| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nowe dokumenty do zasiłku macierzyńskiego

Nowe dokumenty do zasiłku macierzyńskiego

Prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka jest ustalane m.in. na podstawie kopii skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka potwierdzonej przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez płatnika składek, jeżeli jest on uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (zatrudnia i zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych). Przy czym liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia. W pozostałych przypadkach zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS. Rodzaje dokumentów, stanowiące podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego, określa od 9 maja br. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W załącznikach do rozporządzenia zostały też określone nowe wzory druków stanowiące podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS m.in. zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Chodzi tutaj o zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem (załącznik nr 1 do rozporządzenia), zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, z wyłączeniem ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego (załącznik nr 2 do rozporządzenia), zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego (załącznik nr 3 do rozporządzenia), które jest uproszczoną wersją zaświadczenia ZUS Z-3a.

Druki według wzorów obowiązujących przed 9 maja 2012 r. mogą być nadal stosowane do czasu wyczerpania zapasów. ZUS ustali bowiem prawo do zasiłku, zarówno wtedy, gdy zostanie złożony dokument wypełniony na nowym wzorze druku, jak i wtedy, gdy zostanie złożony według wzoru dotychczasowego. Dotyczy to także osób prowadzących działalność pozarolniczą, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz duchownych, dla których zaświadczenie płatnika składek może być wystawione na nowym druku ZUS Z-3b albo na dotychczas stosowanym druku ZUS Z-3a.

Wyżej wymienione zaświadczenia płatnika składek składane na druku ZUS Z-3, ZUS-3b i ZUS-3a są wymagane w każdym przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »