| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nowe dokumenty do zasiłku macierzyńskiego

Nowe dokumenty do zasiłku macierzyńskiego

Prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka jest ustalane m.in. na podstawie kopii skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka potwierdzonej przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez płatnika składek, jeżeli jest on uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (zatrudnia i zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych). Przy czym liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia. W pozostałych przypadkach zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS. Rodzaje dokumentów, stanowiące podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego, określa od 9 maja br. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W załącznikach do rozporządzenia zostały też określone nowe wzory druków stanowiące podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS m.in. zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Chodzi tutaj o zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem (załącznik nr 1 do rozporządzenia), zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, z wyłączeniem ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego (załącznik nr 2 do rozporządzenia), zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego (załącznik nr 3 do rozporządzenia), które jest uproszczoną wersją zaświadczenia ZUS Z-3a.

Druki według wzorów obowiązujących przed 9 maja 2012 r. mogą być nadal stosowane do czasu wyczerpania zapasów. ZUS ustali bowiem prawo do zasiłku, zarówno wtedy, gdy zostanie złożony dokument wypełniony na nowym wzorze druku, jak i wtedy, gdy zostanie złożony według wzoru dotychczasowego. Dotyczy to także osób prowadzących działalność pozarolniczą, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz duchownych, dla których zaświadczenie płatnika składek może być wystawione na nowym druku ZUS Z-3b albo na dotychczas stosowanym druku ZUS Z-3a.

Wyżej wymienione zaświadczenia płatnika składek składane na druku ZUS Z-3, ZUS-3b i ZUS-3a są wymagane w każdym przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »