reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składki na FP po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego

Czy przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składki na FP po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od ponad 5 lat jestem właścicielką niewielkiej firmy usługowej i z tego tytułu podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w pełnym zakresie. Obecnie pobieram z ZUS zasiłek macierzyński, który będzie mi przysługiwał do połowy września 2012 r. Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą mogę skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy?

Nie, jako przedsiębiorca nie jest Pani uprawniona do tego zwolnienia. Po zakończeniu pobierania z ZUS zasiłku macierzyńskiego ma Pani obowiązek opłacania za siebie składki na Fundusz Pracy (FP) z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej.

Obowiązek opłacania składki na FP dotyczy m.in. osób prowadzących działalność gospodarczą, a także pracodawców oraz innych jednostek organizacyjnych, opłacających składki m.in. za osoby pozostające w stosunku pracy lub w stosunku służbowym, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą lub za zleceniobiorców podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Składka na FP jest obliczana od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca:

  • co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli w 2012 r. 1500 zł,
  • co najmniej 80% ustawowego minimum, czyli 1200 zł – w przypadku pracowników w pierwszym roku ich pracy zawodowej.

W pewnych okolicznościach płatnik składek jest zwolniony z konieczności opłacania składek na FP. Zwolnienie to odnosi się do pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. Trwa ono 36 miesięcy kalendarzowych i rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót do pracy po ww. urlopie (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Ten przywilej nie ma jednak zastosowania do osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy.

WAŻNE!

Brak obowiązku odprowadzania składek na FP przysługuje jedynie w stosunku do pracowników i ich przychodów z tytułu stosunku pracy.

Skoro tylko pracownicy zostali objęci omawianym zwolnieniem, nie skorzystają z niego przedsiębiorcy, którzy zakończyli pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą już od pierwszego dnia po wyczerpaniu okresu, za który przysługiwał ten zasiłek, muszą naliczać składkę na FP na ogólnych zasadach.

Przypomnijmy, że jeśli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS przez część miesiąca, wówczas podstawa wymiaru składek powinna zostać ustalona proporcjonalnie do dni podlegania ubezpieczeniom społecznym w danym miesiącu. Zasadę proporcjonalności odnosimy do składek emerytalnej, rentowej, chorobowej, wypadkowej oraz na FP. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne za niepełny miesiąc ubezpieczeniowy musi być opłacona w pełnej wysokości, bez względu na liczbę dni podlegania ubezpieczeniom. Jest to bowiem składka miesięczna i niepodzielna.

Podstawa prawna:

  • art. 104, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1, lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama