| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla nakładcy

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla nakładcy

Od 1 sierpnia 2011 r. zatrudniamy 5 osób, które wykonują pracę nakładczą. Jeden z tych pracowników rozchorował się i przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 10 lutego br. Jest on wynagradzany stawką jednostkową, która wynosi 0,25 gr. Miesięcznie dopłacamy pracownikom 150 zł z tytułu korzystania przez nich w pracy z własnych urządzeń. Jakie świadczenie wypłacić chałupnikowi? W jaki sposób je obliczyć?

Wykonawcy pracy nakładczej (chałupnikowi) przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jeśli przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy obliczyć z okresu od sierpnia 2011 r. do stycznia 2012 r., uwzględniając w nim jedynie wynagrodzenie określone w stawce jednostkowej. W podstawie świadczenia należy natomiast pominąć kwotę wypłacaną z tytułu używania własnego urządzenia przy wykonywaniu pracy, jeżeli jest ona wyłączona z podstawy wymiaru składek jako ekwiwalent pieniężny za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika.

Osoba wykonująca pracę nakładczą nie jest pracownikiem ani w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, ani przepisów ubezpieczeniowych. W odróżnieniu od pracowników, dla których wszystkie ubezpieczenia społeczne mają charakter obowiązkowy, taka osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Aby wykonawca pracy nakładczej otrzymał świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, musi upłynąć okres wyczekiwania, który w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wynosi 90 dni. Dopiero po upływie tego okresu chałupnik nabywa prawo do świadczenia chorobowego.

Wykonawcy (chałupnikowi) przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres łącznie 33 dni (14 dni, jeżeli ukończył 50. rok życia) niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego (§ 12 ust. 5 rozporządzenia w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą). Począwszy od 34. albo 15. dnia choroby chałupnikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Wykonawca pracy nakładczej ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 albo 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, ale po 90-dniowym okresie wyczekiwania.

Wynagrodzenie chorobowe, tak jak w przypadku pracowników, jest finansowane ze środków podmiotu zatrudniającego taką osobę, w tym przypadku nakładcy. Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Przy obliczaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego obowiązują odmienne reguły w zależności od tego, czy świadczeniobiorcą jest osoba będąca pracownikiem czy nie. Do tej drugiej grupy są zaliczani chałupnicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność na własny rachunek. Dla takich osób podstawę wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 48 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »