| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Jak rozliczyć składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zatrudniamy menedżera na podstawie kontraktu. Osoba ta zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na początku maja br. wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za zlecenie za kwiecień. Dodatkowo w maju br. otrzyma zwrot świadczeń za czas podróży służbowej odbytej w kwietniu br. Łącznie jego świadczenia do wypłacenia w maju to kwota 7426 zł (wynagrodzenie 5500 zł + zwrot kosztów podróży służbowej 1926 zł). Kwota ta przekracza maksymalną podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak mamy naliczyć składkę na to ubezpieczenie i jak wypełnić raport RCA za menedżera za maj (podstawa wymiaru pozostałych składek będzie wyższa niż chorobowa)? Jak mamy naliczyć składkę zdrowotną za maj?

RADA

Składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe menedżera należy naliczyć za maj br. od maksymalnej podstawy wymiaru, tj. od kwoty 7249,58 zł (250% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce w IV kwartale 2007 r.). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obliczyć od podstawy wymiaru w wysokości 7426 zł pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego (w tym o kwotę wyliczonej składki na ubezpieczenie chorobowe).

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę na podstawie kontraktu menedżerskiego - umowy o świadczenie usług, do której mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

Każdy zleceniobiorca, dla którego umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych (lub gdy z tytułu zawartego jednocześnie stosunku pracy z innym płatnikiem osiąga wynagrodzenie niższe od minimalnego), podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeśli pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, obowiązkowo podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorców dobrowolne; zleceniobiorca podlega temu ubezpieczeniu na swój wniosek.

Zleceniobiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego:

pod warunkiem, że obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz

w dowolnym terminie, ale nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tej sprawie (wyjątkowo może zostać objęty tym ubezpieczeniem od dnia wskazanego we wniosku, wcześniejszego od daty złożenia wniosku, jeśli zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego następuje łącznie ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku tych ubezpieczeń).

W obydwu przypadkach miesięczna podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przy czym nie należy tu stosować ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tej składki do 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli w danym miesiącu podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przekroczy 250% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, składkę na to ubezpieczenie należy naliczyć od podstawy równej 250% tego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »