| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

W sprawach przeciwko ZUS o odszkodowanie z tytułu nieterminowego przekazywania opłaconych przez płatników składek emerytalnych do OFE ubezpieczony powinien – poza określeniem wartości tych składek – sprecyzować, na jakich zasadach odszkodowanie powinno być wypłacone (postanowienie Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., II UZP 4/11).

Małgorzata B. w styczniu 2007 r. wytoczyła przeciwko ZUS pozew o rekompensatę z tytułu nieprzekazania w terminach przewidzianych przez prawo składek otrzymanych przez płatników do jednego z OFE, którego była członkiem. Swoje żądania wyceniła na 18 487 zł. Kwota ta obejmowała wartość składek emerytalnych i odsetek stanowiących wartość utraconego wzrostu składek w OFE.

Orzeczenia sądów

Z pozwem tym sądy miały od początku problem, gdyż dotyczył on wprawdzie sprawy związanej z ubezpieczeniami społecznymi, ale głównym przedmiotem było odszkodowanie od ZUS. Początkowo sprawę prowadził Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w W., ale ostatecznie uznał się za niewłaściwy i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w W. Postanowienie to zaskarżył ZUS, żądając przekazania sprawy do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w W. Rozpoznający zażalenie ZUS Sąd Apelacyjny przychylił się do opinii Zakładu.

Na rozprawie Sąd Okręgowy w W. stwierdził, że Małgorzata B. – zamiast kierować pozew przeciwko ZUS do sądu cywilnego – powinna najpierw wystąpić do ZUS z formalnym wnioskiem o wydanie decyzji w przedmiocie ustalenia właściwej kwoty składki ubezpieczeniowej i przekazania jej przez ZUS do OFE. W efekcie sąd oddalił jej pozew. Z tym wyrokiem nie zgodził się sąd apelacyjny nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

W toku procesu ZUS wydał decyzję odmawiającą przekazania do OFE, którego członkiem jest Małgorzata B., żądanej przez nią kwoty 18 487 zł. W uzasadnieniu decyzji ZUS wskazał, że zaległe składki zostały już przekazane – wraz z odsetkami – na właściwe konto w OFE. W tej sytuacji Małgorzata B. wycofała się z żądania zapłaty 18-tysięcznej rekompensaty. Pozostała jednak przy żądaniu kwoty 6616 zł z tytułu utraconego wzrostu kwot składek na rachunkach OFE, które zapewniłyby jej nabycie większej liczby jednostek uczestnictwa w OFE. Tak też sformułowała odwołanie od wspomnianej wyżej decyzji ZUS. Odwołanie to oddalił Sąd Okręgowy w W. Natomiast rozpoznający apelację Sąd Apelacyjny w W. przedstawił do rozpoznania przez Sąd Najwyższy następujące zagadnienie prawne:

„Czy w sprawach o odszkodowanie w związku z poniesioną szkodą w postaci utraconych korzyści wobec nieterminowego przekazania składek, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego na podstawie art. 47 ust. 9 tej ustawy, właściwym do rozpoznania jest sąd ubezpieczeń społecznych?”

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK