Nowe dokumenty do zasiłku macierzyńskiego
REKLAMA
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez płatnika składek, jeżeli jest on uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (zatrudnia i zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych). Przy czym liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia. W pozostałych przypadkach zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS. Rodzaje dokumentów, stanowiące podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego, określa od 9 maja br. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W załącznikach do rozporządzenia zostały też określone nowe wzory druków stanowiące podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS m.in. zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Chodzi tutaj o zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem (załącznik nr 1 do rozporządzenia), zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, z wyłączeniem ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego (załącznik nr 2 do rozporządzenia), zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego (załącznik nr 3 do rozporządzenia), które jest uproszczoną wersją zaświadczenia ZUS Z-3a.
Druki według wzorów obowiązujących przed 9 maja 2012 r. mogą być nadal stosowane do czasu wyczerpania zapasów. ZUS ustali bowiem prawo do zasiłku, zarówno wtedy, gdy zostanie złożony dokument wypełniony na nowym wzorze druku, jak i wtedy, gdy zostanie złożony według wzoru dotychczasowego. Dotyczy to także osób prowadzących działalność pozarolniczą, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz duchownych, dla których zaświadczenie płatnika składek może być wystawione na nowym druku ZUS Z-3b albo na dotychczas stosowanym druku ZUS Z-3a.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA