wolne od składek będą także bony zakupione ze środków funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na mocy układu zbiorowego pracy. Mimo że bony nie są środkiem płatniczym, to należy przyjąć, że z określonymi nominałami i przeznaczeniem ich wymiany na konkretne towary spełniają niezbędny do zastosowania zwolnienia składkowego wymóg - zakwalifikowania ich do świadczeń wypłacanych z tego źródła.

Należy zauważyć, że w przypadku bonów zakupionych z funduszu socjalno-bytowego nie każda ich liczba będzie zwolniona ze składek. Obowiązuje tu limit zwolnienia, który w 2008 r. wynosi 906,61 zł. Do limitu wlicza się wszystkie świadczenia wypłacane z tego funduszu w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

• § 1, § 2 ust. 1 pkt 19-20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 11-12, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 24 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?