| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Jak rozliczyć składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zatrudniamy menedżera na podstawie kontraktu. Osoba ta zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na początku maja br. wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za zlecenie za kwiecień. Dodatkowo w maju br. otrzyma zwrot świadczeń za czas podróży służbowej odbytej w kwietniu br. Łącznie jego świadczenia do wypłacenia w maju to kwota 7426 zł (wynagrodzenie 5500 zł + zwrot kosztów podróży służbowej 1926 zł). Kwota ta przekracza maksymalną podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak mamy naliczyć składkę na to ubezpieczenie i jak wypełnić raport RCA za menedżera za maj (podstawa wymiaru pozostałych składek będzie wyższa niż chorobowa)? Jak mamy naliczyć składkę zdrowotną za maj?

Zatrudniając menedżera na podstawie kontraktu, określili Państwo w kontrakcie kwotę miesięcznego wynagrodzenia. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia menedżera jest kwota faktycznie osiągniętego w miesiącu przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych. Oprócz wynagrodzenia za realizację zlecenia, menedżer otrzymał w maju br. zwrot wydatków na podróż służbową, który również jest przychodem do celów podatkowych.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia menedżera za maj br. jest zarówno wynagrodzenie z umowy zlecenia, jak i zwrot kosztów podróży służbowej. Podstawa wymiaru składek menedżera za maj to kwota 7426 zł.

W przypadku zleceniobiorców nie mają zastosowania przepisy o zwolnieniu niektórych świadczeń ze składek na ZUS, w tym zwrotu kosztów wyjazdów służbowych. Jedynie podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe będzie niższa, ponieważ przychód przekracza 250% przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2007 r. Składkę na to ubezpieczenie należy zatem opłacić od podstawy ograniczonej do kwoty tego wynagrodzenia, tj. do 7249,58 zł.

Składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez menedżera:

na ubezpieczenie emerytalne: 7426 zł x 9,76% = 724,78 zł,

na ubezpieczenia rentowe: 7426 zł x 1,5% = 111,39 zł,

na ubezpieczenie chorobowe: 7249,58 zł x 2,45% = 177,61 zł.

Razem: 1013,78 zł.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców ustala się według zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy pomniejszyć o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych ze środków zleceniobiorcy w faktycznej wysokości tych składek (m.in. składki na ubezpieczenie chorobowe naliczonej od innej podstawy wymiaru niż składki na pozostałe ubezpieczenia zleceniobiorcy):

podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 7426 zł - 1013,78 zł = 6412,22 zł,

składka na ubezpieczenie zdrowotne: 6412,22 zł x 9% = 577,10 zł.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest wykazywana w jednym polu imiennego raportu rozliczeniowego ZUS RCA z podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe. W sytuacji gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe została ograniczona do 250% przeciętnego wynagrodzenia, w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA w bloku III.B., w polu 05 należy wykazać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe. Natomiast w polu 09 należy podać właściwą kwotę składki na ubezpieczenie chorobowe, tj. w opisanym przypadku kwotę 177,61 zł.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców, dla których przychód w umowie zlecenia określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie

Podstawa prawna:

art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 2, art. 14 ust. 1 i ust. 1a, art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

art. 81 ust. 1, ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »