REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn wyrównają się za... 131 lat

Różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn wyrównają się za... 131 lat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Global Gender Gap wynosi 68,4%, czy wśród freelancerów też jest wyraźna luka płacowa? Wśród 1500 wolnych strzelców z Europy Środkowej i Wschodniej przeprowadzono badanie “Freelancers Gender Gap 2023”. Jakie są wnioski? Sprawdzamy. 

Jak zarabiają kobiety Europy Środkowo-Wschodniej

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn są faktem. “Global Gender Gap Report 2023” Światowego Forum Ekonomicznego podaje dane z 146 krajów świata, różnica ta wynosi aż 68,4%. Zmiana w stosunku do 2022 r. jest wręcz minimalna, bo to tylko 0,3%. Według raportu World Economic Forum tworzonego nieprzerwanie od 2006 roku, biorąc pod uwagę to tempo różnice wyrównają się za… 131 lat. 

Autopromocja

Badanie pokazuje wyraźnie, że kobiety dominują jedynie w kategorii zarobków do 500 euro, znalazło się w niej aż 83,50% pań i 70,89% panów. Jednak w wyższych kategoriach to mężczyźni zajmują pierwsze miejsce. Badanie wykazało, że dla aż 61% mężczyzn freelancing to jedynie dodatkowe zajęcie, po pracy na etat.

1

 

 

Źródło zewnętrzne

- Badanie bierze pod uwagę deklarowane zarobki freelancerek i freelancerów uwzględniając ich doświadczenie zawodowe, czas jaki poświęcają na pracę oraz specyfikę kategorii freelancingu w jakich się specjalizują - tłumaczy Valenty Ziuzin. I dodaje: - Gender Gap zwykle dotyczy różnic w stawkach godzinowych, co jest ważnym parametrem, ale nie oddającym w pełni wielu elementów złożonej rzeczywistości.

Zarobki zależne od czasu pracy

Więcej niż 50% kobiet biorących udział w badaniu (50,92%) poświęcała tygodniowo na freelancing nie więcej niż 20 godzin, a w kategoriach do 20 i między 20 a 30 godzin znalazło się już łącznie ponad 71% pań. To może tłumaczyć niższe zarobki freelancerek, ale to nie jedyny powód gender gap. 

2

 

 

Źródło zewnętrzne

Najwięcej freelancerów jest wśród programistów, a wśród programistów jest najwięcej mężczyzn. Aż 33,71% mężczyzn biorących udział w badaniu znalazła się w tej kategorii w stosunku do zaledwie 4,32% kobiet. Freelancerki znacznie częściej pracują z tekstem: jako tłumaczki, czy copywriterki - 27,38% w porównaniu do mężczyzn - 12,37%. Podobnie się jest w grafikach, projektowaniu oraz ogólnie sztuce: panie 40,20%, a panowie 25,76%. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
3

 

 

Źródło zewnętrzne

A co z doświadczeniem? Badanie nie pominęło tego aspektu. Okazało się, że największe różnice występują w dwóch granicznych kategoriach: “nie mam doświadczenia”, gdzie kobiety wyprzedzają mężczyzn o ponad 8% oraz “ponad 5 lat doświadczenia”, gdzie panowie wyprzedzają panie, również o 8%. 

4

 

 

Źródło zewnętrzne

Freelancing jako główny dochód czy dodatkowa praca

Tylko dla 38,9% mężczyzn freelancing jest głównym źródłem dochodu. Zazwyczaj jednak jest to dla nich druga praca, po pierwszej, która jest na etat. Łączą w ten sposób stabilność zatrudnienia z większymi zarobkami. Inaczej jest w przypadku freelancerek. Znacznie częściej, w porównaniu do mężczyzn, freelancing to ich jedyne źródło dochodu. Dlaczego? Możemy spekulować, że chodzi o elastyczność czasu pracy, ponieważ ponad 71% pań poświęca na freelancing mniej niż 30 godzin tygodniowo, a większość mieści się nawet w granicy 20 godzin. Dla porównania w najwyższej badanej kategorii tj. ponad 50 godzin tygodniowo znalazło się niecałe 8% pań i prawie 13% mężczyzn. 

Zarobki ponad 12 tys. złotych. Zaledwie, 0,43% freelancerek może pochwalić się takimi miesięcznymi dochodami. Co ciekawe były to w badaniu wyłącznie panie, których freelancing stanowił jedyne źródło dochodu. Zarobki powyżej 12 tys. złotych netto deklarowało aż 1,75% mężczyzn.

W porównaniu do światowych statystyk gender gap w tej części Europy nie wypada najgorzej, ale mamy nad czym pracować. Według niektórych ekspertów niezależnie od równouprawnienia kobiet i niwelowania różnic w godzinowych stawkach pracy, kobiety częściej opiekują się dziećmi, pozostając na urlopach macierzyńskich oraz biorąc na siebie większy ciężar obowiązków związanych z wychowaniem dzieci. To kolejny element układanki, który oczywiście przekłada się na statystyczne różnice w zarobkach. 

Zobacz także: Kobiety w IT: nie parytety, a umiejętności
Kobiety mają ogromny potencjał!

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Booi
  2024-03-09 19:37:30
  Od czytania tego "artykułu" można dostać raka...
  0
 • seba
  2024-03-13 17:28:01
  nie ma znaczenia czy kobieta czy facet, ogólnie jest kiepsko z kasą.. ja miałem mieć inną pracę, więcej dostać i się nie udało..zabrakło kasy, poszłem po pożyczkę i teraz zostały mi z niej tylko długi :/ chciałbym mieć ten temat z głowy, ale to nie takie proste. na razie udało mi się tylko dogadać w kruku, żeby spłacać w ratach.
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA