| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak uniknąć wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w 2013 r.

Jak uniknąć wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w 2013 r.

Jako płatnik składek nie mamy obecnie uprawnień do wypłaty zasiłków dla naszych zatrudnionych (w listopadzie 2011 r. zatrudnialiśmy 11 osób). Aktualnie do ubezpieczenia chorobowego zgłaszamy 21 osób. Jest wśród nich 3 zleceniobiorców, którzy kolejne zlecenia podpisują raz w miesiącu (na okres 1 miesiąca). Oprócz tego, 19 listopada z urlopu wychowawczego chce wrócić jedna z naszych pracownic. Na 30 listopada będziemy zatem o 2 osoby przekraczać dopuszczalny limit zatrudnionych, który decyduje o tym, że to my będziemy wypłacać pracownikom naszej firmy zasiłki w przyszłym roku. Co możemy zrobić, aby to ZUS nadal wypłacał zasiłki naszym zatrudnionym?

PRZYKŁAD

Płatnik składek zatrudnia na 29 listopada 19 pracowników etatowych oraz 2 zleceniobiorców podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Za zgodą jednego ze zleceniobiorców i na jego pisemny wniosek płatnik wyrejestrował go z ubezpieczenia chorobowego na 29 i 30 listopada w następujący sposób:

  • 28 listopada przesłał do ZUS dokument wyrejestrowujący ZUS ZWUA, w którym wyrejestrował zleceniobiorcę ze wszystkich ubezpieczeń z datą 29 listopada,
  • 29 listopada zgłosił zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego od 29 listopada,
  • 30 listopada wyrejestrował zleceniobiorcę z ubezpieczeń obowiązkowych z datą 1 grudnia,
  • 1 grudnia złożył do ZUS ponownie dokument ZUS ZUA, zgłaszając zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, z datą 1 grudnia 2012 r.

Tym samym na 30 listopada 2012 r. płatnik zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 20 osób (19 pracowników oraz 1 zleceniobiorcę). W 2013 r. zasiłki i świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego dla osób zatrudnionych w tej firmie, niezależnie od późniejszego stanu zatrudnienia, będzie wypłacał ZUS.

Jeżeli na 30 listopada płatnik nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się na pierwszy miesiąc, w którym dokonał on takiego zgłoszenia (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

W liczbie ubezpieczonych ustalanej na 30 listopada danego roku należy uwzględniać następujące osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego:

  • pracowników,
  • uczniów,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • zleceniobiorców,
  • osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą (właściciel firmy) podlega 30 listopada ubezpieczeniu chorobowemu, również uwzględnia się ją w liczbie ubezpieczonych, mimo że przedsiębiorcom zasiłki zawsze wypłaca ZUS.

Przy ustalaniu prawidłowej liczby ubezpieczonych nie ma znaczenia, czy dana osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie. Każdą osobę płatnik powinien liczyć jako jednego ubezpieczonego, bez względu na wysokość etatu czy rodzaj zawartej umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca działalność gospodarczą 30 listopada br. zgłasza do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych siebie, swoją żonę jako osobę współpracującą, trzech zleceniobiorców – uczniów (wszyscy poniżej 26. roku życia) oraz 18 pracowników. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego została zgłoszona tylko żona płatnika. W tej sytuacji liczba ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w tym przedsiębiorstwie wynosi 19 osób – 18 pracowników (ubezpieczenie obowiązkowe) oraz żona przedsiębiorcy (ubezpieczenie dobrowolne). Zleceniobiorcy będący uczniami do 26. roku życia nie mogą zostać z tytułu umowy zlecenia zgłoszeni do ZUS, a płatnik nie zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W 2013 r. zasiłki i inne należne świadczenia osobom zatrudnionym w tej firmie będzie wypłacał ZUS.

WAŻNE!

Ustalając liczbę ubezpieczonych na 30 listopada danego roku należy uwzględnić wszystkie osoby podlegające w tym dniu ubezpieczeniu chorobowemu, bez względu na to, czy podlegają mu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »