Kategorie

Jak rozliczyć składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Zatrudniamy menedżera na podstawie kontraktu. Osoba ta zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na początku maja br. wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za zlecenie za kwiecień. Dodatkowo w maju br. otrzyma zwrot świadczeń za czas podróży służbowej odbytej w kwietniu br. Łącznie jego świadczenia do wypłacenia w maju to kwota 7426 zł (wynagrodzenie 5500 zł + zwrot kosztów podróży służbowej 1926 zł). Kwota ta przekracza maksymalną podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak mamy naliczyć składkę na to ubezpieczenie i jak wypełnić raport RCA za menedżera za maj (podstawa wymiaru pozostałych składek będzie wyższa niż chorobowa)? Jak mamy naliczyć składkę zdrowotną za maj?
RADA

Składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe menedżera należy naliczyć za maj br. od maksymalnej podstawy wymiaru, tj. od kwoty 7249,58 zł (250% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce w IV kwartale 2007 r.). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obliczyć od podstawy wymiaru w wysokości 7426 zł pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego (w tym o kwotę wyliczonej składki na ubezpieczenie chorobowe).

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę na podstawie kontraktu menedżerskiego - umowy o świadczenie usług, do której mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

Każdy zleceniobiorca, dla którego umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych (lub gdy z tytułu zawartego jednocześnie stosunku pracy z innym płatnikiem osiąga wynagrodzenie niższe od minimalnego), podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeśli pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, obowiązkowo podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorców dobrowolne; zleceniobiorca podlega temu ubezpieczeniu na swój wniosek.

Zleceniobiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego:

pod warunkiem, że obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz

w dowolnym terminie, ale nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tej sprawie (wyjątkowo może zostać objęty tym ubezpieczeniem od dnia wskazanego we wniosku, wcześniejszego od daty złożenia wniosku, jeśli zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego następuje łącznie ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku tych ubezpieczeń).

W obydwu przypadkach miesięczna podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przy czym nie należy tu stosować ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tej składki do 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli w danym miesiącu podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przekroczy 250% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, składkę na to ubezpieczenie należy naliczyć od podstawy równej 250% tego wynagrodzenia.

Zatrudniając menedżera na podstawie kontraktu, określili Państwo w kontrakcie kwotę miesięcznego wynagrodzenia. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia menedżera jest kwota faktycznie osiągniętego w miesiącu przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych. Oprócz wynagrodzenia za realizację zlecenia, menedżer otrzymał w maju br. zwrot wydatków na podróż służbową, który również jest przychodem do celów podatkowych.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia menedżera za maj br. jest zarówno wynagrodzenie z umowy zlecenia, jak i zwrot kosztów podróży służbowej. Podstawa wymiaru składek menedżera za maj to kwota 7426 zł.

W przypadku zleceniobiorców nie mają zastosowania przepisy o zwolnieniu niektórych świadczeń ze składek na ZUS, w tym zwrotu kosztów wyjazdów służbowych. Jedynie podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe będzie niższa, ponieważ przychód przekracza 250% przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2007 r. Składkę na to ubezpieczenie należy zatem opłacić od podstawy ograniczonej do kwoty tego wynagrodzenia, tj. do 7249,58 zł.

Składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez menedżera:

na ubezpieczenie emerytalne: 7426 zł x 9,76% = 724,78 zł,

na ubezpieczenia rentowe: 7426 zł x 1,5% = 111,39 zł,

na ubezpieczenie chorobowe: 7249,58 zł x 2,45% = 177,61 zł.

Razem: 1013,78 zł.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców ustala się według zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy pomniejszyć o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych ze środków zleceniobiorcy w faktycznej wysokości tych składek (m.in. składki na ubezpieczenie chorobowe naliczonej od innej podstawy wymiaru niż składki na pozostałe ubezpieczenia zleceniobiorcy):

podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 7426 zł - 1013,78 zł = 6412,22 zł,

składka na ubezpieczenie zdrowotne: 6412,22 zł x 9% = 577,10 zł.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest wykazywana w jednym polu imiennego raportu rozliczeniowego ZUS RCA z podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe. W sytuacji gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe została ograniczona do 250% przeciętnego wynagrodzenia, w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA w bloku III.B., w polu 05 należy wykazać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe. Natomiast w polu 09 należy podać właściwą kwotę składki na ubezpieczenie chorobowe, tj. w opisanym przypadku kwotę 177,61 zł.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców, dla których przychód w umowie zlecenia określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie

Podstawa prawna:

art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 2, art. 14 ust. 1 i ust. 1a, art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

art. 81 ust. 1, ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.