Kategorie

Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
W sprawach przeciwko ZUS o odszkodowanie z tytułu nieterminowego przekazywania opłaconych przez płatników składek emerytalnych do OFE ubezpieczony powinien – poza określeniem wartości tych składek – sprecyzować, na jakich zasadach odszkodowanie powinno być wypłacone (postanowienie Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., II UZP 4/11).

Małgorzata B. w styczniu 2007 r. wytoczyła przeciwko ZUS pozew o rekompensatę z tytułu nieprzekazania w terminach przewidzianych przez prawo składek otrzymanych przez płatników do jednego z OFE, którego była członkiem. Swoje żądania wyceniła na 18 487 zł. Kwota ta obejmowała wartość składek emerytalnych i odsetek stanowiących wartość utraconego wzrostu składek w OFE.

Orzeczenia sądów

Reklama

Z pozwem tym sądy miały od początku problem, gdyż dotyczył on wprawdzie sprawy związanej z ubezpieczeniami społecznymi, ale głównym przedmiotem było odszkodowanie od ZUS. Początkowo sprawę prowadził Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w W., ale ostatecznie uznał się za niewłaściwy i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w W. Postanowienie to zaskarżył ZUS, żądając przekazania sprawy do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w W. Rozpoznający zażalenie ZUS Sąd Apelacyjny przychylił się do opinii Zakładu.

Na rozprawie Sąd Okręgowy w W. stwierdził, że Małgorzata B. – zamiast kierować pozew przeciwko ZUS do sądu cywilnego – powinna najpierw wystąpić do ZUS z formalnym wnioskiem o wydanie decyzji w przedmiocie ustalenia właściwej kwoty składki ubezpieczeniowej i przekazania jej przez ZUS do OFE. W efekcie sąd oddalił jej pozew. Z tym wyrokiem nie zgodził się sąd apelacyjny nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

Reklama

W toku procesu ZUS wydał decyzję odmawiającą przekazania do OFE, którego członkiem jest Małgorzata B., żądanej przez nią kwoty 18 487 zł. W uzasadnieniu decyzji ZUS wskazał, że zaległe składki zostały już przekazane – wraz z odsetkami – na właściwe konto w OFE. W tej sytuacji Małgorzata B. wycofała się z żądania zapłaty 18-tysięcznej rekompensaty. Pozostała jednak przy żądaniu kwoty 6616 zł z tytułu utraconego wzrostu kwot składek na rachunkach OFE, które zapewniłyby jej nabycie większej liczby jednostek uczestnictwa w OFE. Tak też sformułowała odwołanie od wspomnianej wyżej decyzji ZUS. Odwołanie to oddalił Sąd Okręgowy w W. Natomiast rozpoznający apelację Sąd Apelacyjny w W. przedstawił do rozpoznania przez Sąd Najwyższy następujące zagadnienie prawne:

„Czy w sprawach o odszkodowanie w związku z poniesioną szkodą w postaci utraconych korzyści wobec nieterminowego przekazania składek, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego na podstawie art. 47 ust. 9 tej ustawy, właściwym do rozpoznania jest sąd ubezpieczeń społecznych?”


Rozstrzygnięcie SN

Sąd Najwyższy odmówił wydania uchwały. Wprawdzie sprawa odpowiedzialności odszkodowawczej za nieprzekazanie przez ZUS składek do OFE nie jest błaha, ale pytanie prawne dotyczy tego, jaki sąd ma rozpoznać sprawę. W tym przypadku właściwy jest sąd ubezpieczeń społecznych, co zresztą przyznał pytający sąd apelacyjny, kierując sprawę do rozpoznania przez taki sąd na podstawie wydanego przez siebie postanowienia.

Trudność w rozstrzygnięciu tej sprawy polega jednak przede wszystkim na tym, że nie jest jasne, z jakim żądaniem powódka wystąpiła do sądu – czy chodzi o przekazanie wyliczonej przez nią kwoty składek z odsetkami do OFE, czy o wypłatę odszkodowania do rąk własnych. Dopiero po sprecyzowaniu rodzaju żądania sąd powinien się nim zająć.

Wnioski z orzeczenia

Odpowiedzialność ZUS za nieterminowe przekazywanie składek do OFE nie podlega wątpliwości, ale w stosunku do określonego ubezpieczonego skutki wspomnianego niezachowania terminu nie mogą zostać ustalone, jeśli osoba zainteresowana nie skonkretyzuje w pozwie swoich żądań (przekaz do OFE czy wypłata w gotówce). Samo podanie utraconej sumy pieniędzy z winy ZUS nie wystarczy.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?