REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn wyrównają się za... 131 lat

Różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn wyrównają się za... 131 lat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Global Gender Gap wynosi 68,4%, czy wśród freelancerów też jest wyraźna luka płacowa? Wśród 1500 wolnych strzelców z Europy Środkowej i Wschodniej przeprowadzono badanie “Freelancers Gender Gap 2023”. Jakie są wnioski? Sprawdzamy. 

Jak zarabiają kobiety Europy Środkowo-Wschodniej

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn są faktem. “Global Gender Gap Report 2023” Światowego Forum Ekonomicznego podaje dane z 146 krajów świata, różnica ta wynosi aż 68,4%. Zmiana w stosunku do 2022 r. jest wręcz minimalna, bo to tylko 0,3%. Według raportu World Economic Forum tworzonego nieprzerwanie od 2006 roku, biorąc pod uwagę to tempo różnice wyrównają się za… 131 lat. 

REKLAMA

Autopromocja

Badanie pokazuje wyraźnie, że kobiety dominują jedynie w kategorii zarobków do 500 euro, znalazło się w niej aż 83,50% pań i 70,89% panów. Jednak w wyższych kategoriach to mężczyźni zajmują pierwsze miejsce. Badanie wykazało, że dla aż 61% mężczyzn freelancing to jedynie dodatkowe zajęcie, po pracy na etat.

1

 

 

Źródło zewnętrzne

- Badanie bierze pod uwagę deklarowane zarobki freelancerek i freelancerów uwzględniając ich doświadczenie zawodowe, czas jaki poświęcają na pracę oraz specyfikę kategorii freelancingu w jakich się specjalizują - tłumaczy Valenty Ziuzin. I dodaje: - Gender Gap zwykle dotyczy różnic w stawkach godzinowych, co jest ważnym parametrem, ale nie oddającym w pełni wielu elementów złożonej rzeczywistości.

Zarobki zależne od czasu pracy

Więcej niż 50% kobiet biorących udział w badaniu (50,92%) poświęcała tygodniowo na freelancing nie więcej niż 20 godzin, a w kategoriach do 20 i między 20 a 30 godzin znalazło się już łącznie ponad 71% pań. To może tłumaczyć niższe zarobki freelancerek, ale to nie jedyny powód gender gap. 

2

 

 

Źródło zewnętrzne

Najwięcej freelancerów jest wśród programistów, a wśród programistów jest najwięcej mężczyzn. Aż 33,71% mężczyzn biorących udział w badaniu znalazła się w tej kategorii w stosunku do zaledwie 4,32% kobiet. Freelancerki znacznie częściej pracują z tekstem: jako tłumaczki, czy copywriterki - 27,38% w porównaniu do mężczyzn - 12,37%. Podobnie się jest w grafikach, projektowaniu oraz ogólnie sztuce: panie 40,20%, a panowie 25,76%. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
3

 

 

Źródło zewnętrzne

A co z doświadczeniem? Badanie nie pominęło tego aspektu. Okazało się, że największe różnice występują w dwóch granicznych kategoriach: “nie mam doświadczenia”, gdzie kobiety wyprzedzają mężczyzn o ponad 8% oraz “ponad 5 lat doświadczenia”, gdzie panowie wyprzedzają panie, również o 8%. 

4

 

 

Źródło zewnętrzne

Freelancing jako główny dochód czy dodatkowa praca

Tylko dla 38,9% mężczyzn freelancing jest głównym źródłem dochodu. Zazwyczaj jednak jest to dla nich druga praca, po pierwszej, która jest na etat. Łączą w ten sposób stabilność zatrudnienia z większymi zarobkami. Inaczej jest w przypadku freelancerek. Znacznie częściej, w porównaniu do mężczyzn, freelancing to ich jedyne źródło dochodu. Dlaczego? Możemy spekulować, że chodzi o elastyczność czasu pracy, ponieważ ponad 71% pań poświęca na freelancing mniej niż 30 godzin tygodniowo, a większość mieści się nawet w granicy 20 godzin. Dla porównania w najwyższej badanej kategorii tj. ponad 50 godzin tygodniowo znalazło się niecałe 8% pań i prawie 13% mężczyzn. 

Zarobki ponad 12 tys. złotych. Zaledwie, 0,43% freelancerek może pochwalić się takimi miesięcznymi dochodami. Co ciekawe były to w badaniu wyłącznie panie, których freelancing stanowił jedyne źródło dochodu. Zarobki powyżej 12 tys. złotych netto deklarowało aż 1,75% mężczyzn.

W porównaniu do światowych statystyk gender gap w tej części Europy nie wypada najgorzej, ale mamy nad czym pracować. Według niektórych ekspertów niezależnie od równouprawnienia kobiet i niwelowania różnic w godzinowych stawkach pracy, kobiety częściej opiekują się dziećmi, pozostając na urlopach macierzyńskich oraz biorąc na siebie większy ciężar obowiązków związanych z wychowaniem dzieci. To kolejny element układanki, który oczywiście przekłada się na statystyczne różnice w zarobkach. 

Zobacz także: Kobiety w IT: nie parytety, a umiejętności
Kobiety mają ogromny potencjał!

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA