reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od tytułu stanowiącego podstawę do objęcia tym ubezpieczeniem. Jej wysokość jest natomiast stała i wynosi 9% tej podstawy.

Wbrew zapowiedziom rządu o podwyżce składki zdrowotnej w 2009 r. będzie ona stanowić, podobnie jak w mijającym roku, 9% podstawy wymiaru składki. Składka w tej wysokości obowiązuje już od 1 stycznia 2007 r. W marcu 2008 r. rząd zapowiedział, że w 2010 r. składka zdrowotna wzrośnie o jeden punkt procentowy. Oznaczałoby to niestety podwyższenie kosztów pracy, co w czasie kryzysu gospodarczego nie jest rozsądnym posunięciem. Zwłaszcza że przedmiotowa podwyżka nie daje gwarancji, iż dzięki temu poprawi się dostępność do świadczeń lub zostaną wprowadzone podwyżki dla pracowników opieki zdrowotnej.

Charakter składki zdrowotnej

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Określenie, że składka zdrowotna jest miesięczna, oznacza, że osoby i jednostki odprowadzające tę składkę są zobowiązane, bez uprzedniego wezwania, opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne za każdy miesiąc kalendarzowy w trybie i na zasadach oraz w terminach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli do tych osób i jednostek nie stosuje się przepisów o ubezpieczeniu społecznym, obowiązek ten należy wypełnić w terminie do 15. dnia następnego miesiąca.

Niepodzielność składki na ubezpieczenie zdrowotne oznacza natomiast, że bez względu na to, czy dana osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cały miesiąc czy też nie, to składka powinna być odprowadzona w tej samej wysokości. O ile zasada ta nie ma większego znaczenia dla osób, których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne stanowi osiągany przychód, o tyle nabiera ona znaczenia dla tych ubezpieczonych, którzy odprowadzają składkę od zadeklarowanej kwoty (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą). Zakładając, że dana osoba pozostawała np. w stosunku pracy tylko przez kilka dni w miesiącu, to dla tej osoby podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest osiągnięty przez nią w danym miesiącu przychód. W rezultacie składka na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby będzie niższa, niż gdyby podstawą wymiaru składki był przychód z całego miesiąca. Natomiast przedsiębiorca, dla którego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, zapłaci taką samą składkę, zarówno gdy podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cały miesiąc, jak i gdy objęty był nim jedynie przez kilka dni w miesiącu (np. zawiesił prowadzenie działalności).

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od tytułu stanowiącego podstawę do objęcia tym ubezpieczeniem. Poniższa tabela ilustruje tę zależność.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama