reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Gdy pracownik choruje na przełomie roku..

Gdy pracownik choruje na przełomie roku..

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, ma prawo do dwóch rodzajów świadczeń z tego tytułu: najpierw do wynagrodzenia za czas choroby (finansowanego i wypłacanego zawsze przez pracodawcę), a po wykorzystaniu wynagrodzenia chorobowego – ma prawo do zasiłku chorobowego (finansowanego z ubezpieczenia chorobowego i wypłacanego przez pracodawcę lub ZUS).  ZUS będzie kontynuował po 31 grudnia 2012 r. podjętą wcześniej wypłatę zasiłku chorobowego, nawet jeżeli od 1 stycznia 2013 r. płatnik składek będzie zobowiązany do jego wypłaty.

Świadczenie nie tylko od 31. dnia ubezpieczenia

Wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy będą przysługiwały pracownikowi dopiero od 31. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Powyższa zasada nie dotyczy np. absolwentów szkół lub szkół wyższych (którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych), w sytuacji gdy niezdolność do pracy ubezpieczonego została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy oraz ubezpieczonych obowiązkowo, którzy posiadają co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Osoby spełniające jeden z powyższych wymogów nabywają prawo do świadczeń chorobowych od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Wynagrodzenie przez 33 lub 14 dni

Artykuł 92 k.p. wskazuje, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom za czas choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną przez okres 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – przez okres 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Przyjmuje się, że okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przez okres 33 lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego rozpoczyna się od 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Przepisy nie przewidują bowiem przejścia niewykorzystanego okresu pobierania wynagrodzenia za czas choroby na następny rok.

Zasiłek chorobowy przez 182 lub 270 dni

Począwszy od 34. dnia lub odpowiednio 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany za okres do 270 dni. Do okresu tego wlicza się okresy, za które przysługuje wynagrodzenie za czas choroby.

Wynagrodzenie czy zasiłek na przełomie 2012/2013

Jeżeli pracownik zacznie chorować pod koniec roku i jego choroba trwa również w nowym roku, to rodzaj świadczenia otrzymywanego przez niego od 1 stycznia zależy od tego, czy w ostatnim dniu poprzedniego roku kalendarzowego (tj. 31 grudnia) miał on prawo do wynagrodzenia za czas choroby, czy miał już prawo do zasiłku chorobowego.

Jeżeli np. 31 grudnia 2012 r. pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby, ponieważ nie chorował w 2012 r. dłużej niż 33 dni (lub 14 dni) i jego niezdolność do pracy przedłuży się, to od 1 stycznia 2013 r. pracownikowi temu nadal będzie przysługiwało wynagrodzenie za czas choroby – przez kolejne 33 lub 14 dni. Jednak okres 33 lub 14 dni powinien być liczony od 1 stycznia 2013 r.

WAŻNE!

Jeżeli na przełomie 2012/2013 r. zachoruje pracownik, który 50. rok życia ukończy w 2012 r. i 31 grudnia 2012 r. będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia 2013 r. należy mu wypłacić wynagrodzenie za okres krótszy, tj. do 14 dni w roku kalendarzowym (tj. do 14 stycznia 2013 r.).

Więcej na ten temat przeczytasz w płatnej części serwisu w artykule: Choroba pracownika na przełomie roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 10.03.2015

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama