reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

W sprawach przeciwko ZUS o odszkodowanie z tytułu nieterminowego przekazywania opłaconych przez płatników składek emerytalnych do OFE ubezpieczony powinien – poza określeniem wartości tych składek – sprecyzować, na jakich zasadach odszkodowanie powinno być wypłacone (postanowienie Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., II UZP 4/11).

Małgorzata B. w styczniu 2007 r. wytoczyła przeciwko ZUS pozew o rekompensatę z tytułu nieprzekazania w terminach przewidzianych przez prawo składek otrzymanych przez płatników do jednego z OFE, którego była członkiem. Swoje żądania wyceniła na 18 487 zł. Kwota ta obejmowała wartość składek emerytalnych i odsetek stanowiących wartość utraconego wzrostu składek w OFE.

Orzeczenia sądów

Z pozwem tym sądy miały od początku problem, gdyż dotyczył on wprawdzie sprawy związanej z ubezpieczeniami społecznymi, ale głównym przedmiotem było odszkodowanie od ZUS. Początkowo sprawę prowadził Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w W., ale ostatecznie uznał się za niewłaściwy i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w W. Postanowienie to zaskarżył ZUS, żądając przekazania sprawy do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w W. Rozpoznający zażalenie ZUS Sąd Apelacyjny przychylił się do opinii Zakładu.

Na rozprawie Sąd Okręgowy w W. stwierdził, że Małgorzata B. – zamiast kierować pozew przeciwko ZUS do sądu cywilnego – powinna najpierw wystąpić do ZUS z formalnym wnioskiem o wydanie decyzji w przedmiocie ustalenia właściwej kwoty składki ubezpieczeniowej i przekazania jej przez ZUS do OFE. W efekcie sąd oddalił jej pozew. Z tym wyrokiem nie zgodził się sąd apelacyjny nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

W toku procesu ZUS wydał decyzję odmawiającą przekazania do OFE, którego członkiem jest Małgorzata B., żądanej przez nią kwoty 18 487 zł. W uzasadnieniu decyzji ZUS wskazał, że zaległe składki zostały już przekazane – wraz z odsetkami – na właściwe konto w OFE. W tej sytuacji Małgorzata B. wycofała się z żądania zapłaty 18-tysięcznej rekompensaty. Pozostała jednak przy żądaniu kwoty 6616 zł z tytułu utraconego wzrostu kwot składek na rachunkach OFE, które zapewniłyby jej nabycie większej liczby jednostek uczestnictwa w OFE. Tak też sformułowała odwołanie od wspomnianej wyżej decyzji ZUS. Odwołanie to oddalił Sąd Okręgowy w W. Natomiast rozpoznający apelację Sąd Apelacyjny w W. przedstawił do rozpoznania przez Sąd Najwyższy następujące zagadnienie prawne:

„Czy w sprawach o odszkodowanie w związku z poniesioną szkodą w postaci utraconych korzyści wobec nieterminowego przekazania składek, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego na podstawie art. 47 ust. 9 tej ustawy, właściwym do rozpoznania jest sąd ubezpieczeń społecznych?”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama